Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Erken yasta hipertansiyon hayati tehlike yaratabilir

Ünlü reklam yildizi Burçin Bildik'in esinin, tatil yaptiklari Bordum'da aniden hayatini kaybetmesi pek çogumuzda saskinlik yaratti. Hipertansiyona bagli beyin kanamasi geçiren henüz 31 yasindaki Zeynep Elçin Bildik, hipertansiyonun ileri yastaki kisiler için oldugu kadar gençler için de hayati tehlike yarattigini ortaya koydu. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Dahiliye Uzmani Dr. Arzu Yalçin, erken yasta hipertansiyonun tehlikesine anlatti.

Hipertansiyon, yani kan basinci yüksekligi genelde genetik ve 40'li yaslardan sonra ortaya çikan bir hastaliktir. Bu dönemde görülen hipertansiyon, 'esansiyel hipertansiyon' adini alir. Sebebi, damarlarda direnç artisi, kalbin artan damar direncine karsi yüksek basinçla verdigi yanittir. Bir baska anlamda damar sertligi de denebilir. Bu hastalar ilaç tedavisi alirlar. Kilo fazlaligi varsa onun verilmesi, dolayisiyla beslenmenin düzenlenip egzersiz yapilmasi da önemlidir.

Ancak bir grup hasta daha erken yaslarda hipertansiyonla karsi karsiya kalabilir. Bu, önemsenmesi gereken bir durumdur. Mutlaka altinda yatabilecek nedenler arastirilmalidir. Sekonder hipertansiyon da denen bu durum için en sik rastlanan nedenler böbreksel ve hormonsaldir. Böbreklerin sik infeksiyonlari, taslari, böbrek damar hastaliklari, böbrek üstü bezi hormonlarinin anormal çalismasi, tiroid bezi bozukluklari gibi pek çok sebep olabildigi gibi, çagimizin hastaligi olan metabolik sendrom sebepler arasindadir. Metabolik sendrom, sismanlik, diyabet veya ona meyil yaratan sendromlar, ürik asit yüksekligi, trigliserid yüksekligi, HDL (iyi kolesterol) düsüklügü, hipertansiyon gibi durumlardan en az 3'ünün bulunmasidir. Gebelikte çikan ve dogum sonrasi süren hipertansiyonlar da kadinlarda görülmektedir.

Sekonder hipertansiyonda sebebe yönelik tedavi yapilir. Eger yeterli olmazsa ilaç tedavisine baslanir. Ilaçlar genelde ömür boyu kullanilir. Ilaçlar düzensiz kullanilirsa, tansiyonun ani yükselmesi, hatta beyin kanamasina dahi yol açabilecek ciddi komplikasyonlara yol açar. Uzun vadede böbrek, göz gibi organlarin bozulmasi söz konusu olur. Kalp yetmezligi, ritm bozukluklari, kalp krizini kolaylastirma gibi sonuçlar ortaya çikar.

Saglikli beslenme, egzersiz yapma sebep her ne olursa olsun tedavinin vazgeçilmez bir parçasidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası