Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EVE GELIR GELMEZ KLIMAYI ÇALISTIRMAK KALP KRIZI RISKINI ARTIRIR

Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Tamer Bakalim, kalp hastaligi riski ve kalp hastasi olan kisilere saglikli bir yaz geçirmeleri için önerilerde bulundu.

Yazin kalp krizi geçirme riski yüksektir

Yaz aylarinda kalp hastalari için tehlike çanlari çalmasinin edeni, asiri sicaklarla birlikte yükselen tansiyonun kalp krizi riskini tetiklemesidir. Havanin normal sicaklikta oldugu dönemler hariç; asiri sicaklar ve asiri soguklara bagli olarak damarin yükü artar. Dolayisiyla kalbin yükü de artmis olur. Özellikle asiri sicaktan asiri soguga geçis, kalp spazmina yol açiyor ve kalp krizi tehlikesini ciddi sekilde yükseltir.

Klimali ortamlara dikkat!

Yaz aylarinda, özellikle hava sicakliginin çok yüksek oranda seyrettigi sehirlerde 40-50 derece sicaktan, klimanin çalistigi 18-20 derecelik bir ortama ani geçis ya da disaridan eve gelip dogrudan klimayi çalistirip karsisina geçmek kalp krizi riskini tetikleyebilir. O nedenle klimali ortamlarin 22 derecenin altinda olmamasi gerekir. Belli bir soguk derecesinden sonra damarlarin spazm riski arttigi için ani soguklar kalp krizine zemin hazirlayabilir. Klimali ortamlar çok fazla tercih edilmemelidir. Çünkü bu ortamlarin en kötü özelligi, birtakim akciger hastaliklarina neden olmasidir. Akciger rahatsizligi da, var olan kalp hastaligini tetikleyebilir. Klimalar ayni zamanda solunum yolu ile bulasabilen bakterileri ortama dagitan özellige sahiptir. Bunun için bakimlarinin çok iyi yapilmasi gerekir. Vücut bir sistem olarak kabul edildiginde, sistemin bir yerindeki bozukluk bir baska noktayi olumsuz etkileyebilmektedir. Örnegin; akcigerlerdeki oksijen kapasitesine ait bir bozukluk, kalp krizine ve kalp yetmezligine neden olabilir. Klima kullaniminda önemli olan, soguk degil serin ortamlar yaratilmasidir.

Soguk su soguk havadan daha tehlikeli!

Sicak atinda uzun süre kaldiktan sonra birden soguk bir havuza atlamak risktir. Bunun nedeni, ciddi sicaklik farklarini aniden yasamaktir. Soguk su, soguk havaya göre daha tehlikeli olabilir. Çünkü burada vücutla direkt temas ve vücut isisinin aniden degismesi söz konusudur. Çünkü soguk havada kaybedilen isi ile soguk suyla temas halinde kaybedilen isi arasinda ciddi bir fark vardir. Soguk su ile temas, herkes için ayni derecede riskli olabilir. Çünkü soguk su, kalp spazmina zemin hazirlar. Yani kalp damarlari sogugun etkisi ile ciddi oranda büzülerek kan akimi bozulur. Kisinin damar sertligi problemi olmasa bile daralmaya meyilli damarlar varsa bunlar bir takim tetikleyici faktörler sonucu kalp krizine kadar gidebilmektedir. Damar sertliginin baslangiç asamasinda damarin o bölgesinde spazm daha fazla görülür. Damarin bütünü içerisinde, iç yüzeyinden salinan ve bulundugu bölgeye etki eden, damarin gevsemesini saglayan bir takim hormon benzeri maddeler vardir. Damar yapisindaki bozulma, bu hormon benzeri maddelerin saliniminin bozulmasina ve o bölgede spazmin görülmesine neden olur.

Günesin altinda 15 dakikadan fazla kalinmamalidir

Kesinlikle direkt günesle temas edilmemeli, gölgede ya da semsiyenin altinda kalarak güneslenilmelidir. Yüzmek, çok saglikli bir egzersizdir ancak çok sicak zamanlarda degil.

Yazin erken saatlerde de spor yapmak uygun degildir. Çünkü tansiyon ataklarinin en sik oldugu zamanlar, sabahin erken saatleridir. Bu saatlerde çok fazla efor kaybi kalbi yorar ve tansiyon yüksekligini artirabilir. Spor yaparken de kalp büyümesine neden olacak sporlar degil, kalbi hafif yoracak sporlar tercih edilmelidir. Amaç; kalbin damar sirkülasyonunu daha iyi çalisir hale getirmek yani kilcal damarlarin geliserek ana damarda olan olaylari tolere etmesine olanak saglamaktir.

Bol bol tempolu yürüyüs yapin

Sakin bir sekilde vitrinlere bakarak yürümek saglik açisindan çok fazla bir anlam ifade etmez. Seker hastalari hariç; aç karnina, yasanilan bölgeye göre havanin çok sicak oldugu dönemler tercih edilmeden, düz zeminde 40-45 dk arasinda yaklasik 4-5 km tempolu yürüyüs yapmak gerekir. Hastalar, gün içinde zaten çok yürüdüklerini iddia etseler de, bunlar geçerli bir egzersiz degildir. Çünkü egzersiz, kesintisiz ve düzenli olarak yapilan hareketlerdir.

Yüzmek sagliklidir ama kaplicalara dikkat!

Yazin; saat 10-12 arasi ögleden sonra da 3’ten sonra sicaklarin azaldigi zamanlar, yüzme için ideal zamanlardir. Yüzme, terleme ve vücuttan su kaybinin olmamasi bakimindan, tüm kaslarin aktif olarak çalistirilmasi yönüyle çok iyi bir spordur. Düzenli olarak yapilan her spor gibi tansiyonu düsürücü bir etkiye sahiptir. Sicak su, hamam ve sauna özellikle yaslilara çok fazla önerilmemektedir. Ancak yasla birlikte birtakim eklem rahatsizliklari kaçinilmaz hale gelir. Böyle durumlarda kaplica tedavisi verilir. Sicakligin ve bir takim elementlerin çok yogun oldugu bu ortamlarda çok fazla kalmak, saglikli insanlar için de zararlidir. Kaplica ortamlarinda ve hamamlarda günde iki kez, 10’ar dakika kalabilirsiniz. Ancak özellikle tansiyon yüksekligi ve kalp hastaliginiz varsa, hiç önermiyoruz.

Yazin ilik suyla banyo yapilmali!

Özellikle yazin; sauna, hamam ve kaplica gibi sicak ortamlarin yaninda, evde de çok sicak su ile banyo yapilmasini önermiyoruz. Sicak suyun yaninda yazin çok soguk suyla da banyo yapilmamali. Banyo suyu ilik olmali, banyoda kalis süresi uzun olmamali. Varis hastalari ise banyodan çikarken dizlerinden asagi bölgeye soguk su tuttuklarinda, özellikle yazin yararli olabilir. Çünkü toplardamarlar sicakla genisledigi için varislerle ilgili sikayetleri artirabilir. Yazin artan bu sikayetler soguk su ile hafifleyebilir.

Yemekten sonra tatli ve meyve damar sertligi yapar

Saglik kontrollerini düzenli olarak yaptirmanin yaninda yeme aliskanliklarini degistirmek, kalp ve damar sagligi açisindan çok önemlidir. Midenin özellikle aksam yemeklerinden sonra çok fazla doldurulmasi, diyafram kasinin kasilmasi ile birlikte karin içi organlarin da bir miktar büyümesi ile solunumu olumsuz yönde etkilemektedir. Bunlarin hepsi bir araya geldiginde kalp krizini tetikleyici etki yapabilir. Tatli ve meyve yenecekse, yemekten 1-2 saat sonra tüketilmelidir. Yemekten hemen sonra yenen meyve tatli, insülin direncinin yüksek oldugu durumlarda vücutta ciddi yaglanma ile birlikte kan yaglarinin da yükselmesine yol açmaktadir. Bu durum da uzun dönemde damar sertligine yol açar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası