Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÜZERINIZDEKI YORGUNLUGU MATE ÇAYI ILE ATIN

Hava degisiminden kaynaklanan yorgunlugu ve halsizligi gidermek için dogal çözümlerden yararlanilabilir. Mate yapragi içerigindeki kafein ve kafein türevi maddeler sayesinde bu etkilerden bir nebze de olsa siyrilip daha dinç bir zihne sahip olmanizi sagliyor. Yeditepe Üniversitesi Eczacilik Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Erdem Yesilada, mevsim degisimlerinin insan vucüduna olan etkisinin son derece önemli oldugunu ve bu etkileri hafifletmek için mate çayi içilebilecegini belirtiyor.

Güney Amerika ülkelerine özgün bir bitki olan Mate, içerigindeki kafein maddesine bagli olarak bölge halki tarafindan tonik çay olarak zihinsel ve fiziksel yorgunlugun giderilmesinde yararlaniliyor. Asit içerigine bagli olarak uyarici etkisi de bulunan Mate’nin idrar söktürücü özelligi ve tasidigi kafein türevleri nedeniyle de terletici ve tonik etkileri bulunuyor.

Prof. Dr. Erdem Yesilada, özellikle mevsim degisikliklerinde ve zayiflama programlarinda hem vücuda enerji ve zindelik vermek, hem de vücuttan sivi atilimini saglamak için mate yapragindan faydalanilabilinecegini söylüyor. Yeni yayinlanan bir çalismada üç ay süre ile mate verilen ve yüksek yagli diyet ile beslenen deney hayvanlarinda süre sonunda mate verilen grupta diger gruplara göre kilo artisinin belirgin miktarda daha az oldugu (adipozite belirgin derecede düsük), kan sekeri, lipit ve kolesterol seviyelerinde belirgin derecede düsme saglandigi gözlenmis. Ancak kafein içerigi nedeniyle kalp ve damar hastalarinda tansiyonu yükseltebilecegi, ülser hastalarinda mide asitligini artirarak rahatsizliga yol açabilecegi göz önüne alinarak fazla miktarda kullanilmasi önerilmemektedir. Mate çayini önerilen miktarlarda kullanildiginda herhangi bir risk bildirilmemistir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası