Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZUN KILOSUNU KONTROL ALTINDA TUTUN!

Istanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Baskani Prof. Dr. Muazzez Garipagaoglu, çocuklarda istahsizlik kadar obezitenin de önemli bir sorun oldugunu söyledi.

Garipagaoglu, “Istahsiz çocuklar için ilk asamada yapilmasi gereken, doktora basvurmak ve fiziksel bir rahatsizligi olup olmadigini ögrenmektir. Felsefemiz, ‘yeterli miktarda yiyin, fazla ya da az degil’ olmalidir” dedi.

Istanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Baskani Prof. Dr. Muazzez Garipagaoglu, çocuklarda kilo kontrolünün son derece önemli oldugunu belirterek ailelere uyarilarda bulundu.

Sadece ek gidayla beslenen çocuklarin agiz tadinin çok zor olustugunu ve çok seçici olduklarini söyleyen Prof. Dr. Garipagaoglu, yuvaya yollanan çocuklarin ise çok daha güzel yemek yedigini belirtti.

Prof. Garipagaoglu, “Okul öncesi dönemdeki çocuklarin sismanligindan anne-babalar ve bakicilar sorumludur” dedi.

Çocukluk obezitesinin ülkemizde hizla yayildigina dikkat çeken Prof. Garipagaoglu, “Bu durumu genetige baglayan aileler var. Oysa eskiden çocuklar okula yürüyerek giderlerdi simdikiler servisle, eski çocuklar sokakta oynarlardi bugünküler PC basinda… Önemli olan nokta, beslenme ve orta derecede hareketi bir arada tutmak, bilinçli beslenmek, genetigi kontrol altina almaktir. Özellikle çocuklarin bel çevresi ölçümü çok önemlidir. ‘Abdominal Obezite’ varsa dikkat edilmesi gerekir. Toplumumuzda kilo ve boy ölçüleri anormal olan çocuklar var ve bu karaciger açisindan dikkat edilmesi gereken bir husustur” diye konustu.

Ebeveynler çocuklara örnek olmali!

2 yasin altindaki çocuklarda diyet önerilmedigini kaydeden Prof. Dr. Garipagaoglu sunlari söyledi: “2-7 yas arasindaki çocuklar için yasa uygun saglikli beslenme ve fiziksel aktivite esas alinarak, önce agirlik artisi durdurulur. Zaman içinde incelmeye olanak saglanir. Felsefemiz, ‘yeterli miktarda yiyin, fazla ya da az degil’ olmalidir. Bazi aileler kendi yemediklerini zorla çocuklarina yediriyorlar. Çocuklara ebeveynlerinin rol-model olmasi gerekmektedir.”

Diyetisyenle ilk randevuya dikkat!

Önemli hususlardan birinin de diyetisyene getirilirken çocuklarin korkutulmasi oldugunu aktaran Prof. Dr. Garipagaoglu, “Örnegin; diyetisyene gittikten sonra çikolatali dondurma yiyebilecek misin bakalim ya da doktora gidelim de görürsün gibi yaklasimlar çok yanlistir. Çocuklarin küçük yasta diyetisyenle tanistirilmasi hassas bir durumdur ve bu durumda ebeveynlere rol düsüyor” dedi.

Prof. Dr. Muazzez Garipagaoglu:
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası