Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Horlama yasam kalitenizi düsürmesin

Horlama, sosyal bir sorun gibi gözükse de insan sagligini tehdit ediyor, tedavi edilmedigi sürece yasam kalitesinde ciddi kayiplara neden oluyor. Yillar içinde yüksek tansiyon ve kalp büyümesi gibi ciddi rahatsizliklara yol açan horlama sorununu, tedavi yöntemlerini ve pratik çözüm önerilerini Anadolu Saglik Merkezi’nden Kulak Burun Bogaz Uzmani Prof. Dr. Sertaç Yetiser anlatiyor.

Solunum yolunda daralmis bölgelerden geçen havanin, çevredeki yumusak dokulari titrestirmesi sonucu ortaya çikan sese horlama deniyor. Horlama, basit bir horlama sorunu ya da çok ciddi bir hastalik olan obstruktif uyku apnesi olan uyku bozukluklarinin bir parçasi olabiliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Kulak Burun Bogaz Uzmani Prof. Dr. Sertaç Yetiser, “Horlama hastaligi tedavi edilmez ise hastalarin fizik ve mental kapasitelerinde düsüs yasanir. Bir süre sonra kalp ritmi bozulurken, yillar içinde yüksek tansiyon ve kalp büyümesi gibi ciddi hastaliklar yerlesir” diyerek horlama sorunu yasayanlari uyariyor.

Horlamanin cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilebildigini belirten Prof. Dr. Yetiser, tedavi yöntemlerini söyle anlatiyor:

“Cerrahi yöntemlerde öncelikle üst solunum yollarinda darliga yol açan anatomik bozukluklar düzeltiliyor. Solunum yolu baslangicindan baslarsak öncelikle burun anatomisindeki bozukluklar ki burun kemigi egrilikleri, burun eti büyümeleri, kronik sinüzit, burun polibi gibi hastaliklar tedavi ediliyor. Yumusak damak, küçük dil, dil kökü ve özellikle çocukluk çaginda bademcik ve geniz eti büyümeleri cerrahi yöntemlerle tedavi ediliyor. Bunlar klasik cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilecegi gibi radyofrekans, laser, yumusak damak implantlari gibi yeni nesil yöntemler de kullanilabiliyor. Çene kemiklerinin düzeltilmesine yönelik cerrahi islemler çok ender hastalarda uygulanmasi gereken oldukça agir cerrahi girisimlerdir” diye konusan Prof. Dr. Sertaç Yetiser, cerrahi olmayan yöntemleri de aktariyor: “Ameliyata uygun olmayan veya ameliyatla iyi sonuç alinamayan hastalarda kullanilan ve basari yüzdesi çok yüksek olan bir yöntem de CPAP adi verilen bir cihazin kullanilmasidir. Bu cihaz uyku sirasinda takilan bir maske ile basinçli hava solunmasini sagliyor. Bu basinçli hava ile solunum yollarinin uyku sirasinda daralmasi önlenmis oluyor. Nerdeyse bütün hastalar bu cihazdan yarar görür. Bunun disinda alt çeneyi öne çeken damak protezleri, burun deliklerinin açik kalmasini saglamaya yönelik çok çesitli protezler veya hasta horlamaya basladiginda elektrik veren cihazlar da bulunuyor ancak basari yüzdeleri oldukça düsük.”

Horlamayi önlemek için:

Asiri yorgunlugun horlamayi artirdigini söyleyen Prof. Dr. Sertaç Yetiser, horlayanlara uykularinda rahat etmeleri için önerilerini de söyle siraliyor:

• Spor yapin.

• Uyku ilaci, sakinlestirici ve antihistaminik gibi ilaçlari uykudan önce almayin.

• Uykudan 3 saat önce agir yemek yemeyin.

• Asiri yorgunluktan kaçinin.

• Uykuda sirt üstü yatmak yerine yana yatmayi tercih edin.

• Eski bir öneri olarak pijama sirtina tenis topu dikmek hala faydali bir metoddur. Böylelikle sirt üstü uyumanin önüne geçilebilir.

• Yataginizin bas tarafi daha yukarida olacak sekilde tüm yataginizi yaklasik olarak 10 cm bir tarafa dogru çevirin. Bu amaçla yataginiz bir tarafi altina bir tugla yerlestirmek amaciniza uygun olacaktir.

• Evde horlamayan kisilerin sizden önce uykuya geçmeleri için onlara süre taniyin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası