Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EHEC Bakterisinden Nasil Korunabiliriz? 9 Soru 9 Cevap

Turizm sezonu açildi, ülkemize daha çok sayida turist gelecek, ülkemizden daha çok sayida insan yurt disina gidecek. Hal böyle olunca akillara su soru geliyor: Kisa süre önce Almanya’da ortaya çikan ve bir anda Avrupa’nin gündemine oturan EHEC bakterisinin yayilma ihtimalini güçlendiriyor mu? Acibadem Kayseri Hastanesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmani Prof Dr. Bülent Sümerkan, EHEC bakterisinin ne oldugunu, nasil ve nereden bulastigini, vücutta yaptigi tahribati anlatti.

1) EHEC neyin kisaltilmasi? EHEC bakteri mi, yoksa virüs mü?

Entero-Hemorajik Escherichia Coli isimli bakterinin kisaltilmis ismi. EHEC, bir bakteri olmasina ragmen medyada çogu kez yanlis bir kullanimla "virüs" olarak tanitiliyor. Bu bakteri genelde, çesitli tip ishallere neden olabilen bir grubun üyesi. Örnegin; çok daha hafif seyredebilen ve Turist Ishali (diyaresi) olarak bilinen hastaliga da farkli bir Escherichia coli tipi neden oluyor.

2) EHEC’in, kuslar ve memelilerin bagirsaklarinda, onlara zarar vermeden bulunan Escherichia coli bakterilerinden farki ne?

Bu bakterilerin en önemli özelligi, diger Escherichia coli bakterilerinden farkli olarak, güçlü bir toksin meydana getirmeleri. Bakteriler vücuda girip bagirsakta çogalmaya basladiginda, toksin üreterek hem bagirsakta kanli ishale neden oluyor hem de bagirsak sisteminden dolasima geçerek organlara zarar veriyor.

3) Bahsettiginiz toksinler, bagirsak disinda hangi organlara zarar veriyor?

Sitotoksin adini verilen bu toksinler, kan dolasimina geçtikten sonra damar duvarini olusturan endotel hücrelerine, böbreklerde bulunan bazi hücrelere, alyuvarlara baglaniyorlar ve bu hücrelerde hasar meydana getiriyorlar. Bunun sonucunda pihtilasmaya neden olan bazi faktörler saliniyor, trombosit adi verilen pihtilasma pulcuklari kümelesiyor. Ardindan basta böbrekler olmak üzere organlardaki kilcal damarlar tikaniyor ve bu organlarin görevlerinde bozukluk meydana geliyor. Ayrica alyuvarlarin tahrip olmasi sonucu anemi (kansizlik) olusuyor.

4) Bakteri vücuda girdikten ne kadar zaman sonra etkileri görülmeye basliyor? EHEC, herkeste ayni agir tablonun yasanmasina neden oluyor mu?

Özellikle 10 yasin altindaki çocuklarda ve eriskinlerin yaklasik yüzde 10’unda toksinlerin olusturdugu organ bozuklugu nedeni ile agir bir tablo olarak karsimiza çikiyor. Ishal belirtileri için kuluçka dönemi genellikle 3-4 gün. Bu dönem 1-2 gün kadar kisa olabilecegi gibi 5-8 güne kadar da uzayabiliyor. Baslangiçta kanli olmayan ishal, bir iki gün içerisinde kanli olmaya ve karin agrilari varsa artmaya basliyor.

5) Toksinin neden oldugu ve organlari etkileyen belirtiler ne zaman ortaya çikiyor?

Genelde ilk belirtilerin ortaya çikmasindan bir hafta, on gün sonra ortaya çikiyor.

6) Bu bakterilerin kaynagi nedir?

Bu bakterilerin ana kaynagi, sigir basta olmak üzere diger çiftlik hayvanlarinin kendi diskilari ile kirlenmis ve iyi ortamda tutulmadan az pismis etlerinin yenmesi. Bunun yaninda, hastaligi belirtili ya da belirtisiz geçiren insanlarin, diskilari ile kirlenmis ortam ve iyi yikanmamis elleri ile gida hazirlamalari. Özellikle, hastaligi geçiren kisilerin bir kisminda, bakterilerin diskilarinda uzun süre bulundugu görülüyor. Salginlarin büyük bir kismi, iyi pisirilmemis sigir kaynakli gidalar (kiyma, tütsülenmis et, süt) yoluyla olusuyor. Hastalik insanlara; pismemis veya az pismis etler, özellikle hamburgerler, araciligi ile bulasiyor. Pastörize edilmemis süt ve süt ürünleri, klorlanmamis içme sulari, hatta dogal gübre ile yetismis çig tüketilecek sebzelerin iyi yikanmadan veya bu tip gidalarin diski (kanalizasyon) ile kirlenmis su ile yikanmalari sonucu olusuyor.

7) Ishali önleyici, bagirsak hareketlerini azaltici ilaçlar bu vakalarda kullanilabilir mi?

Bagirsak hareketlerini azaltan ilaçlarin kullanilmasi kesinlikle dogru degil. Bu tip ilaçlarin kullanilmasi, bagirsaklarin EHEC’den temizlenmesini geciktirip toksin emilimini devam ettirerek organlara zarar verme riskini artiriyor.

8) Insandan insana bulasir mi? Korunmak için neler yapilmali?

Bakterilerin düsük enfektif dozu nedeniyle (10 ila 100 bakteri enfeksiyon olusturabilir) insandan insana da bulasabiliyor. Özellikle çocuk yuvalarinda veya yasli bakimevlerinde bakterinin bulasmasi siklikla yasaniyor. EHEC enfeksiyonlari, genel hijyen önlemlerinin alinmasiyla önlenebiliyor. Enfekte olmasi muhtemel hayvanlarla temastan sonra ellerin yikanmasi, gidalarin hazirlanmasinda hijyen kurallarina uyulmasi çok önemli. Pastörize edilmemis sütler mutlaka kaynatildiktan sonra içilmeli. Özellikle hamburgerlerin et kisimlari iyi pisirilmeli. Sebzeler uygun sekilde yikanmali. Hastalar ve nekahet döneminde olanlar (bakteri enfeksiyon düzeldikten sonra 8 hafta kadar diskida bulunabiliyor) gida islerinde ve özellikle risk altinda bulunan çocuk yuvasi, yasli bakimevi gibi yerlerde çalistirilmamali. Bakterinin diski ile bulasabilecegi sularda yüzülmemeli.

9) Salgin basta Almanya ve diger Avrupa ülkelerinde görüldügüne göre, bu ülkelere seyahat eden yurttaslarimiz özellikle nelere dikkate etmeli?

Daha önce de belirttigim gibi genel hijyen önlemlerine uyulmasi çok önemli. Kapali su tüketilmeli, eller sikça yikanmali. Çig tüketilecek sebzelerin, çok iyi ve güvenilir sular ile yikanmasina özen gösterilmeli. Disarida, çig sebze içeren salata gibi yiyecekler, bu aralar tüketilmemeli. Etlerin, özellikle hamburger içindeki etlerin iyi pisirildiginden emin olunmali.

Ek olarak ishal gelistiginde mutlaka bir saglik kurulusuna basvurulmasi da önemli.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası