Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASTIM VE ALERJI HASTALARI TATILDE DE DIKKATLI OLMALI

Kimi zaman odanizdaki hali, bazen de havuz suyundaki klor sikayetlerinizin tetiklenmesine neden olabilir. Astim ve alerji hastalari tatile çikmadan önce tüm riskleri hesaplamali, kalacak yer ve sartlarin seçimi konusunda çok dikkatli olmalidir. Memorial Sisli Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Soysal, astim ve alerji hastalarina saglikli tatil önerilerinde bulundu.

Alerjik yapiya sahip olan, alerjik astim, alerjik rinit (saman nezlesi), alerjik cilt ve göz hastaliklari olan hastalarin yaz tatillerinde dikkat etmeleri gereken çok önemli noktalar vardir.

Tatilde gidilecek yöre, ulasim sekli, kalinacak otel veya ev seçimleri özenle yapilmalidir. Gidilecek bölge açisindan, hava kirliligi olmayan, polenlerin yogun olmadigi ve yüksek nem içermeyen yerler seçilmelidir.

“Araba ile yolculuklarda klima kullanilmali, uçak yolculugu yapanlar ise nefes açici ilaçlarini yanlarindan ayirmamalidir”

Yolculukta araba kullanilacaksa; camlari açmak yerine klima kullanilmasi daha uygundur. Ancak araba klimalarinin temizliginin yapilmasi ve polen filtresi içermesi önemlidir. Arabaya binmeden yaklasik 10 dakika önce klima çalistirilmali ve sonra arabaya binilmelidir. Ayrica günün çok sicak saatlerinde araba ile yolculuk yapmaktan kaçinilmalidir.

Uçak yolculugu esnasinda kabin basinci ve klimalar alerjik kisiyi olumsuz etkileyebilir. Yolculuk esnasinda hastanin, acil durumlar için nefes açici ilaçlarini yaninda bulundurmasi önemlidir.

Ev tozu alerjisi olanlar bunlara dikkat etmeli!

Otel odasinin hali ile kapli olmasi, özellikle ev tozu (akar) alerjisi olanlar açisindan tehlikelidir. Mümkünse hali ile kapli olmayan odalar tercih edilmelidir. Ayrica kalinacak odanin havalandirma sistemi yüksek kalitede olmalidir.

Havuz suyundaki klor astimin tetikleyicisi olabilir

Havuz suyundaki klor, özellikle alerjik astim hastalarinda nefes darligini tetikleyici bir etken olabilir. Ayrica klor, ciltte ve gözde de yanma, kizarma, kasinti gibi alerjik reaksiyonlara da yol açabilir. Önlem olarak havuzdan çiktiktan hemen sonra dus alinmasi önemlidir.

Günes alerjisi olanlar 10.00 -16.00 saatleri arasinda günese çikmamali

Günes alerjisi, yaz tatillerinde karsilasilabilecek baska bir sorundur. Günes, ciltte ve gözde reaksiyon yaratabilir. Bu nedenle 10.00 ile 16.00 saatleri arasinda günese çikmamak, gözlük ve sapka ile korunmak, günes koruyucu ve yüksek koruma faktörlü kremlerle cildi korumak önemlidir.

Yüzme ve yürüyüs alerjik astim hastalari için önerilen sporlardir. Ancak bu tür sporlarin günesin çok yogun oldugu saatlerde yapilmasi uygun degildir.

Sikayetleriniz azaldigi için düzenli kullandiginiz astim ve alerji ilaçlarinizi ihmal etmeyin!

Astim ve alerji hastalarinin birçogu yaz döneminde sikayetleri hafifledigi için ilaçlarini ihmal edebilir. Ancak kontrolsüz bir alerji ve astim yaz tatillerinde hizla alevlenerek sorun yaratabilir. Rahat bir tatil geçirebilmek için tüm önlemlerin alinmasi ve gereken ilaçlarin düzgün kullanilmasi büyük önem tasimaktadir.

Valizinize önce ilaçlarinizi koyun!

Tatil öncesi astim ve alerji hastalarinin yapmasi gereken en önemli hazirlik; düzenli kullandigi ilaçlarin, acil durumda kullanilacak ilaçlarin, cilt, burun ve göz alerjileri için kullanilabilecek krem ve damlalarin mutlaka önceden hazirlanarak valize yerlestirilmesidir. Ayrica bone, sapka ve gözlük de valizde mutlaka bulunmasi gereken koruyucu esyalardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası