Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bogulma korkusunda en etkili tedavi yöntemi psikoterapidir

Ruh Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. K. Fatih Yavuz:

BRSHH Ruh Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. K. Fatih Yavuz, bogulma korkusunun basit bir fobi oldugunu belirterek, endiselenmeye gerek olmadigini söyledi.

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A. Hastanesi (BRSHH) Ruh Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. K. Fatih Yavuz, suda bogulma korkusunda en etkili tedavinin psikoterapi ile saglandigini açikladi. Etkili olan tek psikoterapi yönteminin ise bilissel-davranisçi terapi oldugunu belirten Dr. Yavuz, “Bilissel-davranisçi terapiyle yaklasik 1 ila 7 seans arasinda kisi tedavi edilebilir. Bu süreçte psikoterapist danisanla beraber korkusunun nedenleri üzerinde çalisir ve hedefe ulasmakla ilgili ortak bir yol haritasi planlayarak uygulamaya geçerler” dedi.

Suda bogulma korkusunun temelinde kisinin bu konudaki bazi inançlarinin yer aldigini ve bu inançlari iki kisim altinda topladiklarini hatirlatan Yavuz, söyle devam etti: “ Birincisi, bu bireyler suda bogulma ihtimalini oldugundan daha fazla, olasi bogulma sonrasi hayatta kalma ihtimalini de oldugundan daha az görmektedirler. Yani onlara göre suda bogulma çok kolay ve sik olarak meydana gelmekte ve kurtulma ihtimali de çok az olmaktadir. Ikinci kisimda ise bu bireylerin herhangi bir bogulma tehlikesi geçirmeleri halinde bu tehlikeyle bas edemeyeceklerine dair olan inançlar bulunur. Bu iki inanç paketi gerçek hayatla uyumlu olmadigindan kisiler suya girmekten çekinirler ve bu da toplum tarafindan ‘suda bogulma korkusu’ olarak adlandirilir.”

Suda bogulma korkusuyla ilgili dünyada ve ülkemizde çok net arastirma sonuçlari olmadigini aktaran Yavuz, “Ancak bütün özgül fobilerin toplam görülme sikliginin yüzde 9 civarinda oldugu düsünüldügünde suda bogulma korkusunun yüzde 1 veya daha düsük oranda oldugunu söyleyebiliriz. Tabii ki tedavi olma amaciyla uzmana basvurma oranlari her rahatsizlikta oldugu gibi çok daha düsük olmaktadir” diye konustu.

Dr. Yavuz, suda bogulma korkusunun bir kiside ortaya çikmasi için kisinin bogulma tehlikesi atlatmasinin gerekli olmadigini da vurguladi.

Çocuklarda daha sik görülüyor

Denizden korkmanin psikolojik bir rahatsizlik oldugunu hatirlatan Yavuz, sunlari kaydetti: “Bu rahatsizlik çocuklarda da oldukça sik görülmektedir. Bununla birlikte zamanla kendiliginden geçebilecegi gibi tedavi de gerektirebilir. Anne babalarin yapmasi gereken öncelikle çocuklarini denize girme konusunda zorlamamalari, eger süreklilik arz etmeye baslamissa bir psikiyatri uzmanindan yardim almalaridir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası