Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Insülin tedavisi: Öcü mü?”

Günümüzde 350 milyon kiside seker hastaligi mevcut. Bu sayi önümüzdeki 20 yil içerisinde yarim milyara çikmasi tahmin ediliyor. Seker hastaliginin bu kadar yayginlasmasi sismanlik ile siki bir baglanti içinde olmasindan sorumludur. Sismanlik, 10 hastanin dokuzunda görülen “insülin direnci” dedigimiz tablo ile birliktelik göstermektedir.

Insülin direnci nedir?

Vücudumuzun temel yakiti sekerlerdir. Glukoz ve meyve sekeri denilen fruktoz baslica kullanilan sekerleri olusturmaktadir. Glukoz, enerjinin en çok üretildigi kaslara insülin denilen, pankreastan salgilanan bir hormon araciligi ile girer. Kilo alimi sonrasinda yag dokusundan salgilanan bazi hormonlar, kaslarin sekeri kullanmasini engeller. Bu engelleme nedeniyle insülin hormonu daha fazla salgilanir. Bu tabloya insülin direnci denir.

Insülin direncinin zarari nedir?

Normal kan sekeri 70 ila 100mg/dl araligindadir. Insüline duyarli olan kimselerde bu degerleri tutabilmek için bir birim insüline ihtiyaç duyulurken, insülin direnci olan bireylerde 10 birim insülin gerekmektedir. Pankreasin fazla çalismasi sonucunda bir süre sonrasinda yeterli insülin salgilanamamakta ve kan sekeri normal degerlerin üstüne çikmaktadir. Bu tabloya da “seker hastaligi” denilmektedir. Kanda yüksek düzeyde bulunan sekerler karacigere giderek yaglara dönüsmekte ve yagli karacigere neden olmaktadirlar. Yine fazla seker miktari kan yaglarinin olusumunu etkilemekte, kötü kolesterol düzeyinin artmasina yol açmaktadir. Kötü kolesterol damar tikanikligi ve damarlarin islevini yapamamasi nedeniyle yüksek tansiyona sebep olmaktadir. Iste bu tabloya “ölümcül sendrom” veya “Sendrom X” denilmektedir.

Tedavi nasil olmali?

Insülin direncinin nedeni yag dokusundan salgilanan hormonlarin yaptigi bozukluk oldugundan yag dokusunun azaltilmasi tedavideki ana hedeftir. Kilo kontrolü için uygulanan diyet ve egzersizin yanisira ilaç kullanimi da tedavinin önemli bir parçasidir. Kan sekerinin 126mg/dl üzerine çiktigi durumda, pankreasin insülin salgilama yetenegi % 90 kaybolmustur. Agizdan alinan ilaçlar ile geri kalan %10’luk rezervi korumak ve kan sekerini uzun süreyle normal sinirlarda tutmak mümkün degildir. Hastalar bir süre sonra disaridan insülin tedavisine ihtiyaç duymaktadirlar.

Hangi insülin tedavisi?

Toplumda “insülin bagimlilik yapar” inanisi tamamen yanlistir. Hormon salgilayan bir organ eger yeteri kadar islevini yapamiyorsa disaridan vücudun ihtiyaci kadarini ilaç formunda vermek gerekmektedir. Tiroid bezi az çalisirsa tiroid hormonu, böbrek üstü bezi az çalisirsa kortizon hormonu verilmesi gibi, seker hastaliginda da vücutta insülin yeteri kadar salgilanamadigindan bu hormonu yerine koymak esastir. Günde bir kez yapilan insülin tedavisinde temel ihtiyaç düzeyinde olan insülin verilmektedir. Bu tedavinin yetmedigi durumlarda yemek öncesi kan sekerini kontrol etmek amaciyla etki süresi kisa olan insülinler tedaviye eklenir. Yapilmaya çalisilan pankreasin görevini taklit etmekten baska birsey degildir.

Sonuç olarak, seker hastaligi tanisi konulduktan sonra pankreasin kan sekerini normal düzeyde tutmasi için gerekli olan rezerv çok azalmistir. Ne yazik ki vücudumuz insülin salgilayan hücreleri tekrar yerine koymak gibi bir özelligi yoktur. O yüzden seker hastaliginin yapacagi tahribatlarin önlenmesinde zaman geçirilmeden eksikligi çekilen insülin hormonunun yerine konulmasi yasam kalitesini ve süresini uzatmaktadir. Teknolojinin gelismesiyle birlikte igne yapmak artik çok kolay ve acisiz olmaktadir.

Amerikan Hastanesi
Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastaliklari Uzmani
Dr. Sinan Tanyolaç
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası