Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SICAK HAVALARDA RAHAT BIR UYKU UYUMANIN IPUÇLARI

Yaz aylarinda, özellikle sicak ve rutubetli günlerde uyku uyumak neredeyse imkansizdir. Ancak yine de daha rahat bir uyku için alabileceginiz bazi önlemler var. Klima da bunlardan biri. Hatta genel kaninin aksine, dikkatli kullanilan klimalar hastaliklara yol açmiyor ve konfor düzeyini önemli ölçüde artiriyor.

Yaz uykusu deyince akliniza "estivasyon" gelmesin! Kis uykusunun, "hibernasyon", tersine, bazi hayvanlarin yazin asiri sicak ve çok kurak geçtigi yerlerde vücut islevlerini en az düzeye indirerek haftalarca, hatta aylarca “uyumalarina” verilen bilimsel isimdir bu. Bazilari salgiladiklari bir koza içinde su kaybini önleyerek, bazilari metabolizmalarini çok düsük seviyelere indirerek doga kosullariyla basa çokmaya çalisirlar. Oysa biz burada yaz sicaklarinda da saglikli, dinlendirici ve hem vücudumuza hem ruhumuza ferahlik verecek uyku startejilerinden söz etmek istiyoruz.

Insan vücut isisi dogal olarak gün içinde küçük de olsa, düzenli bir dalgalanma gösterir. Aksama dogru biraz artar, uykuda azalir, sabaha karsi tekrar artmaya baslar. Üstümüz açik olarak isisi klima ile sabitlenmis bir odada aksam rahatca uyuduktan sonra sabaha karsi üsüyerek uyanmamizin nedeni, aslinda odanin degil içimizin sogumus olmasindan kaynaklanir. Pek çok memeli hayvan gibi biz de vücut isimizi oldukça dar bir aralikta, 0.5-1.5 derecelik bir pay içinde tutmak zorundayiz. Vücut isimiz 40 derecenin üstüne çikmissa çok hastayiz demektir, 35’e inmisse donmak üzereyiz sayilir.

Yaz aylarinda, özellikle sicak ve rutubetli günlerde rahat uyumak için alabilecegimiz bazi önlemler var:

• Herseyden önce mümkün oldugunca havadar yerde uyumamiz gereklidir.

• Sicaga hassas kimselerin yatak odalarinda klima kullanmayi degerlendirmeleri yerinde olur. Genel kaninin aksine, dikkatli kullanilan klimalar hastaliklara yol açmaz ama konfor düzeyini önemli ölçüde artirabilir. Filtrelerin sik temizlenmesi veya degistirilmesi, isinin 24-25 derece araliginda kalmasi, nem oraninin çok düsürülmemesine dikkat edilmelidir.

• Özellikle yaslilarin, kalp, tansiyon, ciger hastaliklari olanlarin, kilolu kisilerin vücutlarini tam destekleyen, vücudun agirlik noktalarina özel destek saglayan rahat siltelerde ve yastiklarla yatmalari uyku kalitesini artiracaktir.

• Insanlarin en az giysileri, ayakkabilari kadar kullandiklari yataklari ve yastiklari da dikkatle seçmeleri gerekir: Boyunlarimizin dogal egriligini destekleyen ama çenemizin öne dogru bükülmesine neden olmayan yastiklarda yatmak yerinde olur. Kemik, kas ve eklem hastaligi olanlarin ortopedik yataklar kullanmasi gerekir. Esi rahatsiz uyuyanlarin iki kisilik tek yatakda degil, yanyana tek kisilik iki yatakta yatmalari, "es durumundan uyku sorunlarini" önemli ölçüde azaltabilir.

• Çarsaf, yastik kilifi ve pikelerin pamuklu olmasi sarttir. Özellikle yastiklarin dolgu maddelerinin hava akimina izin veren dogal veya bu is için özel üretilmis sentetik maddelerden olmasina dikkat edilmelidir.

• Yaz aylarinda gece yenen yemeklere dikkat etmekte yarar var. Herseyden önce son ögün ile yatma saati arasina en az 3 saat koymak, midenin bosalmasina ve yatinca solunum ve kalp üstünde basinç olmasini azaltmak açisindan gereklidir.

• Aksam yemeklerinde yagli, kizartmali, baharatli/acili/eksili yemeklerden özellikle kaçinmak lazim. Her zaman oldugu gibi alkol, kahve basta olmak üzere bütün kafeinli içecekler (kolalar ve enerji içecekleri dahil) uykuya dalmayi güçlestirecek veya kalitesini bozacaktir. Az miktarda alkol insani gevseterek uyumasini kolaylastirabilirse de fazlasi mutlaka uyku kalitesini bozar, sabah “aksamdan kalma” duygusu da yeni güne geç ve güç baslamaya neden olur. Ayrica, daha sik tuvalete kalkmak ihtiyaci ilave bir faktör olarak uykuyu böler: Alkol ve çay-kahve aksam saatlerinde alininca gece uykusunu mutlaka olumsuz etkiler.

• Yaz aylarinda uyku saatlerinin sürekli bozulmasi, yaz sonunda kalici uyku döngüsü bozukluklarini tetikleyebilir.

KISA UYKU SORGUSU:

Asagidaki birkaç kisa ama kritik sorudan herhangi birine ‘’evet’’ yaniti verenlerin bir uyku bozukluklari uzmanindan yardim almasi gerekebilir:

- Sik sik geceleri uykuya dalmakta ve uykuyu sürdürmekte zorluk çekiyor musunuz?

- Kac saat uyursaniz uyuyun, sabah uyandiginizda kendinizi hala yorgun hisseder misiniz? Ise veya okula geç kalma probleminiz var mi?

- Sosyal açidan uygun ve istediginiz saatlerde uyuyup uyanabiliyor musunuz? Sik sik bogulma hissiyle, kabuslarla veya korkuyla çiglik atarak uyandiginiz olur mu?

- Çevrenizdeki insanlar tarafindan horladiginiz veya uykuda nefes almakta güçlük çektiginize iliskin gözlemler var mi?

- Gün içinde ani ve engellenemez uyku bastirmasi olur mu? Direksiyon basinda hiç bir an için olsa bile uykuya daldiniz mi?

- Gece yatmadan önce bacaklarinizda rahatsizlik, huzursuzluk, agri, karincalanma vs gibi nahos hisler olusur mu? Bacaklarinizi istem disi hareket ettirdiginiz olur mu?

Amerikan Hastanesi
Uyku Sagligi ve Hastaliklari Bölüm Baskani
Dr. Sabri Derman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası