Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZI SAGLIKLI GEÇIRMEK IÇIN 9 ÖNERI;

Yaz mevsimine girdigimiz bu günlerde, sicagin bedendeki etkisini dengelemek ve sagligimizi korumak için yapilmasi gerekenleri Istanbul Egitim ve Arastirma Hastanesi Iç Hastaliklari Uzmani Dr.Nafiz Karagözoglu söyle siraliyor;

1- Yaz aylarinda bol su tüketin.(günde 2-5-3 litre)Bol su tüketme hem vücudunuzu forma sokmada hem de vücudunuzdan toksinleri atmanizda yardimci olacaktir. Ayrica vücut asiri sicaklarda terleme ile birlikte su, sodyum, potasyum gibi birçok ögeyi kaybettigi için su tüketimi ayri bir önem kazanmaktadir.

2- Yaz aylarinda bol bol meyve ve sebze tüketin. Meyveleri kabuklariyla birlikte tüketmeye özen gösterin. Örnegin, Salatalik; Olagan üstü bir sebze olan salatalik, güçlü nemlendirme özelligi sayesinde, genç bir görünüm kazanmanizi saglar, iltihaplanma önleyici özelligi tasir. Mideye girdigi anda yüksek su ve mineral denge içerigi, onu en iyi idrar söktürücü yapiyor. Zengin bir silika kaynagi olan salatalik; saglikli cilt, kemik ve bag dokusu için gerekli mineralleri içerir. Bunun yani sira silika, kalp damar hastaligini ve osteoporozu önlemede büyük rol oynar. Salatalikla hem bu sicak havalarda serinleyin, hem de sagliginizi koruyun…

3- Kiyafet seçimi önemli! Yazin açik renk ve pamuklu giysiler giymeye çalisin. Olabildikçe bol kiyafetler seçin. Çünkü hava dolasimini saglayan bol kiyafetler terlememe ve serinleme açisindan avantaj saglar. Ayrica ögle saatleri gibi günün sicak saatlerinde kalp hastalari mümkün oldugu kadar disari çikmamalilar.

4- Bronz görünmek adina bedeninizi kavurmayin. Günesin dik oldugu saatlerde günes altinda mayo ile kalinmamalidir. Bu saatler, gün ortasinin 2 saat öncesi ve sonrasi olarak kabul edilir, fakat bölgelere göre degisebilir. Pratik olarak saat 11 ile 15 arasi sakinilmasi uygun olur. Günesten korunmak için krem veya losyon seklindeki koruyucu ürünler kullanilmalidir. Kullanimda önemli olan nokta, isigin altina çikilmadan 20-30 dakika önce koruyucunun sürülmesi ve en az 3 saatte bir yenilenmesidir.

5- Serinlemek adina kullandiginiz klimalarin sizi hasta etmemesi için dikkatli olmalisiniz. Bakimi kötü ve yetersiz yapilan klimalarin, akut farenjit, nezle ve akut tonsilit gibi üst solunum yolu hastaliklarina neden oldugu ispatlanmistir. Kirli hava filtreleri, toz ve bakterilerin tekrar tekrar ev içi havasinda dolasimina neden olur. Havasi bu mikroorganizmalarla kirletilmis bir ortamda zaman geçirmek; astim hastalarinda bir atagin tetiklenmesine, alerjik rinitin alevlenmesine, burun, bogaz ve gözlerde tahris hissi ve nezle benzeri hastaliga neden olabilir. Iç ve dis ortam sicakliklari arasindaki sicaklik farki 6 dereceyi geçmemelidir. Ortam sicakliginda ani gelisen yüksek degisiklikler kendinizi hasta hissetmenize neden olur. Kullandiginiz filtrelerin tipine göre düzenli araliklarla filtreler temizlenmeli ve degistirilmelidir.

6- Yazin dis bakiminiza da özen göstermelisiniz. Dis çürügü ve diseti hastaliklarinin en önemli sebebi bakteri plagidir. Bakteri plagi agiz hijyeninin ihmal edilmesiyle disler ve diseti üzerinde biriken bakteri toplulugudur. Dislerimiz, disetlerimiz, dilimiz ve agiz mukozamizda her zaman belirli bir oranda bakteri yasamaktadir. Yeterli bakimin yapilmadigi zamanlarda bu bakterilerin sayilari artar ve hastalik yapici özellik kazanirlar. Agiz hijyeniniz ve ferah nefes için için sabah ve aksam dislerinizi firçaladiktan sonra Nasoral tipi agiz gargarasi kullanabilirsiniz. Agiz sagligi vücut sagliginizi direk etkiler bunu unutmayin!

7- Sicaklarda en can sikici sorunlardan biri olan sicak çarpmasi, kizgin günes altinda uzun süre kalanlarda ve daha çok çocuklarda görülen bir yaz hastaligidir. Siddetli bas agrisi, bulanti, kusma ve yüksek atesle kendini gösterir. Hasta serin bir yere götürülmeli, vücudu sikan giysiler çikarilmali, basma soguk kompres veya buz torbasi konulmalidir. Ates çok yüksekse vücut islak bir çarsafla sarilmali, hasta havadar bir yerde tutulmali ve serin bir cankurtaranla hastaneye tasinmalidir. Basa ve kasiklara uygulanan soguk kompres de vücut sicakligini düsürecektir.

8- Bunaldigimiz sicaklardan kurtulmak adina en büyük keyif havuza girmektir. Ama havuza girmeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar vardir. Havuza girmeden önce dus alinmasi, saça bone takilmasi ve ayaklarin da dezenfektan sudan geçirilmesi gerekiyor. Havuzda en sik yayilan hastaliklardan biri de mantardir. Özellikle ayaklar birçok mantar enfeksiyonu tasimaktadir. Dezenfektan su ayak yüzeyindeki mantarlarin bulasmasini engellemektedir. Ayrica ishal, idrar yolu enfeksiyonu, yara ve genital akintisi olanlar havuza girmeleri önerilmez. Adet döneminde olan bayanlarin da bu dönemde rahim kanallari açik oldugu için havuza ve denize girerlerken daha dikkatli olmalari gerekmektedir.

9- Hareket, hareket, hareket: Yaz aylari sicakliklar nedeniyle en hareketli oldugumuz zaman dilimi olan gündüz saatlerinde hareketimizin azalmasina neden oluyor. Özellikle sabah ve aksamüstü, günesin kuvvetli olmadigi zamanlarda yürüyüsler faydali olacaktir. Ev ve is ortamlarinda yapilacak en az bes dakikalik kültür-fizik hareketleri dinçligimizi arttiracaktir. Kalorili gidalardan fazla tüketmemeye dikkat ederek azalan hareket nedeniyle artan kilo alma ihtimalimizi azaltacaktir. Yani nerede olursaniz olun, hareket etmek için bir sebep bulun.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası