Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


UÇAK ILE SEYAHAT EDERKEN KULAK SAGLIGINIZDAN OLMAYIN

Uçak yolculugu sirasinda kulak uguldamasinin kalici isitme kaybi ile sonlanabilecegi hiç akliniza gelir miydi? Bes duyu organimizdan biri olan kulagimiz uçak yolculugu esnasinda çesitli nedenlerle zarar görebilir. Uçus sirasinda görülebilecek bu olumsuz durumlari alacaginiz bazi tedbirlerle ortadan kaldirabilirsiniz. Memorial Sisli Hastanesi KBB Bölümü’nden Prof. Dr. Sami Katircioglu uçus esnasinda kulagimizda olusabilecek rahatsizliklar ve kulak sagligimizi korumak için alinabilecek önlemler hakkinda bilgi verdi.

Kulak basinci yutkunma ile dengelenir

Insan kulagi 16,20000 Hz arasindaki sesleri duyabilen bir özellige sahiptir. Kulagin saglikli duyabilmesi için, kulak zarinin dis kulak yoluna bakan tarafindaki yani dis kulak yolundaki basinç ile kulak zarinin arkasinda kalan orta kulak boslugunun basinci ayni olmalidir. Dis kulak yolunda olusan basinç degisiklikleri kulak zarinda bombelesme ve çökme gibi olaylara neden olur. Kulak zarindaki bu bombelesme veya çökme yutkunma esnasinda burun ile kulagi birlestiren östaki borusunun açilmasi ile dengelenir. Orta kulak basinci ve dis kulak yolu basincinin denklestirilmesi sonucu kulak zarindaki mevcut bombelesme veya çökme düzelir. Bu fizyolojik bir olaydir ve yutkunma esnasinda gerçeklesir. Östaki borusunun basincinin, denkleme olayinda yeterli olamamasi kiside, kulakta dolgunluk, agri ve isitme azalmasina yol açar. Östaki borusunda bu fonksiyon bozuklugu çesitli hastaliklar esnasinda daha da belirginlesir.

Nezle sinüzit gibi hastaliklar basincin dengelenmesine engel olur

Akut nezle, alerjik nezle, sinüzit gibi hastaliklar östaki borusunun açilma fonksiyonu bozarak uçus esnasinda orta kulak basincinin dengelenmesini engeller. Uçagin kalkis ve inisi esnasinda bilindigi gibi dis ortam basinci hizla degisir. Günümüz uçaklarinda kabin basinci otomatik olarak ayarlanmakla beraber bu ayarlanma öncesinde ve esnasinda artan veya eksilen dis kulak yolu basinci yukarda sayilan hastaliklar esnasinda yeterli derecede dengelenemez ve orta kulakta ciddi sorunlar olusabilir. Böyle bir durumda sik sik yutkunma, bir seyler yeme, çiklet çigneme östaki borusunun açilmasi ve orta kulak basincinin dengelenmesini kolaylastirir.

Ileri safhalarda siddetli yüz agrilarina neden olabilir

Insan kafasinda “sinüs” adi verilen hava dolu bosluklar yer almaktadir. Mevcut yedi adet sinüs sürekli olarak burun boslugundaki hava ile havalanmaktadir. Akut nezle ve alerjik nezle esnasinda bu sinüslerin burun ile baglantilarinin burun mukozasindaki ödemi nedeniyle kapanmasi sinüslerde de basinç dengelenmesine engel olarak “baro sinüzit” denilen ve siddetli yüz agrisina yol açan bir tabloya neden olur. Bu tip agrilar uçus bittikten bir süre sonra sinüslerdeki basincin dengelenmesiyle ortadan kalkar.

Kulaginiz ugulduyorsa dikkat!

Uçus esnasinda inis ve kalkista dis kulak yolu basincinin hizli artis veya azalisi sonucu kulak zarinin ve buna bagli olarak kemikçik zincirin asiri derecede hareketine bagli olarak nadiren de olsa iç kulak hasarini görülebilir. Iç kulakta yüksek basinçtan etkilenen “Reissner membrani” yirtilabilir, bu durumda olusacak tablo daha farkli olup, siddetli bir kulak ugultusu ve isitme kaybi ile kendini belli eder. Bu tabloda genellikle agri olmaz ve nadiren birlikte bas dönmesi de görülebilir. Bu durumla karsilasan bir yolcu uçus sonunda acilen bir hekime müracaat etmelidir aksi takdirde olay kalici isitme kaybi ile sonlanabilir

Alinacak küçük önlemlerle kulak sagliginizi koruyabilirsiniz

Akut nezle, alerjik nezle ve sinüzit gibi durumlarda mümkün oldugunca uçak yolculugundan kaçinilmalidir. Eger bu mümkün olmuyorsa bu gibi durumlarda bir hekime danisarak uçus önce bazi ilaçlar alinarak bu durumlara engel olunabilir. Böyle durumlarda alkol alinmasi burun mukozasi ve burun etlerinde sismeye neden olacagindan tabloyu daha da agirlastirabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası