Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUK SAGLIGI VE DONDURMA TÜKETIMI

Bireylerin ilerleyen yaslarindaki saglik durumlarinin, çocukluk dönemi beslenmeleriyle ne kadar yakindan ilgili oldugunu artik hepimiz biliyoruz. Özellikle çocuklarda yeterli kalori ve protein aliminin yani sira yeterli kalsiyum alinmasi da oldukça önem tasimaktadiir. Protein gereksinimini karsilamak adina oldukça önemli olan süt ve süt türevi gidalar ayni zamandan kalsiyum açisindan da zengin besinlerdir. Çocukluk çaginda yaklasik 800 mg. olan kalsiyum gereksinimi, gün içerisinde tüketilecek 2 su bardagi süt veya yogurt ile kolaylikla karsilanabilir.

Özellikle yaz aylarinda çocuklarin büyük bir keyifle yedikleri dondurmanin ham maddesinin de süt oldugu düsünülürse, ayni bu gruba giren diger gidalarda oldugu gibi çocugumuzun protein ve kalsiyum gereksinimlerini dondurmayla da tamamlayabilmeleri mümkündür.

Ayrica süt ve yogurt sevmeyen çocuklarda, bu gidalarin tüketimleri için israrci olmaktansa yine bir süt türevi olan dondurmayi yedirmek aileler içinde çok daha kolay olacaktir. Ancak unutmamaliyiz ki imalat ve satis asamalarinda gerekli hijyen kurallarina dikkat edilmeyen dondurma, faydali bir gida olmaktan çikip kolaylikla tehlikeli bir gida haline dönüsebilir. Diger tüm dondurularak saklanan gidalarda oldugu gibi sogutucu içinde saklanan bu gida, eritilip tekrar dondugunda saglik için oldukça zararli mikroplar içeren bir ürün haline gelebilir.

Bunun için özellikle dondurmalari satin alirken ambalajin yüzeye yapisik olmamasina, kapali olan kutular içerisindeki dondurmalarin sekil bozukluklarinin bulunmamasina özellikle dikkat edilmelidir.

Diger tüm gidalarda oldugu gibi dondurmada da ambalajlarin üzerlerinde yazili olan son kullanma tarihlerine özellikle dikkat edilmeli, son kullanma tarihi geçmis olan dondurmanin tüketilmesi oldukça ciddi saglik sorunlarina yol açabilecegi için kesinle tüketilmemelidir.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Dyt. Ayça ILICA MURAT
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası