Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günesten korunmak cilt kanseri riskini yüzde 80 azaltiyor

Tüm cilt kanseri vakalarinin yüzde 80'inin günesten korunma yolu ile önlenebilecegini belirten Medipol Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Mustafa Çiftçi, “Günesin zararli etkileri sadece cilt sagligini degil göz ve bagisiklik sistemini de etkilemektedir” dedi.

Dr. Mustafa Çiftçi, yaz tatilinin tadini çikartirken günesin zararli UV isinlarindan çocuklari korumamiz gerektigini de söyledi.

Medipol Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani, Dr. Mustafa Çiftçi, günesin insan sagligi üzerindeki etkilerini anlati. Tüm cilt kanseri vakalarinin yüzde 80’inin günesten korunma yolu ile önlenebildigini söyleyen Çiftçi, günesin zararli etkilerinin sadece cilt sagligini degil göz ve bagisiklik sistemini de etkiledigini belirtti. Günes isinlarinin UVA ve UVB isinlarini içerdigini aktaran Dr. Çiftçi, “UVB isinlari yaz günlerinde daha yogun olarak dünyamiza ulasan, günes yaniklari gibi erken dönem bulgularina ve cilt kanserine neden olan yüksek enerjili isinlardir. UVA isinlari ise mevsimsel fark olmadan her zaman dünyaya ulasan, ciltte lekenmeler, cilt kirisikliklari, ciltte yaslanma gibi geç dönem bulgulara yol açan düsük enerjili isinlardir. Günes, gözün mercegi olan lens kisminda yangi yaniti olusturarak katarakta neden olabilmektedir ve ayrica bagisiklik sisteminin gücünün azalmasina da neden olabilmektedir. Bu nedenlerle günesin zararli etkilerinden korunmak için önlemler almaliyiz” dedi.

Son yillarda insanlarin daha çok günese maruz kaldiklari aktivitelerle ugrasmaya baslamalari ve ozon tabakasindaki incelmenin sonucunda cilt kanseri görülme sikliginda anlamli bir artis saptandigini ifade eden Dr. Mustafa Çiftçi, günesten korunmak için alinacak önlemleri söyle siraladi: “Ilk olarak alinmasi gereken önlem fiziksel olarak günesten uzak durmaktir. Saat 11:00 ile saat 16:00 arasinda herkes gölgede olmalidir. Kumsal, beton ve deniz gibi yüzeyler isigi yansittiklari için gölgede bulunulsa bile isinlarin halen cildimize ulasabilecegi unutulmamalidir. Üç yas altindaki çocuklar sürekli gölgede kalmali, sadece sabah veya aksam, günes isinlari dünyamiza egik olarak ulastigi dönemlerde günese çikarilmalidirlar. Alti ayin altindaki bebekler için mutlaka kollari ve bacaklari örten kiyafetler seçilmeli, koyu gölgeden disari çikarilmamalidir. Özellikle çocuklar için genis kenarli sapka kullanilmalidir.”

Cilt sagligi ve vücudun elektrolit dengesi için her yasta bol bol sivi tüketilmesi gerektigini dile getiren Çiftçi, göz sagligi açisindan dan UV filtreli günes gözlügü kullanilmasi gerektigini açikladi.

Çocuklarda günes gözlügü

Çocuklarda günes gözlügü kullanilmaya baslanmasi gereken yas konusunda üzerinde uzlasilmis bir deger olmadigini da hatirlatan Dr. Mustafa Çiftçi, “Yenidogan döneminden hemen sonra kullanilabilecegini söyleyen uzmanlar oldugu gibi günes gözlügünü iki yasindan sonra kullanilmasi gerektigini iddia eden uzmanlar da bulunmaktadir. Özellikle günes gözlügü kullanilmiyorsa çocuklarin gölgede kalmalarina daha da dikkat edilmelidir. Cilt rengi koyulastikça cildin günese direnci arttigi için özellikle tatillerde ilk günlerde daha dikkatli olunmalidir.

Vücudumuzun D vitamini sentezleyebilmesi için haftada 3 gün 10-15 dakika güneslenmek yeterlidir ve çocuklar için sabah veya aksam saatleri tercih edilmelidir. Bu sayede günesin zararli etkilerine maruz kalmadan yeterli D vitamini sentezi saglanabilmektedir” diye konustu.

Çocuklarin günes kremi kullanmasi önerilmiyor

“Günes koruma kremleri mutlaka UVA ve UVB'ye karsi etkili olmalidir” diyen Dr. Çiftçi, sunlari kaydetti: “Amerikan FDA kurulusu tarafindan, insanlarin cilt ve göz rengine göre günesin zararli etkilerine karsi hassasiyetlerinin siniflandirildigi bir çizelge olusturulmustur. Bu çizelgede en az hassas cilt tipinde bile minimum 15 SPF (günesten korunma faktörü) günes kremi kullanilmasi önerilmistir. Alti ayin altindaki çocuklarda günes kremi kullaniminin zararli olduguna dair herhangi bir kanit bulunamamasina karsin günes kremi kullanimi önerilmemektedir; alti ayin altinda bebeklerin günese hiç çikarilmamalari önerilmistir. Ancak eger alti ay altinda bebek günese maruz kalacaksa az miktarda günes kremi kullanilabilir. Günes kremleri disariya çikmadan en az 15 dakika önce kullanilmalidir. Özellikle denize veya havuza girildikten sonra ve 2 saatte bir günes kremi tekrar sürülmelidir. Su ile sik temas olacaksa suya dayanikli ürünler tercih edilmelidir. Çocuklarda kullanilacak günes kremi en az 30 SPF olmalidir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası