Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ADIM ADIM TIRNAK BAKIMI TÜYOLARI

Kolunuzda marka bir çanta, ayaginizda süper bir ayakkabi, üzerinizde de sahane bir kiyafetle çiktiginizda ortalik yikiliyor sanmayin! Eger tirnaklariniz bakimsizsa, kirilmissa ve ojeleriniz dökülüyorsa ne yazik ki tüm cazibeniz bir balon gibi sönebilir. Bu nedenle üstünüze basiniza oldugu kadar, tirnaklariniza da bakmanizda fayda var!

Kadinlarin güzelliginin tamamlayicisi olan tirnak bakiminin yanlis adreslerde yapilmasinin geri dönülmez saglik problemlerine neden olabileceginin altini çizen Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Dermatoloji Uzmani Dr. Vefa Gönenç, adim adim tirnak bakiminin dogru yollarini anlatti:

• Tirnaklarin bakimi ve süslenmeleri modern toplumlarda kadinlar için güzelligin olmazsa olmazlarindan biri durumunda. Amerika’da, tirnak bakimi ve kozmetikleri için bir yilda yaklasik bir buçuk milyar dolar harcanmasi bunun en önemli göstergelerinden.

• Tirnak bakimi aliskanliklari, son yillarda giderek degisiyor. Konunun insan sagligi açisindan önemi kavraniyor ve daha profesyonel bir yapilanmanin geregi ortaya çikiyor. Bugüne kadar egitimsiz ellerde yürütülen bu islemler yavas yavas hastanelere kayiyor. Bu nedenle, tirnak bakimina önem verenlerin, dogru adreslere gitmesi ve insan sagligi konusunda hiçbir egitimi olmayanlardan sakinmalari önem tasiyor. Aksi takdirde geri dönüsü mümkün olmayan ciddi saglik problemleriyle karsi karsiya kalabilirler!

GÜZELLESIRKEN HASTALANMAYIN!

• Dermatoloji kliniklerine her gün birçok hasta tirnak sorunlari nedeniyle geliyor. Tirnak hastaliklari; sistemik hastaliklardan veya travma ve enfeksiyon gibi dis etkenlerden kaynaklanabiliyor. Bazen tirnaga uygulanan bakim islemlerine bagli sorunlarla da karsilasabiliyoruz.

• Tirnak bakimi; tirnaklarin basit bir manikürle parlatilmasindan, islemeli tirnaklarin uygulanmasina kadar birçok islemi içermektedir. Tirnak güzelligi üç ana faktöre baglidir:

- Tirnagin sekli

- Tirnagin süslenmesi

- Tirnagin kivami

KISA TIRNAGA CILALI IMAJ

• TIRNAGIN SEKLI: Tirnagin sekli, dis hatlarina ve boyutlarina baglidir. Tirnak uzunlugunun, genisligine orani; estetik görünüs için çok önemlidir ve basparmak için esit olmasi gerekir. Bu oran, normalden farkli oldugunda çekiciligini yitirir. Kisa ve genis tirnaklara tirnak cilasi uygulanarak görünüm degistirilebilir. Amaç, tirnagi daha uzun göstermektir. Tirnaklarda uygulanan koyu renkli cilalar ve ojeler, daha uzun bir görüntü elde etmek için kullanilabilirler. Örnegin french tipi bakimda; tirnaklar bilerek uzun birakilir ve ön kisimlari daha açik beyaz bir renge boyanir, böylece uzun degil de sanki dogal bir tirnak görüntüsü varmis gibi etki yaratilmaya çalisilir.

• Geçmis yillarda oval kesilmis tirnaklar daha çekici olarak algilanirken, günümüzde tirnak sekli yuvarlak veya sivri uçlu olsa da, az ya da çok kare seklindeki tirnaklar begenilmektedir. Tirnaklari hafif uzun tutmak güzellik katar; ama fazla uzun birakildiginda itici hale gelir. Üstelik elin kullanimini kisitlayabilir veya tirnak plaginin yatagindan ayrilmasina da neden olabilir.

ESIT KESIN DÜZGÜN BOYAYIN

• TIRNAGIN SÜSLENMESI: Esit uzunlukta kesilmis, hatlari düzgün ve boyanmis tirnaklar çok çekici görünürler. Son yillarda, üzerleri islemeli yapay tirnaklar ilgi odagi olmustur. Elmaslar ve zümrütlerle yapilan islemeler ve tirnagin serbest ucuna takilan degerli taslar, tirnaklari güzellestirmek amaciyla kullanilmaktadir. Ayrica tirnaklara çesitli resimler ve degisik boya teknikleri de uygulanmaktadir.

• TIRNAGIN KIVAMI: Tirnaklar yumusatilmali veya hafif gevrek halde olmalidir. Gevreklesme arttiginda tirnakta çok sayida boyuna veya enine yarilmalar görülebilir. Tirnak kirilmalari son derece rahatsiz edici bir durumdur. Bu nedenle tirnak kivamini tutturmak çok önemli!

ADIM ADIM TIRNAK BAKIMI

1- ÖNCE STERILIZASYON: Öncelikle tirnak bakiminda kullanilan tüm aletlerin sterilizasyonu çok önemli bir konudur. Hepatit B ve C gibi çok ciddi virüs enfeksiyonlari veya birçok mantar enfeksiyonu manikür salonlarindan alinmaktadir. Bu unutulmamasi gereken çok ciddi bir sorundur. Alet sterilizasyonu için en uygun yöntem ultrasonik bir temizleyicinin ardindan özel sterilizasyon çözeltilerinden (glutaraldehit gibi) yararlanmaktir.

2- OJELERINIZI SILIN: Tirnak bakimina, daha önceki islemlerden kalan cila artiklarinin temizlenmesi ile baslanir. Bu amaçla kullanilan aseton ve/veya butil veya etil asetat veya benzer bilesikler içeren maddeler, tirnak boyasiyla birlikte tirnak plagindan da yag (lipit) kaybina neden olabilirler. Tirnaklarda asiri kurumaya neden olmamak için bu ürünlere bazi yaglar eklenmelidir. Bizim bildigimiz dogal badem yagi, susam yagi ve bazi bitkisel yag çesitleri kullanilabilir. Bu yaglar, asetonun içine katilabildigi gibi hemen arkasindan bakim olarak da uygulanabilir. Burada amaç yag kaybini hemen tolere edebilmek. Çünkü aseton veya diger sökücüler, tirnagin ve derinin üzerindeki yag tabakasini tamamen temizlerler ki bu da nem kaybina neden olur. Bu yaglar, nem kaybina engel olmak amaciyla kullanilabilir.

3- UZUN TIRNAKLARI KESIN: Bakimda bir sonraki adim tirnaga sekil verilmesidir. Özellikle uzun tirnaklari kesmek için özel tirnak makaslarindan yararlanilir. Ancak, tirnak plaginin tümüyle hasarlanma riski göz ardi edilmemelidir.

4- TÖRPÜLEYEREK SEKIL VERIN: Bunun disinda, tirnak uçlarini düzgün tutabilmek için törpüleme islemi düzenli araliklarla yürütülmelidir. Zimparali veya metal tirnak törpüsü kullanilarak tirnak kenarlari törpülenir. Bu tirnak törpüleri kisiye özel olmalidir. Hiçbir dezenfeksiyon islemine tabii tutulmayan törpüler birçok enfeksiyonun bulasmasina neden olabilir, özellikle mantar enfeksiyonlarina dikkat edilmelidir.

5- TIRNAK ETLERINI KESIN: Tirnak plagi üzerindeki düzensizlikler tirnak tamponu ile giderilir. Kutikül yani tirnak eti temizligi öncesinde bu kisimlar yumusatilmalidir. Bunun için tirnaklar önce sabunlu suda bekletilir ve ardindan kutikül gidericiler uygulanir. Yaklasik 10 dakika beklendikten sonra yikanir. Ardindan çesitli iticilerle veya makaslarla bu kisimlarin fazlaliklari alinir. Bunu yaparken tirnak-kutikül bütünlügü bozulmamalidir.

6- ÖNCE BOYAYIN SONRA SÜSLEYIN: Bakimda son olarak, bir kat zemin astari, üzerine renkli cila ve onun da üzerine seffaf üst astar uygulanir. “Fransiz Manikürü” tirnagin dogal görünümünü savunur. Tüm tirnak pembe veya bej renge boyanir. Ardindan tirnak ucuna beyaz bir serit uygulanir; böylece normal tirnak yapisina benzetilir.

TIRNAK ETINI FAZLA ALMA DOLAMAYA NEDEN OLUR

• Tirnak üzerindeki kutikül denilen, halk arasinda ‘tirnak eti’ diye bilinen kismin temizlenmesi hayli dikkat ister. Çünkü bu deri uzantisinin fazla alinmasi; tirnak etrafi dokuyu korumasiz birakir ve tirnak dibinden giren enfeksiyon ajanlari dolamaya neden olabilir. Kutikülin asiri alinmasi tirnak etrafi dokuda enfeksiyona neden olabilecegi gibi ileri durumlarda tirnak matriksi hasarina bagli enlemesine oluklanmalar da görülebilir.

• Kutikül kremleri, su içinde yag emülsiyonlari olup, tirnak plagi ve bitisigindeki derinin yumusamasina yardimci olur. Bunlar yalnizca krem seklinde degil, ayni zamanda losyon, yag, merhem veya parafinli preparat seklinde olabilirler. Kutikül kremlerine, geleneksel nemlendiricilerin yani sira, lanolin, üre, mineral yagi ve vazelin de eklenebilmektedir. Yalanci safran yagi, bugday tohumu yagi, kayisi özü yagi, çuha çiçegi yagi, çay özütü yagi, üzüm çekirdegi yagi, hint yagi ve Amerika armudu yagi popüler olan botanik yaglardir. Vitamin A, vitamin C, vitamin E, retinol ve beta karoten de formülasyonda yer alabilir. Bunlarin haricinde; laktik asit, salisilik asit, aloe vera, amino asitler, sodyum florür, kollajen ve bugday proteini de kullanilmaktadir.


TIRNAK CILASININ IÇERIGINE DIKKAT!

• Tirnak cilalari; tirnagi güzellestirmek ve korumak amaciyla kullanilmaktadir. Zemin astari genellikle mat beyaz veya bej renkte olur; tirnak yüzeyindeki düzensizlikleri doldurmak için kullanilir. Üst astar seffaf bir katmandir. Tirnaga parlak bir görüntü vermesinin yani sira, erken dökülmeleri de önler. Iyi bir tirnak cilasi, kolay uygulanabilmeli, esnek ve parlak olmali, hizli kurumali, tirnaga iyi tutunmali ve travmalara karsi tirnagin direncini arttirmalidir.

• Tirnak cilalari temas egzamalarina neden olabilirler. Tirnak etrafi deride, göz kapaklarinda, yüz ve boyunda siklikla görülür. Bu egzamalarin çogu tirnak cilasi içinde siklikla kullanilan toluen sulfonamid-formaldehit reçinesine bagli gelisir. Süphe olmasi halinde ‘yama testi’ denilen alerji testleri yapilir. Duyarlilik gelismesi durumunda kullanim kesilmeli, bu maddeyi içermeyen cilalar tercih edilmelidir.

KIRILAN TIRNAKLARI AMBALAJLAYIN

• Tirnak güçlendiricileri, tirnak kirilmalarini önlemek için kullanilan özel tirnak cilalaridir. Formaldehit içeren ürünlere karsi dikkatli olunmalidir. Bunlar egzamalara, dolamalara ve tirnakta renk degisimlerine neden olabilirler. Son yillarda kullanilan ürünlerde formaldehitten vazgeçilmekte (bunun yerine teflon, ipek, naylon, akrilik reçine, titanyum/silikon/zirkonyum polimerleri, biyotin, kalsiyum, keratin, vitaminler vb. ürünler tercih edilirler) veya yalnizca yüzde 5 oraninda kullanilmaktadir. Uygulama yalnizca tirnagin uç kismina yapilir.

• “Tirnak ambalajlama”; zayif, kirik ve yarik tirnaklari onarmak için kullanilan bir tekniktir. Doku kagidi, onarilacak alan üzerine uygulanir ve üzerine seffaf tirnak cilasi veya tirnak yapistiricisi sürülür. Bu onarimin üzerine düzenli olarak tirnak cilasi uygulanabilir.

PROTEZ TIRNAKLAR ALERJI YAPMASIN

• Yapay tirnaklar, dogal tirnaklar yeterince uzamadiklarinda kullanilirlar. Protez tirnak uygulamalari oldukça profesyonel uygulamalardir. Egitimli ellerde yapilmalari zorunludur. Uygulamalara bagli birçok fiziksel hasar görülebildigi gibi kullanilan maddelere karsi alerjik reaksiyonlarin gelisme riski de düsünülmelidir.

• Ayrica tirnak batiklari da yine mutlaka bir uzman doktor tarafindan degerlendirilmesi gereken durumlardandir. Tirnak üzerinde yapilan cüretkar islemler, birçok önemli soruna neden olabilir. Basit enfeksiyonlardan, kemik iltihabina (osteomyelit) kadar degisebilen ciddi durumlar gelisme riski vardir.

SAGLIKLI TIRNAKLAR IÇIN TAVSIYELER

• TIRNAKLARI DA KURULAYIN: Tirnak bakimina önem verilmedigi zaman, birçok tirnak hastaliginin gelismesinin yani sira estetik olarak da rahatsiz edici durumlar ortaya çikabilir. Eller yikandiktan sonra tirnaklar iyice kurulanmalidir.

• ELDIVENLE IS YAPIN: Sürekli su gerektiren islerle ugrasanlarin eldiven veya nemlendirici krem kullanmalari önemli bir noktadir.

• TIRNAK FIRÇASI KULLANIN: El temizliginden sonra tirnaklarin altinda biriken kirler mutlaka bir tirnak firçasi yardimiyla temizlenmelidir.

• FAZLA UZATMAYIN: Tirnaklar, hijyen ve saglik açisindan fazla uzatilmadan kesilmelidir. Ancak kadinlarin çogu uzun tirnaklari tercih ederler. Bu kisilerin tirnak bakimina daha fazla önem vermeleri gerekmektedir.

• TEDAVIYI IHMAL ETMEYIN: Birçok insan tirnak çatlamasindan veya kirilmasindan yakinir. Tirnak kozmetikleri bu yakinmalari büyük ölçüde giderdiklerinden yaygin olarak kullanilirlar. Tibbi veya cerrahi islem gerektiren tirnak bozukluklari, bazen kozmetik tirnak teknikleriyle kamufle edilebilir. Ancak, kozmetik uygulamalar, hastaligi gizler ve uygun taniyi zorlastirir. Oysa hastaligin tedavisi esastir.

• DOGRU ÜRÜN SEÇIN: Kozmetik ürünlerin bazi riskli hastalarda kullanimlari sinirlidir. Akriliklere karsi duyarliligi olanlarda, parmak çevresinde kronik yaralari bulunanlarda bu kimyasallar kullanilmaz. Uzun süreli su temasi bulunan kisilerde akrilik boyalarin dayanmasi zordur. Ayrica bu maddeler sedef hastaligini tetikleyebilirler. Sedef hastaliginda kutikül temizligi bile sakincalidir. Ayrica liken veya lupus gibi bazi deri hastaliklarinda da sakincali durumlar gelisebilir. Isiga karsi duyarli hastalarda veya günes isinlarina duyarlilik yaratan bazi ilaçlarin kullaniminda ürün seçimi oldukça önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası