Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ISLAK MAYO ÇOCUKLARDA IDRAR YOLU ENFEKSIYONUNA NEDEN OLUYOR

Denize girmek, kumdan kaleler yapmak ve plajda vakit geçirmek yazin çocuklarin en sevdigi aktivitelerdir. Ancak çocugunuzun “ Nasilsa kendiliginden kurur” düsüncesi ile saatlerce ayni islak mayo ile kalmasina göz yummak ve üzerini degistirmemek, idrar yolu enfeksiyonlarina davetiye çikarmak anlamina gelir. Memorial Atasehir Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Gökçe Günbey Elemen, yaz aylarinda sik yasanabilen idrar enfeksiyonlari hakkinda bilgi verdi.

Denizden çikar çikmaz mayosunu degistirin

Denizden ya da havuzdan çiktiktan sonra mayolarin degistirilmemesi birçok hastaligin olusumuna zemin hazirlamaktadir. Islak mayo ile vakit geçirmek en basta idrar yolu enfeksiyonu riskini artirmaktadir. Örnegin islak mayo ile dolasmak genital bölgede mantar enfeksiyonlarina yol açabilmektedir. Bu sebeple çocugunuz için tercih edeceginiz mayo ya da bikininin hava alan kumaslardan yapildigina dikkat edin. Çocugunuz sudan çiktiktan sonra acilen islak mayonun kurusuyla degistirmeniz bu riski engellemeniz için en iyi yoldur. Yine iç çamasirlarinin da hava alan cinsten özellikle pamuklu kumastan olanlarinin tercih edilmesinin saglik açisindan önemlidir.

Enfeksiyonun bas sebebi bakteri ve virüsler

Idrar yolu enfeksiyonu (IYE); “üriner sistem” adini verdigimiz idrar yollarinin herhangi bir bölgesinde ve herhangi bir sebeple enfeksiyon olusmasi durumudur. Yenidogan döneminde (ilk 1 ay) erkek çocuklarda, daha sonraki dönemlerde ise kiz çocuklarda daha sik görülmektedir. Kiz çocuklarda idrar yolunun daha kisa ve anüse yakin olmasi bagirsak bakterilerinin idrar yollarina bulasmasina zemin hazirlar. Bakteriler, virüsler ve mantarlar idrar yolu enfeksiyonuna yol açabilirler. En sik (%80) rastlanan etken bagirsak bakterilerinden biri olan E. Coli’dir.

Idrar yolu enfeksiyonu gelismesinde risk faktörleri

• Kiz çocuklarda tuvalet temizliginin arkadan öne yapilmasi da enfeksiyonun gelismesinde önemli rol oynar. Çocuklarin çok dar iç çamasiri ve giysiler giymesi, havuz gibi durgun sularda yüzmesi

• Sünnetsiz erkek çocuklarda da IYE riski artmaktadir.

• Oyuna dalip idrar tutma ve uzayan kabizlik idrar yolu enfeksiyonlarina zemin hazirlamaktadir.

• Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarinda böbrek ve idrar yollari ile ilgili patolojiler de arastirilmalidir.

Gece ve gündüz saatlerinde altini islatiyorsa dikkat

Idrar yolu enfeksiyon belirtileri çocugun yasina göre degiskenlik göstermektedir. Yenidogan döneminde aktivite azligi, emmede azalma, uzamis sarilik, kilo alamama gibi bulgularla kendini gösterirken; daha büyük çocuklarda ates, karin agrisi, kusma, istahsizlik, sik idrar yapma, idrar yaparken yanma görülebilmektedir. Daha önce iseme sorunu olmayan çocukta gündüz veya gece altini islatma yine idrar yolu enfeksiyonunu akla getirmelidir. Çocuklarda IYE belirti vermeden de seyredebileceginden tüm saglikli çocuklara ilk kez 6-9 ay arasinda ve daha sonra yilda bir kez idrar tahlili yapilmalidir.

Tedavide antibiyotik önemlidir

Fizik muayene ve aileden alinacak öyküden sonra kesin tani için idrar örnegi alinarak idrar tahlili ve idrar kültürü yapilmalidir. Idrar örnegi steril kosullarda alinmalidir. Küçük çocuklarda torba ile idrar alinmaktadir. Ancak kuskulu durumlarda sonda ile veya igne ile direkt mesaneden idrar alma (suprapubik aspirasyon) gibi yöntemler de kullanilmaktadir. Gerekli durumlarda üriner sistemi degerlendirmek, patolojileri ortaya koyabilmek için ultrason ve ilaçli böbrek filmi de çekilebilmektedir. IYE tedavisinde antibiyotikler kullanilmaktadir. Yenidogan dönemindeki idrar yolu enfeksiyonlarinda veya böbreklerde de enfeksiyon ve yüksek ates varsa (piyelonefrit) her yas grubunda, hastaneye yatirilarak antibiyotik tedavisi verilmektedir. Genel durumu iyi, kusmasi olmayan 1 yas üstü çocuklarda agizdan antibiyotik verilmektedir. Tedavi süresi 7-14 gündür.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası