Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SICAK HAVA ve SAGLIK

Sicak havalarda en önemli sorun sicak çarpmasidir. Vücudun isi ayar sistemi bozulur. Asiri su ve tuz kaybi olur. Ates, tansiyon düsüklügü, nabizda hizlanma, asiri yorgunluk, bitkinlik, vücut agrilari, kramplar, kalbte ritm bozuklugu, bas agrisi, huzursuzluk, havale, bilinç bulanikligi olur. Zamaninda müdahale edilmezse ölüme neden olabilir. Özellikle çocuklar, yaslilar, kronik hastagi (kalp-damar hastaligi, hipertansiyon, ritim bozuklugu , solunum sistemi hastaligi, böbrek hastaligi, diabet ve diger endokrin hastaliklar, karaciger hastaligi, Alzheimer, Parkinson vs) olanlar, depresyon ve akil hastaligi olanlar, alkolikler, yalniz yasayanlar, muhtelif ilaç (diüretik vs) tedavisinde olanlar hamile kadinlar ve sismanlar, sicakta agir fizik aktivitede bulunanlar risk altindadir. Risk, bireysel durum, sicaga maruz kalma düzeyi, sicak havaya adaptasyon yetenegine göre degisir.

Günes çarpmasinda alinacak ilk tedbirler:

Sicakta veya güneste olan birinde ates, asiri halsizlik, bayilma veya ciltte asiri kuruma oldugu fark edilirse hemen serin ve hava akimi olan bir yere alinmali, giysileri çikarilmali, ciltten buharlasma sagliyacak sekilde sogutulmalidir. Bu nedenle vantilatör önünde cildi islatilabilir, soguk su banyosu yaptirilabilir veya koltuk alti, boyun ve kalçalarina soguk kompres uygulanabilir. Ancak alkolle sogutulmamali. Bilinci açiksa bol su ve tuzlu ayran vermeli. Suur bulanikligi, havale geçirme gibi belirtiler varsa vakit geçirmeden hastaneye götürmelidir. Ates düsürücülerin faydasi yoktur. Hastanin sogutulmasi ve yeterli sivinin verilmesi önemlidir.

Sicaklarda nasil beslenmeli?

• Sicak havalarda kaybedilen su ve tuzu yerine koymak gerekli. O nedenle bol sivi almali, susamayi beklemeden günde en az 2- 2.5 litre sivi tüketmeye özen gösterilmelidir. Susamak vücudun su ihtiyacinin bir göstergesi degil, idrar rengi daha güvenilir bir gösterge. Idrarin koyu sari renkte olmasi vücutta su eksikligini gösterir. Yaninizda su sisesi tasiyin.

• Bol miktarda tuzlu ayran tüketin.

• Alkollü ve kafeinli içeceklerden uzak durulmali.

• Agir ve yagli yiyeceklerden kaçinilmali. Sik araliklarla ve az az; sebze ve meyveden zengin beslenmeli.

• Disarida ve açikta satilan yiyeceklerin, tüketiminden kaçinilmali, çabuk bozulma riski olan besinler(et, yumurta, süt, balik vb.) açikta bekletilmemeli, besinlerin hazirlanmasi ve pisirilmesi asamalarinda hijyen kurallarina özen gösterilmelidir.

Nasil giyinmeli?

Açik renkli, pamuk ya da keten gibi kumastan yapilmis, bol ve rahat giysiler tercih edilmeli. Sentetik kumastan giysiler ciltten buharlasmaya izin vermediginden hissedilen sicagi artirir. Disari çikarken genis kenarli sapka, semsiye, uygun günes gözlügü kullanilmali.

Yapilmamasi gerekenler:

Günesin dik geldigi günün en sicak saatlerinde (saat 10.00-16.00 arasi ) mecbur kalinmadikça disari çikilmamali. Bu saatlerde denize - havuza girilmemeli, güneslenilmemeli, disarida spor ve yürüyüs yapilmamali. Bronzlasmak için günesin altinda saatlerde yatilmamali. Sabah ve ikindi saatlerde bile günesten koruyucu krem kullanarak kisa sürelerle güneslenilmeli.

Sicaklarda çalisirken nelere dikkat edilmeli?

Ofiste: Ofisilerin yeterince havalandirilmasina özen gösterilmelidir. Ofis sicakligi optimal sekilde klimatize edilmeli. Ögle satlerinde zorunlu olmadikça disari çikmamali.

Arabada: Kapali ve park edilmis araç içinde uzun süre kalinmamali. Araçlar yeterince havalandirilmali, klimalari optimal isiyi saglayacak ve esinti direkt üzerinize gelmeyecek sekilde ayarlanmali Özellikle bebek, çocuk, engellilerve hayvanlar kapali ve park etmis araçlarda kesinlikle birakilmamalidir. Çünkü araçlarin iç isilari, klima olsa dahi park edildikten çok kisa süre sonra yükselmektedir.

Disarida: Açik havada çalisanlar özellikle risk altinda. Bu nedenle disaridaki islerinizi ve aktivitelerinizi hava durumuna göre programlayin. Günesin dik oldugu ögle saatlerinde (saat 11.00 ile 16.00 arasi) mümkünse disari çikmayin. Sik sik serin yerlerde mola verin. Bol sivi almaya özen gösterin. Basinizi, gözlerinizi ve cildinizi günesten koruyun. Bu nedenle genis sapka, semsiye, uygun günes gözlügü ve günes koruyucu krem kullanin.

Isyerlerinin üzerine düsen sorumluluklar

Sicak ve nemli ortamda çalismak sadece rahatsizlik hissi vermez, ayni zamanda ciddi saglik sorunlari olusturabilir. O nedenle isveren, çalisanlar üzerindeki sicak stresini azaltacak tedbirler almalidir. Bu nedenle is yerinin sicakligi azaltilmali. Klima veya vantilatörler, izolasyon ve havalandirma yollardan birkaçidir. Fakat bazi is yerlerinde( firin, hamam, çamasirhane) bunu saglamak kolay degildir. Diger yandan insanin sicaga alisma, uyum saglama yetenegi vardir. Bu durum, normal sartlarda 5-7 gün içi,nde olur. Ilk gün hissedilen rahatsizlik giderek azalir. Kisilere uyum saglamasi için süre tanimalidir. Diger yandan sicak stresi, kismen is sirasinda vücutta olusan isi miktarina baglidir. Olusan isi miktari sürekli agir iste çalisanda, aralikli ve hafif iste olusandan daha fazladir. O nedenle isi stresini azaltmanin bir yolu da isi kolaylastirmak ve yeterli molalar vermektir. Çok gerekli olmayan isler ertelenebilir. Ortamin klimatize edilmesi, gerekli istirahat süresini azaltacagindan verimliligi artirir. Sicak is yerlerinde serin dinlenme alanlarinin temini sicak stresini azaltir. Sik ve kisa molalar en faydali olanidir. Sicak ortamda çalisirken terle çok sivi kaybi oldugundan, bu kaybi karsilayacak içme suyu kaynaklari olmalidir. Is yerine uygun koruyucu giysi temin edilmelidir. Çalisanlarin sicak çarpmasi konusundaki farkindaliklari önemli ve bu yüzden egitim gereklidir.

Diger yandan bu konu bir devlet politikasi olmalidir. Kisa - orta - uzun vadeli tedbirler gerekir. Dünya Saglik Örgütü’nün, iklim degisikliginin sagliga etkisinden korunmak için aktif ve uzun süreli bir programi var. Son yillarda olusan iklim degisikliginin sagliga etkilerine karsi önlem plani, pek çok Avrupa ülkesinde giderek önem kazanan bir sorumluluk haline gelmekte. Nitekim 2003 yilindaki sicak hava dalgasinda Fransa’da görülen ölümlerden sonra alinan tedbirlerle, 2006 yilindaki sicak hava dalgasinda daha az oranda ölüm olmustur. Bu konuda EuroHEAT, asiri hava degisikligine karsi toplum sagligini iyilestirme projesidir.

Amerikan Hastanesi
Iç Hastaliklari Uzmani
Prof.Dr.Sunay Sandikçi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası