Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAFTADA 3 SAAT TEPMPOLU YÜRÜYÜN KANSER RISKINIZI AZALTIN

Düzenli fiziksel aktivite saglikli bir yasamin olmazsa olmazlarindandir. Özellikle yürüyüs; kilonun korunmasi, psikolojiyi düzenlemesi, kalp ve akciger sagligini kontrol altina almasinin yani sira; prostat kanseri riskini azaltarak erkek sagligina da büyük bir katkida bulunmaktadir. Memorial Sisli Hastanesi Üroloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Oguz Acar, tempolu yürüyüsün prostat kanserinin ilerleme hizi üzerindeki etkisi hakkinda bilgi verdi.

Prostat kanseri günümüzde erkeklerde en sik görülen kanser türüdür. ABD’de yapilan bilimsel arastirmalara göre; 2010 yilinda prostat kanserli hasta sayisi 2.2 milyondur ve her yil yaklasik olarak 217.000 yeni hasta bu gruba eklenmektedir. Yogun tarama programlari sayesinde hastalarda erken teshis ile 5 yillik yasama sansi %100’e yakin olarak bildirilmektedir. Yine de ABD’de erkeklerde kanserden ölümler arasinda prostat kanseri, akciger kanserinden sonra ikinci sirayi almaktadir.

Haftada 3 saat tempolu fiziksel aktivite prostat kanserinin ilerlemesini yavaslatiyor

Arastirmacilar yasam tarzi ile prostat kanseri arasindaki iliskiyi inceleyen çalismalara son zamanlarda agirlik vermeye basladilar. Kaliforniya Üniversitesi’nden bir grup bilim adami 2705 hasta üzerinde yaptiklari ve bu yilin Subat ayi içerisinde yayinladiklari ilk çalismalarinda, prostat kanserine yakalanan erkeklerin yüksek tempolu aktivitelerde bulunmasi halinde kanserden ölüm risklerinin %61 oraninda azaldigini tespit etti. Bu orani yakalamak için hastalarin haftada en az 3 saat tempolu fiziksel aktivite yapmasi gerektigi belirtildi. Bu grupta herhangi bir nedenden dolayi ölüm riski de %49 oraninda azaliyor. Ölüm riski en düsük olan hastalarin ise prostat kanseri tanisi konmasinin öncesinde ve sonrasinda tempolu fiziksel aktivitelerde bulunanlar oldugunu belirledi.

Ayni bilim adamlarinin 1455 prostat kanserli hasta üzerinde yaptiklari ve Haziran ayinda yayinladiklari bir diger çalismada ise; fiziksel aktivitenin prostat kanserinin ilerlemesini de azalttigi belirlendi. Bu çalismaya göre haftada 3 saatten fazla hizli tempolu yürüyüs yapan hastalarda kanserin ilerleme olasiligi %57 oraninda azaliyor. Buradaki problemin, genelde tani konan hastalarin depresyon, yaslilik veya agri nedeniyle fiziksel aktiviteyi kesmeleri oldugu belirtiliyor. Oysa çalismanin sonucuna göre yavas tempolu yürüyüs bile hizli tempolu yürüyüs kadar etkili degil. Bu yüzden uzmanlar tani sonrasinda hastalarin mutlaka düzenli olarak bu aktiviteyi yapmasi gerektigini savunuyorlar.

Yürüyüs kanser hücrelerini öldürüyor

Tempolu fiziksel aktivite; insülin, büyüme faktörü ve bagisiklik sistemi hücrelerinin islevlerini kontrol eden bir kimyasal olan sitokinin vücuttaki miktarini azaltir. Bu maddeler prostat kanseri hücrelerinin çogalmalari için gereklidir. Bu maddelerin vücuttaki miktari azaldikça prostat kanseri hücrelerindeki artisin önüne geçilir, kanser hücresi ölümleri artar. Ayni maddelerin artisi seker hastaligi ve kalp hastaligi gibi durumlarda da risk faktörü oldugu için, bunlara bagli ölümlerde de azalmalar görülür.

Prostat kanseri tanisi konmus olsa bile yürümeye devam edin

Sonuç olarak 50 yas üzerinde olan ve düzenli prostat kontrolleri yapilan erkeklerin haftada 3 saatten fazla hizli tempolu yürüyüs yapmalari, hayatlarinin bir döneminde kendilerine prostat kanseri tanisi konsa bile hem kanserin ilerlemesini hem de kanserden ölme olasiligini azaltmaktadir. Bunun için tani konduktan sonra da yürüyüslere devam etmek sarttir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası