Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Aritmi hayatinizin ritmini bozmasin

Kalp, vücudun düzenli isleyen makinesi. Kalbin dakikada ortalama 60-100 kez atmasi bekleniyor. Bunun altindaki ya da üstündeki degerlerde ritim bozuklugu söz konusu olabiliyor ve ritim bozukluklari kalbin çalismasina sekte vuruyor. Bu bozukluklar arasinda, kanda pihtilasmaya yol açarak inme riskini artiran atriyal fibrilasyon ilk sirada yer aliyor.

Kalp içi elektriksel uyari olusturan ve ileten yapilarda veya kalp kasinda bozukluk olmasi ritim bozukluklarinin ortaya çikmasina neden oluyor. Dogustan gelen ritim bozukluklarinin yaninda, diger kalp hastaliklarinin varligi da kalpte ritim bozukluguna yol açabiliyor. Anadolu Saglik Merkezi Kardiyoloji Uzmani Doç. Dr. Enis Oguz, ileti sistemini besleyen damarlar tikandiginda hayati ritim bozukluklari olusabiliyor. Yüksek kan basinci, kalp yetersizligi, kalp kapak hastaligi ritim bozukluklarina yol açabiliyor. Ayrica, kalbinde hiçbir yapisal bozukluk saptanmayanlarda da kalp ritim bozuklugu ortaya çikabiliyor.

Atriyal fibrilasyon yasla birlikte artiyor

Doç. Dr. Enis Oguz’un verdigi bilgiye göre, “Yas ilerledikçe çok büyük bir toplumsal sorun olarak, karsimiza atriyal fibrilasyon diye adlandirilan ritim bozuklugu çikiyor” diyor ve atriyal fibrilasyonun önemine dikkat çekiyor: “Atriyal fibrilasyonun görülme sikligi yüzde 2 oldugu için, toplumsal saglik sorunu siniflamasina giriyor. ABD istatistiklerine göre, 80 yasin üzerindeki her 10 kisiden birinde bu hastalik görülüyor. Öte yandan hiçbir kalp hastaligi olmayan gençlerde de ortaya çikiyor. Tüm atriyal fibrilasyon hastalarinin yüzde 20’sini bu grup olusturuyor.”

Ritim bozuklugunun süresi önem tasiyor

Kalp hastaliklari, özellikle de kalbin kulakçiklarini büyüten hastaliklarin atriyal fibrilasyona neden oldugunu söyleyen Doç. Dr. Enis Oguz, yüksek kan basinci ve hipertiroidinin de atriyal fibrilasyona yol açtigina dikkat çekiyor. Doç. Dr. Oguz, atriyal fibrilasyon belirtilerini de söyle özetliyor: “Çarpinti, bazen sadece halsizlik ve çabuk yorulma en önemli belirtiler oluyor. Kan basinci ölçülürken kalp atislarinin düzensizligi fark ediliyor. Atriyal fibrilasyonda kalp hizi zaman zaman artiyor ya da azaliyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, atriyal fibrilasyonun ne zaman basladigi ve ne kadar sürdügü. Çünkü bu ritim bozuklugu 48 saatten uzun sürerse, kalpte pihti olusabiliyor. Bu da inme riskini yükseltiyor.”

Tedavide kateter ablasyon önemli yer tutuyor

Atriyal fibrilasyonun tedavisinde ilaçlardan ve kateter ablasyon yönteminden faydalanildigini söyleyen Doç. Dr. Enis Oguz, “Ilaçlar ritim düzenleyici ve kalp hizini kontrol eden ilaçlar olarak iki gruba ayriliyor. Ritim bozuklugu ilaçlari hastalarin sadece yüzde 50’sinde basarili sonuçlar veriyor. Atriyal fibrilasyonu kroniklesen hastalarda, kalbin çok hizlanmamasi için kalp hizini düsüren ilaçlarla tedavi planlaniyor. Inme riskini azaltmak için de kan sulandirici ilaçlardan faydalaniliyor. Kateter ablasyon yöntemiyle tedavide basari oran yüzde 60-80 seviyelerinde oluyor. Atriyal fibrilasyonda zamaninda önlem alinmasi ve tedaviye baslanmasi gerekiyor. Geç kalinirsa kroniklesiyor ve tedavi ile düzeltilmesi zorlasiyor. Inmenin engellenmesi için mutlaka pihti eritici ilaçlar kullanilmasi gerekiyor” diye bilgi veriyor.

Kalp sagliginizi korumak için neler yapabilirsiniz?

Doç. Dr. Oguz, ritim bozuklugundan korunmak için normal kalp sagligi için yapilmasi gerekenlerin geçerli oldugunu belirterek önerileri söyle siraliyor:

• Dogru beslenin.

• Düzenli egzersizi ihmal etmeyin.

• Yüksek tansiyonunuz veya diyabetiniz varsa tedavi olun. Çünkü bu rahatsizliklar, çogunlukla kalp hastaliklarina yol açan ön hastaliklardir.

• Çay, kahve, enerji içecekleri ve bazi ilaçlar kalbin elektriksel aktivasyonunu uyaran maddeler, ritim bozukluklarini tetikleyebilir; dikkatli tüketin.

• Sigara ve alkol tüketimi dogrudan ritim bozukluklarina neden olabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası