Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaz ishallerinden korunmak için nelere dikkat edilmeli?

Yaz aylarinda mikroplar daha hizli çogaliyor ve birçok tehlikeli hastaliga yol açiyor. Bu hastalik risklerini en aza indirmek için dogru beslenmek, genel temizlik kurallarina uymak ve sineklerden korunmak gerekiyor. Yazin gerek çocuklarda gerekse yetiskinlerde en sik görülen sorunlarin basinda ishal geliyor. Yaz ishallerinden ve diger hastaliklardan korunmak için Anadolu Saglik Merkezi Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Elif Hakko, nelere dikkat edilmesi gerektigini anlatiyor.

Ishal, kusma ve bazen de yüksek ates ile ortaya çikan, agiz yoluyla bulasan bazi mikroplar, gastroenterit denilen hastaliklara neden oluyor. Bu mikroplar yaz sicaklarinda hizla ürüyor, mikrop sayisi arttikça hastalik yapma riski de yükseliyor. Deniz ve havuz suyunu yutmak, mikrop tasiyan sinekler yaz aylarinda hastaliklara yol açiyor. Anadolu Saglik Merkezi Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Dr. Elif Hakko, tifo, dizanteri, kolera, ile bazi Salmonella ve E.Coli türleri gibi hastaliklara yol açan mikroplardan korunmak için alinabilecek önlemleri aktariyor.

Dr. Hakko, “Kabugu soyulabilen gidalarin kabuklarini soyarak, soyulmayanlarda ise iyice yikayarak yemek; çig veya az pismis et yememek, çig süt içmemek; genel temizlik kurallarina uymak, yemeklerden önce ve sonra, tuvaletten sonra el yikamak; sineklerden korunmak yaz aylarinda dikkat edilmesi gereken noktalarin basinda geliyor” diye bilgi veriyor.

Risk faktörü bulunan gidalari da anlatan Dr. Elif Hakko, “Fistik, ceviz gibi yagli gidalar ile küf toksinleri üreyebilen misir ve pirinç dikkatli tüketilmeli. Pastörize edilmemis süt içilmemeli, bu sütten peynir yapilmamali. Patates, 20 – 30 zehirli türü olan mantar, midye, istiridye ve kabuklu deniz hayvanlarindan geçen bakteri toksinlerinin sebep oldugu hastaliklarla siklikla karsilasiyoruz. Elde hazirlanan ve iç sicakliklari zararli mikroplarin ölmesini saglayacak kadar yükselmeyen izgara köfteden, havasiz ortamda mikroplarin toksin üretme riski olmasi nedeniyle bütün olarak çevrilmis tavuktan, vakumlu paketi açilip kisa sürede tüketilmeyen sosis ve salamdan uzak durulmali. Sütlaç, kazandibi, muhallebi, dondurma gibi sütlü tatlilar da hazirlandiktan sonra sogutucuda tutulmazsa tehlikeli olabilecek gidalar. Çig yumurtadan yapilan mayonez; marul, salata, maydanoz gibi sebzeler de iyi yikanmadiginda riskli olabiliyor” diye konusuyor.

Dr. Hakko, en güvenilir yiyecegin yogurt oldugunu vurguluyor ve diger güvenli yemekleri siraliyor: “Izgara ete kiyasla tencerede pisen et yemekleri, sebze yemekleri, sarma ve dolma gibi zeytinyagli yemekler yaz aylarinda daha güvenilirdir.”

Ishal ve kusma görülüyorsa neler yapilmali?

Dr. Elif Hakko, “Ishal ve kusma, sivi ve elektrolit kaybina sebep olur. Ev kosullarinda kusma ve mide bulantisi nedeniyle kaybedilen sivi ve elektrolitler agizdan yerine konamiyorsa veya ates yükselmisse, hemen bir saglik kurulusuna basvurulmasi gerekiyor. Hastada kaybedilen sivi ve elektrolitleri dengelemek için serumla takviye yapiyoruz. Eger etken bir bakteri söz konusuysa antibiyotik tedavisi yapiliyor” diyerek tedavi hakkinda da bilgi veriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası