Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TATILDE CILT SAGLIGINIZA 2 KAT ÖZEN GÖSTERIN

“ Biraz bronzlasayim da cildime renk gelsin”

“ Dün dus almistim, bugün almasam da olur”

“ Denizden çiktim, kurulanmak için havlunu alabilir miyim?”

Bu ifadeler aslinda cilt sagliginiz konusunda büyük yanilgilara ve sizi bekleyen çok önemli tehlikelere isarete diyor. Yanlis uygulamalar özellikle sicak hava, günes, deniz, havuz gibi faktörlerin tümünü içinde bulunduran yaz tatilinde sagliginizi tehdit ediyor.

Memorial Etiler Tip Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, yaz aylarinda cilt sagligimizi olumsuz etkileyen faktörler ile bilinçsiz uygularin deriye olumsuz etkileri hakkinda bilgi verdi.

Yaz dönemi ruhsal olarak kendimizi iyi hissettigimiz ama derimize zarar verme aliskanliklarimizla dolu bir mevsimdir. Yaz aylarinda dinlenme, eglenme amaçli olarak yaptigimiz bu faaliyetlerin dolayli da olsa zararlarina karsi bilinçli olmamiz ve cilt sagligimizi korumak daha özenli davranmamiz gerekmektedir.

Terleyen bölgenin nemli kalmasi mantara neden oluyor

Hava sicakliklarinin artmasi ile birlikte asiri terleme sorunu da ortaya çikabilir. Asiri terleme kivrim bölgelerinde daha fazla görülür (Özellikle kasiklarda, koltuk altinda, parmak aralarinda, kadinlarda meme alti ya da arasi) Bu bölgelerin islak ya da nemli kalmasi, maya hücrelerini harekete geçirerek mantar hastaliginin olusmasina neden olur. Özellikle ayaklarda kötü kokular, pisige benzeyen görüntüler ve siddetli kasintilar baslar. Bu durum yine hekime basvurmayi gerektirir; çünkü bu sikayetlerin tedavisi ve takibinin ciddiye alinmasi gerekir.

Sik banyo yapmadan isilikten korunmak mümkün degil

Yazin artan isi, öncelikle metabolizmada hizlanmaya, ter bezi aktivitesinde artmaya, damarlarda genislemeye, “sebase” adi verilen yag salgisinda artmaya neden olur. Bu artislar kisiden kisiye farkli oranlarda gözlenebilir fakat bazi insanlardaki artis, hastalik düzeyine varan sonuçlara yol açar. Bunlarin en önemlisi, asiri terlemeye bagli isiliklerdir. Isilik asiri üretilen terin deriye atilamamasi sonrasinda gelisir ve küçük, kasintili, bazen yanma duygusuna yol açan lezyonlar gelisir. Sik banyo yapilmadiginda, asiri giyinme devam ettiginde bu küçücük sivilceye benzeyen kizarikliklar, daha büyük çibana benzeyen sivilcelere dönüsür; dolayisiyla antibiyotik tedavisi zorunlulugu dogar.

“Deniz suyu cildimi daha saglikli bronzlastirir” demeyin

Tatil anlayisimizdaki deniz ve havuz aliskanliklarimiz her geçen gün artmakta olup, bu konunun bizi nasil tehlikelerle karsi karsiya birakacagi önemli bir konudur. Dus alinmadan girilen havuzlar, ya da çiktiktan sonra dus almamak enfeksiyon hastaliklarinin bulasmasini ve olusmasini kolaylastiran en önemli yoldur. Bu enfeksiyonlardan en sik rastlanani da molluskum, sigiller, mantar enfeksiyonlaridir ki; bazen tedavileri uzun zaman alabilir veya tedaviye yanit vermeyebilir. Kisisel hijyenimize dikkat etmek hem kendi sagligimiz için hem de toplum sagligi için çok önemlidir.

Havuz kenarinda terliksiz dolasmayin

Havuz kenarlarinda çiplak ayakla yürümek bu hastaliklari bulastirmamiza ya da kapmamiza neden olur. Mutlaka terlik kullanma aliskanligi gelistirmemiz gerekmektedir. Terlik deyince de bilinmesi gereken önemli hususlar vardir: parmak arasi ya da kapali terlikler yazin pisiklerin, ya da nasirlari temel nedeni olabilir. Çünkü sürtünme travmasi, deri sagligi için istenilen bir pozisyon degildir. Yumusak hava alan, deriye sürtme ya da terletme duygusu vermeyen terlikler kullanmak daha isabetli olur.

Saunaya kendi havlunuzla girin

Otellerde kullanilan ortak alanlar ne kadar hijyenik görülürse görülsün, bu mekanlarda kullanilacak ya da temas edilecek yerlere sahsi esyalarimizla gidersek yine bulasici hastaliklardan korunmak için önemli bir adim atmis oluruz. Mesela sauna, hamam, buhar odalari gibi yerlere terlikle girmek, oralarda oturacagimiz yerlerde havlu kullanmak riskleri azaltacaktir.

Kum taneciklerine dikkat!

Kumda geçirilecek zamani azaltmak, isigin deriye zararlarini azaltmak demektir. Bunun yaninda kum taneciklerinin sürekli deriye temasi deride kurumalara, kalinlasmalara ve kabalasmaya yol açar. Mümkün oldugu kadar az temas deri sagligimiza iyi gelir.

Günes koruma ürünlerinizi dogru seçin

Güneslenirken vücuda sürülen her türlü ajan (SPF korumalari hariç) özellikle parfümlü ürünler deride istenmeyen yanmalara, lekelenmelere, alerjilere ve erken yasta gelisebilen deri kanserlerine neden olur. Tatilde her aksam, gündüz maruz kaldigimiz günesin olumsuz etkilerini minimale indirmek ya da dindirmek için uygun bir bakim yapmak zararin neresinden müdahale edilirse o kadar yararli olur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası