Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZ AYLARINDA VE SEYAHAT HALINDE SU IHTIYACI ARTIYOR

Su vücudumuzun 70‘ine yakinini olusturan ana madde oldugundan her gün yeterli miktarda su içmemiz hayati önem tasiyor. Terleme, basinç farkliligi, fiziksel aktivitenin artisi gibi seyahatte artan faktörlerle birlikte su ihtiyaci da artar. Tatillerde sik görülen mide rahatsizliklari, besin zehirlenmeleri, günes çarpmalarinin da iyilesme süresi sayet az su tüketiliyorsa artar.

M-Onep Klinikleri’nden Beslenme Uzmani Banu Demirözü yaz aylarinda tüketimi artan gazli içecekler ve enerji içeceklerinin su yerine geçmeyecegini, kafeinli içeceklerin ise vücuttan su atimini hizlandirdigi için su ihtiyacini artirdigini belirtti. Demirözü; suyun yararlari, günlük tüketilmesi gereken su miktari, su içme aliskanligi yaratacak ipuçlari hakkinda bilgiler verdi.

Su Hayattir

Su içmek insan vücudu için hayati önem tasir.

Toksinlerin atilmasi, besin ögelerinin hücrelere tasinmasi, tansiyonun dengelenmesi, vücut isimizin kontrol altinda tutulmasi, eklemlerin ve organlarin korunmasi, kulak, burun ve bogaz için gereken nemli ortamin saglanmasi gibi birçok faaliyet için su içilmesine ihtiyaç vardir.

Gün boyunca tüketilmesi gereken su miktari kisiden kisiye farklilik gösterir

Yetiskinlerin günlük 1.5 litre su tüketmesi sarttir. Bununla birlikte kimi durumlarda bu ihtiyaç artabilir. Günlük su ihtiyaci kisinin; kilosuna, yasadigi çevreye (isi, nem, yükseklik), fiziksel aktiviteye, terleme düzeyine, varsa hastaliklarina (Ates, kusma, ishal su ihtiyacini artirir), basinç degisikliklerine (uçak seyahati) bagli olarak degiskenlik gösterir.

Su içme aliskanligi olusturmak için:

Birkaç gün ne kadar su içtiginizi gözlemleyin. Yeterli içtiginizi düsündügünüz bir gün aslinda en kadar az içtiginizi kesfedebilirsiniz.

Çalisma masanizin üzerinde her zaman içi dolu bir bardak bulundurun ve düzenli olarak içmeye gayret edin.

Çantanizda veya arabanizda mutlaka su bulundurun.

Bazen soguk su oda isisindaki suya kiyasla daha kolay içilir. Ayrica soguk su içmek ekstra kalori harcamaniza da yardimci olur.

Susama hissi olusmadan su içilmis olmalidir. Susamayi beklemeden su için.

Her seye ragmen su içmeyi unutuyorsaniz cep telefonunuzu saat basi alarm verecek sekilde ayarlayin. Bu sayede 10 saatte 1,5 litre su içmeniz mümkün.

Ne kadar su içtiginizden emin olamiyorsaniz size ait ölçüsü belli bir siseden su tüketin. Bu sizi su içmeye motive edecektir.

Su içerigi yüksek olan karpuz, kavun, domates, salatalik gibi besinleri sik tüketmeye çalisin.

Su tadindan hoslanmiyorsaniz nane, limon çok az taze meyve suyu ve buzla hazirladiginiz soguk içecekleri tüketebilirsiniz.

Tarçin, karanfil, rezene, papatya, nane, limon ve portakal kabugu gibi boya ve esans konulmamis gerçek bitki ve meyvelerin çaylarini yapip bunlari sogutarak buzla tüketebilirsiniz.

Kalp, böbrek, tansiyon, karaciger gibi sivinin sinirlanabilecegi rahatsizliklariniz varsa içeceginiz su miktari için doktorunuzdan bilgi alin.

Eger idrariniz koyu renkli, bulanik ve yogun kokulu ise yeterli su içmemis olma ihtimaliniz çok kuvvetlidir. Su içtiginiz halde durum degismiyorsa mutlaka doktorunuzla görüsmeniz gerekir.

Kafein ve alkol vücuttan normalden daha fazla su atimina sebep olur. Bu sebeple kafein içeren içecekler (bazi gazli içecekler ve enerji içeceklerinin tamami) asla su yerine geçmez.

Susuzlugu giderecek en iyi seçenegin su oldugu unutulmamalidir. Meyve sulari ve gazli içecekler yüksek seker içeriklerinden dolayi fazla içildiginde kilo almaniza sebep olacaktir.

Spor yapiyorsaniz veya normal yasantinizdan daha fazla terlemenize sebep olan bir faaliyette bulunuyorsaniz kaybettiginiz ekstra sivi için normalden daha fazla su tüketmeniz gerekecektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası