Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göz sagliginiz için günesle araniza mesafe koyun

Anadolu Saglik Merkezi’nden Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Naci Sakaoglu, “Gözlerimizi günes isinlarinin zararli etkilerinden korumak için mutlaka sapka takmali ve kaliteli bir günes gözlügü kullanmalisiniz” diyor.

Yaz aylarinda dünyaya ulasan ultraviyole isin miktari, kisa oranla üç kat daha fazla oldugu için yaz mevsiminde günes isinlarindan korunmak büyük önem tasiyor.

Ultraviyole isinlar katarakt olusum riskini artiriyor

Anadolu Saglik Merkezi Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Naci Sakaoglu, ultraviyole isinlarin gözler üzerindeki olumsuz etkilerinin ciddiyetine dikkat çekerek ortaya çikabilecek saglik sorunlarini söyle siraliyor:

“Ultraviyole isinlar, göz kapaklarini kaplayan deride kanser olusumuna, konjonktiva tabakasinda kansere, gözde et (piterjium) olarak adlandirilan büyümeye, saydam tabakada agrili enflamasyona ve uzun dönemde kornea yüzeyinde bozulmaya sebep olabilir. Ayrica ultraviyole isinlarin katarakt olusumu riskini artirdigi da bilimsel çalismalarla da kanitlanmis durumda.. Günes isigina asiri maruziyet serbest radikalleri de ortaya çikariyor. Bu durum, retina hücrelerinde hasara neden olarak yasa bagli makula dejenerasyonu (YBMD) gelisimine katki da sagliyor. . Bu nedenle gözleri günesten korumak özellikle yasli hastalar için de önem tasimaktadir.”

Çocuklar daha hassas

Çocuklarin göz merceginin ultraviyole isinlari süzebilme yeteneginin yetiskinlerden daha az oldugunu belirten Dr. Sakaoglu, “Yetiskinler gibi her yastaki çocuklar da ultraviyoleden korunmaya ihtiyaç duyar. Sürekli dis ortamda çalisanlar, gözde kirilma kusurlariyla ilgili (refraktif) cerrahi veya katarakt cerrahisi geçirmis olanlar ile retina hastaligi olan kisilerin gözleri de günes isinlarinin zararli etkilerine karsi daha hassastir” diye bilgi veriyor.

Günes gözlügü seçerken nelere dikkat edilmeli?

• Iyi bir günes gözlügü; görünen isigi, gözü rahatsiz etmeyecek bir seviyeye indirirken zararli ultraviyole isinlari da süzebilmeli.

• Gözlük camlarinin renginin koyulugu ile ultraviyole isinlari süzme yetenegi arasinda bir iliski bulunmuyor.

• Gözlük satin alirken en önemli nokta, ultraviyole isinlara karsi koruyuculuk degerleridir. Iyi kalitede günes gözlüklerinin çogu ultraviyole isinlarin (UVA ve UVB) % 95’inden fazlasini süzerken bu oran % 99 ve daha yüksek de olabilir.

• Çevremizden de büyük miktarda isin yansir. Bu nedenle günes gözlüklerinin yanlari kapali ve yüzü saracak sekilde olmasi daha sagliklidir.

• Polarize camli günes gözlükleri ultraviyole isinlari süzmenin yani sira yol gibi düz yüzeylerde olusan isik parlamalarini engelleyerek daha kaliteli bir görüs saglama özelligine sahiptir. Ancak polarize camlarla LCD ekranlara belli bir açidan bakildiginda ekran görüntüsü kaybolabilecegi için araçlarinda bu tür göstergeleri olan sürücüler dikkatli olmalidir.

• Kontakt lenslerin çogu ultraviyoleyi süzme yetenegine sahiptir ancak lensler göz kapaklarinin isinlardan etkilenmesine engel olamazlar. Bu nedenle kontakt lens kullanicilari ayrica günes gözlügü takmalarinda yarar var.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası