Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Klima sagliginizi bozmasin

Alerjik saman nezleli hastalar klimadan en fazla etkilenen hasta grubu

Yaz aylarinin gelip sicaklarin artmasiyla birlikte klima kullanimi da artiyor, klima kullaniminda asiriya kaçildiginda çok ciddi saglik problemleri de kaçinilmaz oluyor. Bayindir Hastanesi Içerenköy Kulak Burun Bogaz uzmani Dr. Ethem Sahin , asiri klima kullaniminin gribal enfeksiyonlar, bazi viral enfeksiyonlar, alerjik burun hastaliklari,yüz felci,burun kanamalari, kas agrilari, kas tutulmasi ve zatürree gibi bir çok hastaligi tetikledigini belirtti.

Burun hastaliklarinda özellikle alerjik saman nezleli hastalar klimadan en fazla etkilenen hasta grubudur. Klimanin bu hastalardaki etkisi ortamin neminin ve isisinin hizli degisimiyle alakalidir. Burnun içinde ortamin nemi ve isisina göre kendini ayarlayan konka dedigimiz burun etleri bulunur. Konkalar klimatize ortamlarda mevcut görevlerini tam olarak yerine getiremez ve siserler. Bu durumda burun tikanikligi ve agiz solunumu baslar ki bütün sikayetler bu noktadan sonra artar. Burun tikanikligi bas agrisi, agiz kurulugu, akciger enfeksiyonlari ve bazi viral hastaliklara yol açabilir.

Alerjik nezleli hastalar klimali ortama girdiklerinde, yani ani isi ve nem degisimine maruz kaldiklarinda, hasta olmayan bireylere oranla daha fazla burun tikanikligi, burun akintisi, gözlerde yanma ve kasinti gibi belirtiler gösterirler. Kronik sinüzitli hastalarda da benzer mekanizmalarla belirtilerde artma görülebilir. Insan sagligi için ideal sicakligin 20-25ºC ve ideal nemin %45-60 olmasi gereklidir. Alerjik rinitli hastalar çevresel faktörlerden en fazla etkilenen hasta grubudur. Alerjik rinitli hastalarin oldugu ortamlardaki klimalar düzenli bakimda olmali ve muhakkak HEPA filtreli klimalar kullanilmalidir. Bakimsiz klimalarda yerlesen akarlar direk alerjiye sebep olur. Yine burun tikanikligi ile baslayan süreç uzadigi taktirde gün içinde burunda kabuklanma ve ardindan kanamalar kaçinilmaz olur. Bunun için hastalara burun fizyolojisini düzenleyecek burun damlalari ve burun yikamalar önerilebilir.

Klima esintisi yüze dogru gelir ve uzun sürerse yüz felcine sebebiyet verebilir ki, dikkatli olunmasi gereken bir durumdur. Yüz mimik kaslarinin hareketlerini kontrol eden yüz siniri yanaga dogru yüzeylesir. Buda dis etkilere açik hale gelmesine sebep olur. Soguk hava, cam açik araç seyahati, klima ve bazi virüsler bu siniri etkileyerek yüz felci tablosuna yol açar. Zaman içinde geçen bir durum olmakla beraber, görsel olarak hepimizi çok rahatsiz edecek bir hastaliktir.

Akciger dokusunun iltihaplanmasi olarak tanimlanan zatürrenin, havalandirma sistemleri yoluyla bulasan sekli ’Legionella Pnömonisi’ olarak adlandirilmaktadir. Hastaliga neden olan, Legionella Pneumophilia denen bir bakteridir. Bu bakteri, klimalarin filtre sistemlerinde uygun nem ve isida yasamakta ve buradan ortam havasina dagilmaktadir. Siklikla otel ve hastanelerden kaynaklanan salginlar yapar, ancak tek tek vakalar da görülebilir. Akcigerlere girisi, solunum cihazlari, havalandirma sistemleri ve hastanelerde solunum yollarina uygulanan bir takim islemler yoluyla olabilir.

Klimatize büyük otel ve is yerlerinde çalisanlar, havalandirma isçileri ve saglik personeli riskli gruplardir. Bu arada bakteriyi alan kisinin vücut direnci de çok önemlidir. Seker hastalari, alkolikler, yaslilar ve bebekler, kortizon tedavisi altinda olanlar, kemoterapi görenler, böbrek yetersizligi ve kronik akciger hastaliklarina sahip kisilerde hastaligin olusumu daha yüksek orandadir. En yaygin kolaylastirici faktör ise sigara içimidir. Hastalarda yaygin kas agrilari, bas agrisi, halsizlik, ates, huzursuzluk vardir. Ilk iki günde yogun olmak üzere kuru öksürük görülür. Bulanti, kusma, ishal, karin agrisi gibi sindirim sistemi bulgulari olabilir. Uygun zamanda ve dozda kullanilan antibiyotiklerle hastaligin iyilesmesi tamdir.

Bunlarin sonucunda korunma amaçli olarak klima kullanirken direkt klima rüzgârina maruz kalinmamali, karsisinda oturulmamali ve klima yeri bunlar göz önüne alinarak belirlenmelidir. Klimalar belirli zaman araliklariyla isisi yavas yavas düsürülerek kullanilmalidir. Amaç vücudun bu adaptasyona uyum gösterecek süreyi kazanmasidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası