Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asiri alkol tüketimi karaciger yaglanmasina yol açabilir!

Vücudumuzun en önemli organlarindan biri karacigerdir. Kan pihtilasma oranini ayarlamasi ve ayni zamanda pek çok metabolik görevi de yerine getirmesi ile birlikte karaciger kendini yenileyebilen bir organdir. Buna ragmen düzensiz beslenme, obezite ve asiri alkol tüketimi gibi faktörler karacigerde yaglanmaya yol açabilir. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Dahiliye Uzmani Dr. Arzu Yalçin karaciger yaglanmasi hakkinda bilgi veriyor

Toplum temelinde 18 yas üstü eriskinlere yönelik karin ultasonografisine dayali arastirmalar, yagli karaciger hastaliginin Japonya, ABD, Bati Avrupa'daki eriskinlerin %20'sinde bulundugunu göstermektedir. Ancak manyetik rezonans (MR) gibi yüksek sensitiviteye sahip bir görüntüleme sistemi kullanildiginda görülme orani %34 gibi dikkat çekecek bir seviyeye çikmaktadir. Bununla birlikte MR ile saptanan yaglanmalarin %80'inde karaciger enzimleri( ALT, AST) degerleri normaldir. Dolayisiyla transaminaz degerleri ölçümü tanida sinirli olmakla birlikte bunlarin yükselmesinin en sik sebebinin yaglanma oldugu konusunda görüs birligi bulunmaktadir.

Karaciger yaglanmasinin baslica nedenleri:

1- Alkol
2- Sismanlik (obezite)
3- Bazi ilaçlar
4- Kan yaglarinda yükselme
5- Seker hastaligi(Diyabet)
6- Metabolik sendrom
7- Genetik bazi metabolik hastaliklar

Yaglanmasi olan hastalarin bir kismi steatohepatite (yani yaglanmaya bagli iltihaplanma) döner. Yagli karacigeri olan hastalar, steatohepatiti olan hastalarin kabaca 2 katidir. Steatohepatitlerin %10 kadari zamanla karaciger sirozuna ilerler.

Karaciger yaglanmasinin genelde belirtileri yoktur. Ancak steatohepatitli hastalarda yorgunluk, halsizlik gibi müphem belirtiler olabilir. Karaciger yaglanmasi çogunlukla tetkik yapilirken bulunur. Bazen dikkatli bir fizik muayenede karaciger büyümesi saptanabilir. Tetkiklerde karaciger enzim yüksekligi disinda kan sekeri, kan yaglari, ürik asit yüksekligi gibi sonuçlar bulunur. Nadir olmayarak da OGTT ( yükleme) yapilarak etiyoloji konusunda fikir sahibi olunabilir.

Asiri alkol tüketimi neden karaciger yaglanmasina yol açar?

Alkolün yüzde 90'i karaciger tarafindan vücuttan atilir. Karaciger bu islem sirasinda zehirli bir madde üretir. Bu madde karaciger için son derece zararlidir. Çünkü karacigerde yag hücrelerinin olusmasina neden olur ve asiri derecede alkol tüketimiyle karacigerin yaglanmasina yol açar. Ileri safhalarda karacigerde bag dokusu olusur ve siroz olur. Ancak karacigerin yaglanmasinda tek sebep alkol degildir. Ilaçlar, enfeksiyonlar, tiroid hastaliklari, diyabet gibi pek çok metabolik hastalik benzer bir görünüm yaratabilir.

Tedavi sebebe yöneliktir. Bu konuda verilen ilaçlarin bir çogunda karaciger enzimleri yükselmesi gibi bir yan etki vardir ancak; genelde tam tersi düzelme olur.

Karaciger rahatsizliklarini önlemek için nelere dikkat edilmeli?

Özellikle hayvansal yaglar karaciger için oldukça zararlidir. Bunun yerine bitkisel veya balik yaglari tercih edilebilir. Özellikle bakliyat, filiz ve balik ürünleri. Seker vücutta yaga dönüstürüldügü için, seker tüketiminde de daha dikkatli olmak gerekir. Agirlikli olarak sebze ve meyve tüketmeye özen gösterilmelidir. Ayrica hijyen sartlarina, katki maddeleri içeren ürünlere, bilinçsiz, doktor önerisi olmadan ilaç ve destek ürünü kullanmamaya dikkat edilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası