Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÖLGENIZ SIZDEN KÜÇÜKSE GÜNES ALTINDA KALMAYIN

Aniden bastiran sicak havalar mevsim normallerine aliskin olan vücudumuzun dengesini bir anda altüst etti. Yaz mevsimine günes, havuz ve denizin keyfini yasamak söyle dursun sokaga çikmaya korkulur oldu.

Memorial Atasehir Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Prof. Dr. Birsel Kavakli, asiri sicaklarda saglikli kalmanin yollari.

Sicak çarpmasina dikkat!

Yaz aylarinda sikça karsilasilan günes çarpmasi, sicakligin yükselmesi ile önemli bir tehlike olarak karsimizda durmaktadir. Yüksek ates, terleyememe, komaya kadar giden sinir sistemi bozukluklari, halsizlik, bas agrisi, bas dönmesi, kusma, bulanti, nabiz hizlanmasi ilk belirtiler olabilirken, algilama ve koordinasyon yeteneginin bozulmasi, görme netliginde bozulma, göz çukurlarinin belirginlesmesi, bilincin kaybolmasi ileri belirtilerdir. Vakit kaybetmeden bir saglik merkezine basvurulmalidir.

Sicak kramplarini önleyin

Genellikle kol ve bacaklarda veya karinda asiri sicaktan tuz kaybi ile birlikte sicak kramplari görülebilir. 1-2 bardak tuz içeren sivi verilmeli, kramp girmis kasa masaj yapilmamalidir.

Ögle saatlerinde mümkün oldugunca disari çikmayin

Günes isinlarinin uzun vadede deri kanserlerine neden olabilecegi unutulmamalidir. Bu nedenle özellikle günes isinlarinin dik olarak geldigi saatlerde korunulmali, bunun için gerekirse koruyucu kremler kullanilmalidir. Özellikle çocuklar, yaslilar, hamileler, kalp, seker ve tansiyon hastalari zorunlu olmadikça sicakligin en belirgin oldugu 11.00-15.00 saatleri arasinda disariya çikmamalidir. Günes isinlarinin dik geldigi bu saatleri gölge boyunuza bakarak da anlayabilirsiniz. Gölge boyunuz sizin boyunuzdan kisa ise bu durum günes altinda fazla kalmamaniz gerektigi anlamina gelir.

Sivi tüketiminizi havaya göre ayarlayin

Bol su ve sulu gidalarin tüketilmesi gerekmektedir. Sindirimi kolay hafif besinler tercih edilmeli, günde en az 2-2.5 lt su tüketilmeli, gazli içeceklerden uzak durulmalidir. Çok sicak havalarda ve asiri egzersiz durumlarinda bu miktar artirilabilir. Susamamis olsaniz bile su içilmelidir, susamak vücudun su ihtiyacini belirten güvenilir bir isaret degildir.

Kronik hastaligi olanlar dikkat!

Kalp hastaligi veya hipertansiyonu olanlar disinda gidalarla tuz alimi arttirilmalidir. Tuz kisitlamasi yapmak zorunda olanlar ise sivi ve tuz kaybi konusunda dikkatli olmalidirlar.

Asiri egzersizden kaçinin

Hava sicakliginin yüksek oldugu günlerde asiri egzersizden kaçinilmalidir. Açikta çalismak zorunda olanlar mümkün oldugunca günes altinda korunmasiz kalmamaya, sik sik bol sivi ve mineral almaya dikkat etmelidirler.

Kiyafet seçimi dogru yapilmali, hafif, teri emen, ince, pamuklu, bol giysiler giyilmelidir. Genis kenarli sapkalar günes isinlarindan korunmada yararli olabilir. Ayaklarda mantar olusumunu engellemek için pamuklu çoraplar giyilmeli, ayaklar her gün yikandiktan sonra iyice kurulanmalidir.

Sik sik dus alin

Sicak havalarda serinlemek için dus almak iyi bir seçenek olacaktir. Böylelikle kisi hem ferahlamis hem de sicak havanin olumsuz etkilerini üzerinden atmis olur. Dus alma süresi için 5 dakika yeterlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası