Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mevsimsel Depresyonun Ilaci “Gün Isigi”

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A. Hastanesi (BRSHH) Ruh Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Dilek Yesilbas, mevsimsel depresyondan korunmak için gün isigindan mümkün oldugu kadar fazla yararlanmanin yollarini bulmak gerektigini dile getirdi.

Yaz geldi ve günes gülen yüzünü nihayet gösterdi. Yüzlerimiz de gülüyor. Sadece yüzlerimiz mi güldü? Enerjimiz artti, daha erken kalkip daha enerjik ve mutlu olacagimiz günler geldi. Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A. Hastanesi (BRSHH) Ruh Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Dilek Yesilbas, insanin yasadigi çevre ile bütün olarak degerlendirilmesi gereken kompleks bir varlik oldugunu söyledi. Yasadigi olaylar kadar içinde bulundugu iklim sartlari da insanin ruh halini etkiledigini belirten Yesilbas, “Günes girmeyen eve doktor giriyorsa eger bunun bir sebebi vardir” dedi.

Melankolik depresyon en yaygini

Mevsimsel depresyonlarin depresyon vakalarinin yüzde 10’unu olusturdugunu ifade eden Yesilbas, söyle devam etti: “Melankolik Depresyon terimi edebiyatta da var olan sikça islenen bir konuyu ifade etmektedir. Melatonin Epifiz bezinden salgilanir. Melatonin fiziki hareketlerimizi yavaslatan, bizi uykusuz ve bitkin yapan hormondur. Melatonin karanlik, isiksiz ortamlarda salgilanan bir hormondur. Kisin yaza göre daha karanlik, kapali havalar yasanan günlerde artan melatonin kis aylarinda yasanan karamsar ve depresif ruh halinden ve hatta kis depresyonundan sorumlu tutulmaktadir. Kis depresyonunda yorgunluk, bitkinlik, kol ve bacaklarda agirlik olmaktadir. Parlak isikta melatonin saliniminin baskilanmasi esasina dayanan fototerapi, antidepresan etkisinden faydalanilarak depresyon tedavisinde kullanilmaktadir.”

Gün isigindan yararlanin

Kisin uzun sürdügü ve kapali havalarin nispeten fazla oldugu ülkelerde depresyon ve intihar oranlarinin daha fazla oldugunu hatirlatan Yesilbas, mevsimsel depresyondan korunmak için gün isigindan mümkün oldugu kadar fazla yararlanmanin yollarini bulmak gerektigini dile getirdi.

Güne erken baslamak, kalin perdeleri açmak, içeriye daha fazla gün isiginin girmesini saglamak ve isinan havalar ile birlikte açik havada yapilacak yürüyüslerin endorfinleri de artirarak depresyondan koruyucu etki yaptigini belirten Yesilbas, “Gün isigi ve güzel havalar, baharin gelisi ve tüm doganin uyanisi hemen herkeste bir heyecan ve coskuya sebep olmaktadir. Topraga su yürümekte, kisi adeta bir kuru odun gibi geçiren dallar bahar çiçekleri ile süslenirken, insanlarin gönülleri de civiltili bir nese ile dolmaktadir. Hayat ayni, sartlar ayni ama siz baskasinizdir” diye konustu.

Asiri sicaklara dikkat!

Yaz ve günes insan üzerinde böyle olumlu etkiler yapmasinin yani sira asiri sicak havalarin ve artan nemin bir takim olumsuz etkilerinin de oldugunu vurgulayan Yesilbas, sunlari kaydetti: “Yazin sicaklarda kahve, alkol ve yakici gidalardan uzak durmali, bol su ve sivi tüketimi olmalidir. Elektrolit dengesi açisindan ayran önerilebilir. Asiri fiziksel egzersizlerden kaçinmali, mümkünse rahat giyinmeli, dengeli ve hafif yiyecekler tüketilmelidir. Trafikte lüzumsuz tartismalardan uzak durmayi, mümkünse affetmenin kendi sagliginiz açisindan en kestirme ve faydali yol oldugunu unutmayin. ‘Sen sen ol “ayagini sicak tut basini serin, kendine bir is bul düsünme derin.’ Saglicakla..”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası