Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SICAK HAVA VE NEMLE GELEN AGRILARA EGZERSIZLE VEDA EDIN

Sicaklarin artmasiyla sisen elleriniz ve ayaklariniz nedeniyle yüzüklerinizi takamiyor, en sevdiginiz ayakkabilariniza veda etmek zorunda mi kaliyorsunuz?

Bu sirada serinlemek için kullandiginiz klimalar vücudunuzda agri ve tutulmalara yol açarak, tüm aktivitelerinizi engellemeye mi basliyor?

Havadaki sicaktan neme, günlük rutinlerden, çalisma kosullarina kadar pek çok faktör sicak yaz günlerini çekilmez hale getirebiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Feride Ekimler Süslü, sicak havalarin etkisiyle vücutta meydana gelen sismeler ve agrilara karsi alinmasi gereken önlemler hakkinda bilgi verdi.

Sicaklar ellerde ve ayaklarda ödeme yol açiyor

Yazin sicak havalarda vücudun artan sivi ihtiyaci, asiri terleme ve damarlarda sicagin etkisiyle olusan genisleme, özellikle yer çekiminin etkisiyle ellerde ve ayaklarda sislige neden olmaktadir. Uzun süre bilgisayar veya daktilo kullanmak, yazi yazmak gibi kollarin sürekli hareket eder islerin yapilmasi, beden gücü gerektiren isler, az hareket etme, gün içinde sürekli ayakta kalmak ya da oturmak zorunda olmak, yine vücudun uç kisimlarinda sismelere yol açan diger etkenlerdir. Öte yandan, bu tür ödemler kalp damar ve böbrek hastaliklari kaynakli da olabileceginden, sisligin nedenini arastirmak için doktor kontrolü son derece önemlidir.

Ellerinizi sikip gevsetin, ayaklariniza buz dolu kovada masaj yapin!

• Sisliklerin nedeni yalnizca sicaklara bagliysa; el ve ayaklarin kalp seviyesinin üzerinde tutulmasi, ödemin geçirilmesinde etkili olur.

• Soguk uygulama, ödemin azalmasina yardimci olur. Soguk uygulama buzlu su dolu bir kovanin içine el ya da ayaklarin 20 dakika batirilmasi seklinde olabilir.

• Ayaklar için ayak bilegi pompalama ve ayak bilegi eklem hareket açikligi egzersizleri önerilir. Ayrica ayak uçlarindan bilege dogru hafif masaj uygulamasi yararli olabilir.

• Uzun süre ayakta kalmak gerekiyorsa sik sik parmak uçlarina yükselip alçalmak yararli olacaktir. Eller için ise; ellerinizi sikin ve 20'ye kadar sayin. Daha sonra parmaklarinizi açip, kapayin. Ellerinizi kurular gibi ve parmak aralarini sivazlayarak yaklasik 10-15 defa tekrarlayin. Parmaklari tek tek basparmaginiza sikica bastirin. Ayrica el parmak uçlarindan el bileginize dogru sivazlayarak masaj yapin.

Yazin dinç kalabilmek için hangi saatler arasinda egzersiz yapilmali?

• Yazin açik havada yapilacak sporlar için sabah veya aksam saatlerinde, günesin dik konumda olmadigi saatler tercih edilmelidir.

• Günün büyük kisminda hava sicakligi yüksek oldugu için, havalandirmasi iyi yapilmis kapali spor merkezleri ya da yüzme havuzlari, yaz sicagindan daha az etkilenmeyi saglayacaktir.

• Yürüyüs, kosu, bisiklet, kürek, yüzme yaninda karin ve bel kaslarini kuvvetlendiren egzersizlere önem verilmelidir. Ayrica gevseme egzersizleri ve solunum egzersizleri de önemlidir.

• Egzersizler yemeklerden en az 1.5 saat sonra yapilmalidir. Egzersiz öncesinde ve sonrasinda olusacak sivi kayiplarini önlemek için su alinmalidir. Egzersiz süresi en az 30 dakika olmalidir.

• Haftanin 6 günü egzersiz yapilmalidir. Hava sicakliginin ve nemin yüksek oldugu saatlerde yürüme, kosma, bisiklet türü egzersizlerden kaçinilmalidir.

Deniz ya da havuzda kramp tehlikesine karsi neler yapilmali?

Kas kramplari; kalsiyum, potasyum, magnezyum eksikligi, isi degisimi, sivi kaybi ve kaslarin daha önce alisik olmadiklari bir yüke maruz kalmalari sonucu olusur. En sik bacak kramplari görülür. Deniz ve havuzda, geceleri de uykudan uyandiracak kadar sik görülür.

Yaz aylarinda gece kramplarindan korunmak için;

• Düzenli egzersiz yapin, özellikle esneme hareketlerini tercih edin.

• Egzersiz öncesinde ve sonrasinda bol bol su için. Özellikle kalsiyum ve magnezyum miktari yüksek mineral zengini dogal sulari tüketin.

• Kramplarin tekrarlandigi kaslara gece yatmadan önce sicak uygulamasi yapmayi deneyin. Bu uygulamalar kramp olasiligini azaltir.

Deniz ve havuzda kramp girerse;

• Deniz ya da havuzda kramp sorunu yasarsaniz, öncelikle sakin olun ve kiyiya dogru sirtüstü yavasça yüzün. Eger suyun içinde yaninizdaki kisiye kramp girdiyse, o kisinin bacagini suyun içinde ovarak ya da hafif vuruslar yaparak rahatlatmaya çalisin.

• Kiyiya ulasinca kramp girilen yer yavasça ovularak gerilmeye ve eski haline getirilmeye çalisilir. Daha sonra ayak ileri geri hareket ettirilir.

Klima nedeniyle olusan bel ve boyun agrilari için neler yapilmali?

• Klima nedeniyle bel ve boyun tutulmalarinda o bölgeye sicak uygulama iyi gelecektir. Sicak uygulama, sicak su torbalari, isitilmis bir havlu ya da sicak kompreslerle yapilabilir.

• Tutulan bölgeye yapilacak hafif bir rahatlatici masaj, kaslarin açilmasina ve dolayisiyla da agrinin geçmesine yardimci olacaktir.

• Özellikle bel ve sirt tutulmalarinda yaz aylarinda yüzme iyi bir spordur. Özellikle sirt üstü yüzmek faydalidir. Bunun yaninda sirt kaslarini kuvvetlendirme egzersizleri, mobilizasyon ve germe egzersizleri de yapilmalidir.

• Açik havada yapilan plates egzersizleri de bel ve sirt agrilari için önemli bir egzersizdir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası