Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kiz Çocuklari Tuvalet Egitiminde Erkeklerden Basarili

Havalar isininca, kisin üsütür korkusuyla ertelenen tuvalet egitiminin zamani da geliyor. Ama tuvalet egitimi sanildigi kadar kolay degil. Anneler bebeklerine tuvalet egitimi verirken çesitli zorluklar yasayabiliyorlar. Bazi çocuklar tuvalet kontrolünü kolaylikla saglarken, bazi çocuklar bu kontrolü daha uzun sürede becerebiliyorlar. Tuvalet egitiminin zamanin uzamasi, annenin sinirlerini de yipratiyor. International Hospital Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Duygu Gür Ünal, bazi bilimsel çalismalarin sonuçlarina göre kiz çocuklarinin erkek çocuklarina göre tuvalet kontrolünü daha rahat sagladigini ortaya koydugunu belirtiyor.

TUVALET EGITIMINE NE ZAMAN BASLANMALI?

18 ay ve üç yas arasi çocuklarin çogu, tuvalet egitimi için hazir oluyor. Bu yas grubundaki çocuklar günde bir kez, genelde de yemekten sonraki bir saatte tuvaletlerini yapiyorlar. Büyük tuvaletlerini yapmak için en çok kahvalti saatinden sonraki zamani tercih ediyorlar.

Çocuklar büyük miktarda su içtiklerinden ya da sulu gidalar tükettiklerinden yarim- bir saat içinde de çislerini yapiyorlar. Annelerin bu zaman araliklarini takip etmesi tuvalet egitimini de kolaylastiriyor. Idrar ve büyük tuvalet kontrolü sirasinin çocuktan çocuga degistigini belirten Dr. Duygu Gür Ünal sunlari söylüyor: “Bazi çocuklarda mesane önce olgunlasiyor ve idrarlarini daha kolay tutabiliyor. Bazi çocuklar idrar kontrolünden aylar önce büyük tuvaletlerini söyleyebiliyor. Ancak gündüz idrar kontrolü saglandiktan sonra gece idrar kontrolü saglaniyor. Gece idrar kontrolü 4 yasa kadar uzayabiliyor. Kizlarda erkeklere göre tuvalet kontrolünün daha erken zamanlarda saglandigi düsünülüyor.”

TUVALET KONTROLÜNÜN IKI SARTI VAR

Çocuklarda idrar kontrolünün baslica iki sarti olduguna deginen Dr. Duygu Gür Ünal, çocugun fiziksel ve psikolojik olarak tuvalet kontrolüne hazir olmasi gerektigini belirterek su bilgileri veriyor:

“Fiziksel anlamda hazirlik için çocugunidrar ya da büyük tuvaletinin geldigini yüz ifadesiyle, pozisyonu ve davranislariyla belli etmesi, söylemesi gerekiyor. Günde iki saat kadar bezini kuru tutabilmesi de önem tasiyor. Psikolojik yönden hazirlik ise, çocugun anne ya da bakicisi ile uyum içinde olmasi, basit emirleri yerine getirebilmesi, kirli bezinden rahatsiz olmasidir.”

KARDESI DOGDUYSA TUVALET KONTROLÜ ZORLASIR

Çocuklarin tuvalet egitimini saglayabilmek için uygun zamani kollamak gerekiyor. Dr. Duygu Gür Ünal, bu özel dönemleri söyle siraliyor:

Tatil öncesi dönemde tuvalete alistirmak zordur.

Ev degisikligi çocugu negatif etkileyebilir.

Kardesinin dogmasiyla kiskançlik, terk edilmislik, yalnizlik duygusu içinde olabilir, tuvalet egitimi için uygun konsantrasyonu saglayamaz.

Evde misafirlerin varligi da odaklanmasini önleyebilir.

Anne babanin iste yogun oldugu ve çocuga vakit ayiramadigi dönemler ve kabizlik sorunu tuvalet kontrolüne baslamak için kaçinilmasi gereken zamanlardir.

BASARILI TUVALET EGITIMI IÇIN ANNELERE TÜYOLAR

Aslinda çocugun tuvalet egitimini gerçeklestirmek anne ve çocuk arasindaki isbirligiyle mümkün olabiliyor. Bunu basarmak hem annenin, hem de çocugun çabasiyla, ilgisiyle gerçeklesebiliyor. Dr. Duygu Gür Ünal, tuvalet egitiminin nasil basarilacagi konusunda su bilgileri veriyor:

Tuvalet egitimi öncesinde çocugu gözlemlemek, konusmak, kitap okumak, evdeki büyük çocugu ya da tuvalet kontrolü saglamis arkadasi göstererek özendirmek ve haberdar etmek fayda saglayabilir.

Beraber oturak seçimi yapilmali ve oturagi nereye konacagina beraber karar verilmelidir.

Tuvalet üzeri aparatlar yerine daha kolay ve nerede isterse oturabilecegi oturak tercih edilmelidir. Büyük tuvalet yapmayi kolaylastiracagindan ayaklarin yere degmesi önemlidir.

Çocuklarin bir kismi tuvalet üzeri aparatlardan tuvalet içine düsme korkusu yasamaktadir. Ilk birkaç gün oturaga çocugu 1-2 dakikaligina giyinik oturtmak korkuyu gidermek açisindan fayda saglayabilir.

Devam eden günlerde barsak hareketlerinin yogun oldugu dönemlerde (çocuktan çocuga degisebilir) günler içinde süreleri artirarak oturmak uygundur. Asla israrli ve baskici olunmamali, bu sürecin aylar sürebilecegi bilinmeli, istemiyorsa tuvalet egitimine ara verilmelidir.

Bu dönemde kazalar, gecikmeler, islatmalar, kirletmeler normal kabul edilmeli, çocugun cesaretini kirmak yerine tesvik edici sözlerle desteklenmeli ve problemsiz sonuçlaniyorsa ödüllendirilmelidir.

Tuvalet sonrasi atiklari beraber dökmek, tuvalet üzeri aparat kullaniliyorsa çocuk asagi indikten sonra sifon çekerek çikanlari göndermek ve onlara el sallamak hoslarina gidebilir.

Çocuga bakan farkli kisilerin bu konuyla ilgili farkli düsünce ve davranislara sahip olmasi da çocukta kafa karisikligina neden olabilir.

Bazi çocuklar israrli anne ya da bakiciyi sinirlendirmekten hoslanabilir.

Araya giren hastalik, tatil gibi durumlar tuvalet egitiminde gerilemeye duraklamaya sebep olabilir.

Çogu kez daha rahat olacagi düsünülerek tuvalet kontrolü için yaz aylari tercih edilmektedir ama uygun vakit geldigini düsünülüyorsa egitime hemen baslanmalidir.

Bu egitim sirasinda kizlarda alt temizliginin önden arkaya dogru yapilmasi ve her tuvalet sonrasi el yikama aliskanlik haline getirilmelidir. Tuvalet egitiminde dogru zamanlama ve sabir çok önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası