Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TAKINTILAR HAYATINIZI KABUSA ÇEVIRMESIN!

‘’Ellerimi yikamadan duramam, kiyafetlerimi temiz olduguna inana kadar yikiyorum, bulasik makinesi benden iyi temizleyemez, kapi kollarina dokunamam, baskasinin evinde tuvalete giremem’’ gibi takintilariniz mi var? Dikkat, asiri temizlik düskünlügü hastalik belirtisi… Halk arasinda temizlik hastaligi olarak bilinen Obsesif Kompulsif kisilik bozuklugu hem kisiyi hem de çevresindekileri hasta ediyor. Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Dr. Mehmet Yavuz, her 100 kisiden ikisinde görülen temizlik hastaligi hakkinda bilgiler verdi.

Temizlik Hastaligi Nedir?

“Temizlik hastaligi olarak adlandirilan bu hastalik aslinda Obsesif Kompulsif bozukluklardan bir tanesidir. Takintili sekilde temizlik tutkunlugu, her seyin kirli oldugu hissine inanma ve her seyi sürekli yikama silme gibi eylemlerin sürekli tekrarlanmasi temizlik hastaligi olarak adlandirilir. Bunun altinda yatan sebep anksiyete bozuklugu, süphecilik ve emin olamama hissi, saplantili düsüncelerdir. Diger tüm takintilarda oldugu gibi ayni süreci izler. Kisi bu bozukluklarin mantik disi oldugunu bildigi halde kendi davranislarini engelleyemez. Istem disi davranislarini sürekli tekrarlayarak engellemeye çalisir. Saplantili düsünceden kurtulmaya ve unutmaya çaba gösterir. Fakat basarili olamaz. Örnegin elini yikadigi halde emin olamadigi için tekrar yikayabilir. Bu hastalik tedavi edilebilir bir hastaliktir. Fakat tedavi edilmediginde ciddi saglik problemleri ortaya çikabilir.”

Temizlik Hastaliginin Belirtileri Nelerdir?

* Kisi sürekli ellerini yikar,
* Evi temizler,
* Eve gelen bir misafirin ardindan kullandigi her seyi temizleyebilir.
* Zamanin çogunu temizlik yaparak harcar.
* Kirli oldugunu düsündügü her nesneyi yikar ve temizlemeden kullanamaz.

Temizlik Hastaligina Etki Eden Faktörler Nelerdir?

“Aslinda takintilara sebep olabilecek pek çok neden öne sürülmekteyse de kesin olarak nedeni bilinmemektedir. Biyolojik, psikolojik, çevresel faktörler neden olabilir. Ailesi çok düzenli ve titiz ya da asiri kuralci olan bir çocukta bu tür saplantili düsünceler ve buna bagli olarak saplantili davranis biçimleri gelisebilir. Örnegin annesi çok titiz olan bir çocuk ileride temizlik hastaligina yakalanabilir. Ayni zamanda yakin bir dönemde yasadigi aci bir olay da takintilara sebep verebilir. Örnegin vefat, iflas, bosanma gibi yasanan zor süreçlerden sonra Obsesif Kompulsif düsünceler ve eylemler görülebilir.”

Takintili Kisilik Durumlari Yasami Nasil Etkiler?

“Öncelikle kisinin sosyal ve is yasantisi bozulur. Asiri temizlik tutkusundan ötürü çevresindeki arkadaslari evine gelmek istemeyebilir. Kendisini bu durum karsisinda mutsuz hisseder. Ayni zamanda bu tarz hastaliklarda kisi en çok kendisine zarar verir. Zamanin çogunu temizlige ayirdigi için zaman kaybi yasar diger yapmasi gereken hiçbir seye konsantre olamaz. Gerek ev ve sosyal çevresiyle gerekse is ortami ile iliskileri bozulur. Is performansi önemli derecede olumsuz etkilenir. Evli ise esi ve çocugu ile iletisim bozuklugu yasar. Kendisini temizlik yaparak sürekli hirpalar, günün sonunda yorgun ve bitkin düser. Bir dönem sonra kisi bedensel olarak da belirli rahatsizliklara zemin hazirlamis olur. Örnegin bel, kas eklem agrilari bu dönemde ortaya çikabilir. Ayni sekilde zamaninda tedavi olunmazsa bireyde depresyon gibi psikolojik birçok rahatsizlik da ortaya çikabilir.”

Diger Obsesisif Kompulsif Bozukluklar Nelerdir?

“Sürekli kontrol etme “ütünün fisini çekmis miydim, kapiyi kilitlemis miydim, ocagi kapatmis miydim” gibi sorular sürekli sorulur. Kiside emin olamama durumu, simetrik olarak nesnelerin düzenli durmasini istemek, ihtiyaç olur düsüncesi ile esya ve giysileri biriktirmek, günah islemekten korkma gibi nitelendirilen birçok takintili davranis bozuklugu siralanabilir.”

Obsesif-Kompulsif Kisilik ile Takintili Kisilik Arasindaki Farklar Nelerdir?

“Toplum arasinda Obsesif olarak adlandirilan her kisi takintili kisilik bozuklugu yasiyor olarak degerlendirilmez. Takintili kisilikte birey tutucu, titiz, garantici, sorgulayici tavirlar gösterebilir fakat bu durumdan sikâyetçi degildir. Bunu diger kisilerden daha üstün bir özellik olarak adlandirabilir. Hatta bu kisiler çalistiklari is yerlerinde denetleyici özellikleri iyi oldugu için sef, müdür gibi konumlara getirilirler. Onlar davranislarindan sikâyet etmeyebilir fakat çevresindekiler bu özelliklerinden dolayi onlardan rahatsiz olabilir.

Obsesif Kompulsif bozukluklarda ise tam tersi bir durum söz konusudur. Kisi kendisinde olusan asiri süphecilik ve saplantili davranislarindan rahatsiz ve mutsuzdur.”

Nasil Tedavi Edilir?

“ Bazi arastirmacilar bu hastalarda beynin ön kismi olan frontal kortex ile içyapilardan bazal ganglionlar arasinda iletisim kopuklugu oldugunu ileri sürmektedir. Tedavide amaç öncelikle var olan hastaligi tedavi etmek sonra da hastaligin tekrarlamasini önlemektir. Bu amaçla üç tedavi yöntemi kullanilmaktadir. Seçici serotonin geri alim inhibitörleri kullanmak. (Antidepresan ilaçlar)Bilissel davranisçi terapi uygulamalari TMS (Transkranial Manyetik Stimülasyon) tedavide kullanilabilir.

OKB’ de tedavi oldukça zor ve uzun solukludur. Genellikle ilaçlar nispeten daha yüksek dozda ya da birkaç ilaç kombine seklinde uygulanir. OKB, tedavisi zor olan bir süreçtir. Ancak yine de üstesinden gelinemeyecek bir hastalik degildir. Son zamanlarda ilaç tedavisi ile birlikte uygulanan, TMS tedavisinin oldukça etkili oldugu görülmektedir. TMS, sagladigi manyetik vurular ile bir nevi resetleme yaparak, frontal korteks ile bazal ganglionlar arasinda ki uyumsuzlugu ortadan kaldirabilir ve böylece çok etkili ve çarpici sonuçlar verebilir.

Ayrica, Obsesif Kompulsif bozukluklar kaygi hastaligi oldugu için “Davranisçi Tedavi” olarak adlandirilan egitimsel terapi yöntemleri fayda saglayabilir. Hastanin kirli oldugunu düsündügü nesne ile temas etmesi saglanir.

Obsesif Kompulsif bozukluklar inatçi hastaliklardir. Yenilemeler ve gerilemeler görülebilir. Terapi, ilaç tedavisi birlikte uygulandiginda daha iyi sonuçlar verebilir. Ailenin davranis sekli bu konuda çok önemlidir. Aile takintilarindan dolayi kisiyi suçlamamali, bunun bir hastalik oldugunun bilincine vararak, kisiyi en kisa zamanda tedavi ettirmelidir.”

Nöroloji Uzmani
Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası