Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AGIZ SAGLIGINDA DOGRU BILINEN YANLISLAR

Agiz sagligi genel sagligin aynasidir. Disler ne kadar saglikli ve saglam olursa olsun, disleri destekleyen dis etleri ve kemigin de ayni düzeyde saglikli olmasi gerekir. Ancak, agiz bakimi ve sagliginda “dogru sanilan” öyle çok “yanlis” var ki! Agiz sagligi için “yanlis” bazi inanislar ve yöntemlerle vakit kaybetmeyin. Dis hekimi Göknur Gözen Halfon, bu konuda bazi basliklara dikkat çekiyor:

• Iyi bir agiz bakimi için disleri düzenli olarak firçalamak yeterlidir. (YANLIS)

Sadece firçalamak yetmez. Disler agiz yüzeyinin sadece yüzde 25’ini kapladigindan, kalan yüzde 75’lik agiz yüzeyi firça ve dis ipi ile yapilan temizlikten sinirli fayda saglar ve ulasilamayan yüzeylerdeki bakteriler hizla çogalarak dislerin üzerine ve tüm agiza yeniden yayilirlar. Bakteri plagina karsi etkili ve sürekli kullanima uygun bir agiz gargarasi, firça ve dis ipi, günlük etkin bir agiz temizligi saglar.

• Disler, yatay yönde (ileri geri) firçalandiginda daha temiz olur. (YANLIS)

Disetinden dise dogru, her disi 8 kez süpürecek sekilde disleri firçalamak tavsiye edilen yöntemdir. Dislerin her yüzeyini, dil ve damak yüzeyi, yanak yüzeyi ve çigneyici yüzeyi 8er kez süpürülmelidir, ara yüzler dis ipi ile temizlenmelidir. Dislerin günde 2 kez 3 dakika firçalanmasi gereklidir. Disler, sabah kahvaltidan sonra ve gece yatmadan önce üçer dakika firçalanmalidir.

• Agiz kokusu herkeste olur ve geçmez.( YANLIS)

Çesitli arastirmalarin sonuçlarina göre, kötü kokunun baslica nedenleri; sindirim sistemi rahatsizlari ve agiz – dis rahatsizliklaridir. Sindirim sistemi rahatsizliklari için doktora gidilmelidir. Agiz ve dis rahatsizliklarinin nedeni çürük dis ve dis eti enfeksiyonudur. Bunlar için en kisa zamanda hem bir dis hekimine gidilmeli, hem de dis firçasi, dis ipi ve bakteri plagina karsi etkili, sürekli kullanima uygun bir agiz gargarasi ile etkin bir agiz bakimi aliskanlik haline getirilmelidir.

• Dis etleri kaniyorsa firçalamayi kesmek gerekir. (YANLIS)

Aksine bir dis hekimine gidene kadar, firçalama süresini uzatip, dis ipi kullanip, antibakteriyel bir agiz gargarasi ile agiz bakiminizi etkin bir sekilde yapmayi aliskanlik haline getirmeniz tavsiye ediliyor.

• Tüm diseti sorunlarinin kesin çözümü cerrahi tedavidir (YANLIS)

Tüm diseti sorunlarinin çözümlenmesinde iyi ve etkin bir agiz hijyeninin saglanmasi vazgeçilmez bir kuraldir. En gelismis tedavi yöntemleri bile kullanilsa, bireyler agiz hijyenine gereken önemi göstermezler ise tedaviden bir sonuç alinamayabilir.

• Protezi temizleyip geri takmak agiz bakimi için yeterlidir. (YANLIS)

Hayir, agzin tamami da etkin bir sekilde temizlenmelidir. Varsa disleri firçalamak ve sonrasinda agiz boslugunun hijyeni için bakteri plagina ekili ve sürekli kullanima uygun bir gargara kullanmalidir.

• Dis eti yariklarinin oldugu bölgelere dis firçasi degdirilmez. (YANLIS)

Öncelikle o bölgede hiçbir besin artiginin kalmadigina emin olunmalidir. Disetinde yarik olmasi dis eti hastaliginin göstergesidir. Tedavi olmak için en kisa zamanda hem bir hekime basvurulmalidir hem de etkin bir agiz bakimi aliskanlik haline getirilmelidir. Bunun için; dis firçasi kullanimi ve dis ipi kullanimi ögrenilerek düzene sokulduktan sonra bakteri plagina etkili bir agiz gargarasi ile desteklemelidir.

• Her hamilelikte bir dis kaybedilir. (YANLIS)

Halk arasinda yaygin olan, her hamilelikte dis kaybedildigi ve çocugun disten kalsiyum aldigi düsüncesi yanlistir. Aslinda agiz bakimi eksikligi ve hamilelerin %70inde görülen kusmalara bagli olarak dislerde çürük ve diseti rahatsizliklari ortaya çikar. Uzun süreli kusmalarla midedeki asidin agiz bosluguna gelmesi nedeniyle annenin dislerinde çürükler ve diseti enfeksiyonlari baslar. Hamilelik esnasinda, dis firçalama, dis ipi ve 3 ayda bir hekim kontrolü tavsiye edilir. Ilk ve üçüncü üç ayda acil olmayan dis tedavilerinden kaçinilmalidir.

• Ortodontik tedavi sirasinda disler çürür. (YANLIS)

Ortodontik tedavi esnasinda disler üzerine yapistirilan braketler daha fazla besin artiginin dislerin üzerine yapismasini saglar. Bu nedenle daha fazla ve daha özenli dis firçalamak, ortodontik arayüz firçalari kullanmak ve bakteri plagina etkili bir agiz gargarasi ile agiz bakiminin üçüncü adimini da tamamlamaniz gerekmektedir. Kanama varsa mutlaka hekime basvurulmali ve bu üçlü bakim sürecine bir an önce baslamalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası