Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Isitme kaybinda dogru cihazi seçmek çok önemli!

Isitme kaybi, göz bozuklugu kadar normal bir durum oldugu halde, halk arasinda rahatsizlikla ilgili yanlis bilinen pek çok bilgi mevcut. Isitme kayiplarinda hastayi sosyal hayata yeniden kazandiran isitme cihazlarinin,isitme tembelligine yol açtiklari veya olumsuz bir görünüme sahip olduklari düsünülüyor. Oysa kisinin ihtiyaçlarina uygun isitme cihazi, hem tibbi, hem de sosyal açidan hastanin hayatini kolaylastiriyor. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Odyoloji, Ses ve Konusma bozukluklari Uzmani Irem Konakçi, isitme kaybi ve isitme cihazlari hakkinda en önemli sorulari yanitladi!

Isitme kaybi neden olur?

Isitme kaybi isitmeden sorumlu kulak yapilari ya da isitme sinirinde olusan herhangi bir soruna bagli olarak ortaya çikmaktadir.Isitme kaybina neden olan birçok faktör bilinmektedir. Hamilelikte x-ray isinlarina maruz kalma, kontrolsüz ilaç kullanimi gibi durumlar bebekte isitme kaybina neden olabilir. Dogum esnasinda kordon dolanmasi ve yeni dogan sariligi gibi bazi durumlarda yine isitme kaybi nedenleri arasinda yer alir. Bu nedenle günümüzde ulusal yenidogan isitme taramasi programi ile tüm yeni doganlara isitme testi yapilmasi amaçlanmakta, ayrica sarilik, uzun süre yogun bakimda kalma gibi durumlara bagli olarakta ileri tetkikler yapilmaktadir. Genetik faktörler, viral hastaliklar, orta kulak iltihaplari, sendromik hastaliklarin bazilari, menenjit, kafa darbeleri, isitme üzerinde etkili bazi ilaçlarin kullanimi, yüksek sese maruz kalmak ve anormal kulak yapisi gibi daha birçok neden isitme kaybinin ortaya çikmasina sebep olabilmektedir.

Isitme cihazi nedir, ne ise yarar?

Günümüzde farkli isitme kayiplarina yönelik farkli teknik özelliklere ve görünüme sahip isitme cihazlari bulunmaktadir. Isitme kaybi yasayan kisinin KBB Hekimi ve odyoloji uzmani tarafindan yapilan degerlendirmeleri sonucunda cihazdan fayda görüp göremeyecegi, fayda görecegi düsünülüyor ise hangi özelliklerdeki cihazin daha uygun olacagi belirlenir. Isitme cihazi hastaligi iyilestirmez. Tipki göz kusurlarinda gözlügün görmeyi kolaylastirmasi gibi, kisinin cihazi ile daha iyi duymasina yardimci olur ancak tedavi edici etki yaratmaz.

Isitme cihazi alirken nelere dikkat etmek gerekir?

Ülkemizde birçok isitme cihazi firmasi bulunmaktadir. Bu onlarca marka ve bunlarin onlarca alt modeli anlamina gelir. Bu noktada hastalarin isitme cihazi seçimi ve takibi ile ilgili olarak dogru yönlendirilmelerini gerektirmektedir. Hastalar cihaz seçerken neye dikkat etmeleri gerektigini bilmeden isitme kayiplarinin tipine ve derecesine uygun olmayan, mevcut teknolojisi açisindan da konusmayi anlamasina ve ayirt etmesine yardimci olmayacak cihazlar seçebilmektedirler.

Öncelikle bilinmesi gereken isitme testi yapilmadan önce olasi hastaliklarin saptanabilmesi için iyi bir kulak muayenesinin gerekliligidir. Muayene sonrasi uygulanacak cihazin saptanmasi, ne tip bir isitme kaybinin oldugunun belirlenmesi ve sonrasinda cihazda yapilacak ayarlarin belirlenebilmesi için çok iyi bir isitme testi yapilmasi gereklidir. Eger odyolojik tanilamada bir eksik ya da hata olursa bu ileri dönemlerde büyük sorunlarin dogmasina neden olabilir.

KBB muayenesi ve isitme testinden sonra cihaz kullanmasi gereken hastanin kulak kalibi hazirlanir. Kalip cihazin en önemli parçalarindan biridir. Kalibin hazirlanmasindan sonra uygun isitme cihazinin belirlenmesi gerekir. Bu süreçte hastalarin birkaç farkli cihazi deneyip, hangi cihazla daha iyi duydugunun belirlenmesi ve isitme kaybinin tipi ve derecesine göre uzmanlarca yönlendirilmesi gereklidir.

Isitme cihazi seçimi esnasinda yapilan en tipik hatalardan biri cihazin sessiz ortamda denenerek seçilmesidir. Isitme testlerinin ve denemelerinin yapildigi ortamlar sessizdir ancak günlük yasamda böylesine izole ortamlarda bulunmayiz. Dolayisiyla sessiz bir ortamda rahatlikla duyabildiklerimizi gürültülü ortamlarda duymakta güçlük yasayabiliriz. Bu nedenle gürültülü ortamda ne kadar iyi duyuldugu göz önünde bulundurularak seçim yapilmasinda fayda vardir. Amaç çevresel gürültüye ragmen iyi bir isitmenin saglanmasi ve konusmalari ayirt edebilmektir.

Halk arasinda yaygin bazi yanlis bilgiler vardir. Örnegin isitme cihazinin isitme kaybini arttirdigina ya da kulagi tembellestirdigine dair inanislar vardir. Isitme cihazinin isitme kaybi üzerinde olumsuz bir etkisi olmaz, tam tersine daha rahat anlamayi ve dolayisi ile isitme cihazi kullanmaya ihtiyaç duymanizi saglar.

Yapilan çok büyük hatalardan biri de çocuklarin büyüdükçe isitmesinin düzelecegine dair inanmaktir. Halbuki bir çocuk ne kadar erken cihazlanir ve bu konuda rehabilitasyon destegi alirsa dil gelisimi o kadar hizli ilerler.

Birçok kisi, isitme cihazinin sadece yasliliga bagli kullanilacagini düsünmesi ve cihaz kullanildiginda bunun sosyal yasaminda büyük olumsuzluklar yaratacagina inanmasi nedeniyle cihaz kullanmayi reddetmektedir. Halbuki isitme cihazi kullanmanin gözlük kullanmaktan bir farki olmadiginin fark edilmesi, aksine sosyal yasamda daha rahat iletisim kurmasina yardimci olacagini fark etmesi ile yasam kalitesi artacaktir.

Isitme gibi dis dünya ile en temel baglantilari sagladigimiz bir duyu ile ilgili dogru bilgiye sahibi olmak, sorun varsa erken müdahale etmek ve dogru cihaz seçimi ile yakin takip ile isitebilmenin ayricaligi yasanabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası