Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNE ADAYLARINA YAZ UYARISI!

Hava sicaklari giderek artis gösterirken, özellikle anne adaylarini sikintili günler bekliyor. Yaz mevsiminin kabus dolu günler yerine, gebeligin tadini çikardiginiz keyifli bir dönem haline dönüsmesi için bazi uyarilarin dikkate alinmasi gerekiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Uz Dr. Hakan Peker, sicak havalarda saglikli kalmak için hamilelere çok özel tavsiyelerde bulundu.

Serin yerlerde dinlenmeyi tercih edin

Gebeligin ilk aylarinda bulanti, kusma ve halsizlik sik görülen sikayetlerdir. Özellikle ilk aylari yaz mevsimine denk gelen bayanlar gün içerisinde bol sivi almaya özen göstermelidir. Bu sayede kusma ile kaybedilen sivi geri alinabilir ve vücutta sivi eksikligi önlenmis olur. Bunun disinda gebelerde halsizlik sikayeti zaten görülmekteyken yaz mevsiminde terlemeye bagli sivi kaybi nedeniyle halsizlik sikayeti daha da artar. Gebelerin bol sivi almasi halsizlik sikayetlerinin de giderilmesinde yardimcidir. Gebeliginin son ayinda ise büyüyen rahmin akcigerlere basisi nedeniyle, nefes darligi, sik nefes alip verme durumu olabilir. Bu sikayetler, yaz mevsiminde sicakligin ve nemin de etkisiyle gebe tarafindan daha fazla hissedilir, dayanilmaz bir hal alabilir. Bu sikayetlerin daha az hissedilmesi ve sivi kaybinin daha az olmasi için klimali veya serin yerlerde istirahat edilmesi uygun olur. Fakat klimali yerlerde, klimanin soguk etkisine karsi da gebe kendini korumalidir.

Kabizlik, ishal ve idrar yolu enfeksiyonlarindan korunun

Yazin sicaklik ve nemin etkisiyle, terlemeye bagli olarak sivi kaybi fazla olur. Bu nedenle gebelerde tansiyon düsüklügü, beraberinde halsizlik, göz kararmasi, bayginlik hali görülebilir. Gebelerde sivi eksikliginin olmasi kabizlik problemini de beraberinde getirir. Hamilelerde sivi eksikligi, kasik ve karin agrilarina sebep olabilir. Ayrica vücutta sivi eksikligi, idrar çikisini azaltarak, gebede idrar yolu enfeksiyonuna davetiye çikartir. Idrar yolu enfeksiyonu da eger tedavi edilmezse erken doguma sebep olabilir. Bu durumlarla karsilasmamak için, gebelerin yazin günde en az 3 litre sivi tüketmesi gerekir.

Gebeler yaz mevsimi gida zehirlenmesine karsi da dikkatli olmalidirlar. Bulanti, kusma, ishal sikayetleri oldugunda doktora basvurmalidirlar. Çünkü kusma ve ishal ile kaybedilen sivi eksikligi çesitli problemlere neden olabilir.

Gebelik maskesinden korunmak için günes kremi kullanin

Hamilelerin yüzlerinde “gebelik maskesi” veya ciltlerinde lekeler, izler olabilir. Yaz mevsiminde günesin etkisi ile bu izler daha da artar. Hem bu riski, hem de günesin zararli etkilerini en aza indirmek için 50+ faktörlü günes kremleri kullanilmalidir. Bu kremler günese çikilmayacak olsa bile cilde uygulanmalidir.

Havuzda çok kalmayin, denizde yalniz yüzmeyin

Hamilelerin temiz oldugu bilinen denize ve havuza girmelerinde bir sakinca yoktur ancak bazi kurallara uyulmasi gerekir. Havuz suyunda kimyasal madde bulundugundan dolayi, havuzda az bir süre kalinmasina ve çiktiktan sonra dus alinmasina dikkat edilmelidir. Dus sayesinde kimyasal madde vücuttan uzaklastirilmis olur. Sudan çiktiktan sonra mayo veya bikini mutlaka degistirilmelidir. Çünkü gebelerde vajinal Ph degisikligi nedeniyle sik görülen mantar enfeksiyonu, islak mayo- bikini ile beklendiginde, genital bölgenin nemli kalmasina bagli olarak daha sik karsimiza çikar ve tedavisi için ilaç kullanmak zorunda kalinabilir. Denizde ise yalniz yüzmek ve hatta yalniz sekilde kiyidan uzaklasmak çok tehlikelidir. Gebelerde görülme ihtimali olan kramplar; eger denizde, kiyidan uzakta ve yalnizken olursa, gebe ve bebegi için hayati risk söz konusudur. Sicagin yogun hissedildigi 11.00-16.00 saatleri arasinda, gebenin bayginlik ihtimaline bagli olarak gebe yalniz yüzmemeli ve hatta yalniz dolasmamalidir. Aslinda bu saatlerde günesle temasta olmak, hamile kadinlar için zaten uygun degildir.

Ince giysiler ve iç çamasirlari tercih edin

Gebeler yaz mevsiminde kiyafetlerine de dikkat etmelidirler. Çünkü hamilelerde mantar enfeksiyonuna yatkinlik mevcuttur. Cildin nefes almasini saglayacak ince, pamuklu giysiler ve iç çamasirlari, cilt ve genital bölge mantar enfeksiyonlarinin olmasini önleyecektir.

Yolculukta mutlaka mola verin

Yaz mevsimi ile birlikte uzak veya yakin yerlere seyahatler de gündeme gelmektedir. Yolculuk sirasinda 1,5-2 saatte bir mola verilerek, molalarda 5-15 dakika yürüyüs yapilmalidir. Bu sayede bacaklarda ödem ve bacak toplardamarlarinda kan pihtilasmasi ihtimali minimuma indirilir. Ayrica uzun seyahatlerde pihti olusumunu engellemek için varis çorabi kullanilmalidir. Gebelerin uçak ile seyahatinde bir sakinca yoktur. Yalniz 34 haftadan büyük gebelerin doktor raporu olsa bile, bazi havayolu sirketleri seyahatlerine izin vermeyebilir.

24. haftadan sonra araba kullanmayin

Gebeler 24 haftaya kadar araç kullanabilirler. 24 haftadan sonra karin büyüdügünden, zamanla konforlu araç kullanimi ortadan kalkmaktadir. Bu durum da kaza riskini artirir. Emniyet kemeri mutlaka takilmalidir. Kemerin alt kusagi göbek alti-kasik bölgesinden geçirilmeli ve çok siki baglanmamalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası