Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAMILEYE HUZUR GEREK…

Tüm doktorlar, anne adaylarina stresten uzak dur diyor. Ancak bunu yapmak zannedildigi kadar kolay degil. Kendisi ve çocugu için endiselenen, dogumdan korkan, bebegine bakamayacagini düsünerek endiselenen anne adaylari huzur ariyor…

Hamileligin sizi degistirmesine izin verin…

Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Dr Bülent Uran “Aslinda hamilelik, kadinin yasam tarzini degistirebilmesi için bir firsattir. Ancak çok az kadin bunu degerlendirebilir. Örnegin, ilginç bir sekilde bazi kadinlar hamilelik sirasinda sigara içmeyi birakiyor ama bebegin emzirmesi bittiginde yeniden sigara içmeye basliyor. Bunu kalici hale getirmiyor. Halbuki hamilelik yeni ve dogru aliskanliklar kazanmak ve huzur bulmak için iyi bir dönemdir ” dedi.

Hamileye gösterilen ilgi huzur için yeterli mi?

Dr. Bülent Uran Ilginin her zaman huzur getirmedigini söylerken, “ Biz doktorlar hamilelik dönemindeki degisikliklerin normal oldugunu söyler, hastayi rahatlatmaya çalisiriz, ancak rahatlatici bilgiye sahip olmakla gerçekten rahat hissetmek ve huzurlu bir hamilelik geçirmek kesinlikle ve kesinlikle ayni sey degildir.” diyerek hamilelik döneminde kendiliginden artan kaygiya dikkat çekti: “Hamileligin yarattigi birçok olumsuz psikolojik faktör vardir. Kadin çalisiyorsa ise gelip gitmek zorlasmistir. Dogumdan sonra isinde geri kalma riski vardir. Maddi sorunlar olabilir. Bebegin ihtiyaçlarini yeteri kadar karsilayamayacagini düsünerek kaygilanir. Dogumdan sonra tekrar ise baslayacaksa bebegini yalniz birakacagi için daha hamileliginde pesin pesin suçluluk hissetmeye baslar. Dogumunda hayati bir tehlike yasama kaygisi dogum saglikli sonuçlanana kadar zaten hiç ortadan kalkmaz. Stres ve huzursuzluk arttikça fiziksel sorunlar da artmaya baslar. Hamilelikteki stresin hamilelikte gözlemlenen birçok fiziksel sorunun nedeni oldugu bilinmektedir. Erken dogum, gebelik tansiyonu ve gebelik sekerinin ortaya çikmasinda stresin önemli bir katkisi vardir”

Kronik Stres bebekte gelisme geriligine yol açiyor…

“Stres, bedende birikmis ve degisik olaylar karsisinda titresen bir enerji hissinden baska bir sey degildir” diyen Dr. Bülent Uran “Sinir sistemindeki bu kayitli devreleri ortadan kaldirmadan stresten kurtulmanin mümkün olmadigini bilmemiz gerekiyor. Sürekli stres hali olarak ifade edilen kronik stres hem anne adayi hem de bebek için çok zararli. Kronik stres halinde salgilanan adrenalin bebegin kanlanmasi azaltir. Bu durumda bebekte gelisim geriligi baslar. Bagisiklik sisteminin zayiflamasi anneyi hastaliklara açik hale getirir. Hamilelikte zaten bagisiklik sistemi, özellikle hamileligin ilk aylarinda zayiflamistir. Bu zayifliga kronik stresin yarattigi bagisiklik azalmasi da eklenince hem annenin hem de bebegin sagligi tehlike altinda kalir. Yine hamileligin ilerleyen aylarinda ortaya çikan gebelik yüksek tansiyonunda da, kronik stres etkilidir” seklinde konusarak anne adaylarina rahatlamayi tavsiye etti.

Stresten uzak dur! Peki ama nasil?

Dr. Uran herkesin anne adayina, stresten uzak durmasini tembihledigini ancak bunun çok da kolay olmadigini söyledi “Elbette anne adayi da rahatlamak istiyor, ama bunu basaramiyor. Iste bu noktada oto hipnoz ve EFT teknikleriyle harmanlanmis egitimler devreye gidiyor. Örnegin 6-7 aylik hamile bir hastam vardi. Babasi kalp krizi geçirerek aniden vefat etmisti. Hemen akabinde çok siddetli erken dogum sancilari basladi. Ilaçlar sancilarini çok fazla kesmemisti. Bir aksam acilen yanima gelen bu hastama o anda hipnoz uyguladim. Gevsettim ve agrilarinin geçecegi telkinlerini verdim. Kendisine de basit bir oto hipnoz teknigi ögreterek bunu sik sik yapmasini önerdim. Daha hipnoz seansi sirasinda kasilmalari ortadan kalkmisti”.

Anne karnindaki bebek annenin duygularindan etkilenir…

Dr. Bülent Uran, “Anne karni bebek için sadece fiziksel tehlikeleri içermekle kalmaz. Ayni zamanda annedeki olumsuz duygularin bir enerji dalgasi seklinde bebege de akmasina neden olur. Birçok olumsuz ve iyilesmeyen hastalikta anne karninda alinan olumsuz duygularin rol oynadigi bilinmektedir. Anne karnindayken biriken bu olumsuz duygular dogumdan sonra da beslenmeye devam ederse ilerleyen yillarda yasama olumsuz bakan bir sahsin ortaya çikmasi kaçinilmazdir. Sadece olumsuz bakan degil kolay hasta olan bir yapida ortaya çikmaktadir.” seklinde konustu.

Düsünerek stresten kurtulamazsiniz...

Bedende birikmis duygular varken ve bunlar titresirken sadece düsünerek ve stres yarattigi düsünülen olaylardan uzak durularak stresin bedendeki etkisi yok edilemez. Stresin bu etkisini yok etmek için sabirli, ciddi ve ne yaptigini bilerek yapilan duygu bazli çalismalara gerek vardir diyen Dr. Bülent Uran uyguladiklari programin detaylarini söyle açikliyor: “8 bölümden olusmus bu programda 3. ayini doldurmus hamilelerle çalisiyoruz. 4 ay süren çalismalarla anne adaylarina hamilelik döneminde titresen her türlü kaygiyla ve olumsuz duyguyla nasil bas edecegini anlatiyor, teknikler ögretiyoruz. Programin agir toplari EFT ve oto hipnoz. Hedefimiz sadece hamileligin anne tarafini degil esas olarak bebek tarafini kapsamaktadir. Bu nedenle de annedeki olumsuz duygulari temizleyerek bebegin gelecegini kurtarmak amacini tasimaktadir. Anne karnindan olumsuz duygulari almamis bir bebegin ondan sonraki yasami ne kadar zorluk dolu olursa olsun ben kolay kolay sirtinin yere gelecegine inanmiyorum”

Olumsuz duygulari temizleyin, bebeginizle aranizdaki bag güçlensin.

Dr. Bülent Uran “Bilinçaltinda birikmis duygular sizin fiziksel bedeninizle ruhunuz arasina çekilmis bir duvardir. Bu duvari ortadan kaldirmadan ruhunuzun temsili olan sevgi enerjisini titrestirmeniz kolay degildir. Içinizde yeniden açiga çikacak olan sevginin enerjisi bebegin dokularinin gelismesini olumlu yönde etkileyecektir. Sizin ruhunuzdan bebegin ruhuna akacak sevgi bebeginizin bu dünyaya güven içinde dogmasina neden olacaktir. En son çalistigim hamile bir bayan bu felsefeyi gerçekten çok iyi benimsemis ve uygulamisti. Bebegi dogduktan sonra o kadar sakin ve huzurluydu ki, görenler bebekte bir sorun var zannediyorlardi. Ama bebek huzurluydu ve annesinin sevgi enerjisini her an hissettigi için ayrica aglayarak bunu teyit etmek istemiyordu” diyerek aile içinde olusturulacak huzurlu ortamin anne ve bebegi kronik stresten koruyacagina dikkat çekti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası