Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bu Belirtileri Mutlaka Önemseyin!

Hemen herkes zaman zaman çesitli belirtilerden yakinsa da, bunlari genellikle göz ardi edip, doktora basvurmuyor. Aslinda önemsiz görünen her yakinmanin ciddiye alinmasi sart. Çünkü hafife alinan belirtiler kimi zaman kalp damar hastaliklari veya kanser gibi ciddi hastaliklara isaret edebiliyor!

Bas agrisi, öksürük, yorgunluk, midede yanma ya da agri… Hemen hepimiz bu tür sorunlarla karsilasiyor ama yakinmalarimizi çogu zaman göz ardi edip, hekime basvurmuyoruz. Oysa, her belirtinin dikkate alinmasi gerekiyor, aksi halde hastaligin teshisi gecikebiliyor. Bu durumda da aslinda basit yöntemlerle üstesinden gelinebilecek hastaliklar, tedavisi zor bir saglik sorununa dönüsebiliyor, hatta hayati tehdit bile edebiliyor. Acibadem Fulya Hastanesi Check-up Merkezi Sorumlusu Aile Hekimi Dr. Demet Karadenizli, önemsenmeyen belirtilerin, hangi hastaliklarin habercisi olabilecegini anlatti!

Bas agrisi: Çogu zaman stres gibi tolere edilebilir etkenlerden kaynaklansa da, ciddi hastaliklar nedeniyle de ortaya çikabiliyor. Genellikle enseden baslayan agri yasla birlikte tansiyon yükselmelerinde görülüyor. Alinda geçen ve çember biçiminde sikismaya benzer bir agri, çogu zaman stres veya anksiyete gibi psikolojik sorunlardan kaynaklaniyor. Agri etkisini kaslarin üstü, sakaklar, gözler ve burun üzerinde gösteriyorsa, genellikle sinüzitin belirtisi oluyor. Zonklama seklinde ortaya çikiyorsa ve özellikle basin tek tarafinda hissediliyorsa, migrenin habercisi olabiliyor. Sik rastlanmasa da, agri beyin tümörü, damar tikanikligi veya beyin kanamasi gibi ciddi saglik sorunlarinin da habercisi olabiliyor. Bu tür sorunlar da kendini çesitli sekillerde ortaya çikan agriyla gösterebiliyor.

Midede yanma ya da agri: Midede yanma, iyi islenmemis, beklemis ya da çok yüksek sicakliga maruz birakilmis yag tüketimi ve baharatli besinler gibi siradan nedenlerden kaynaklanabiliyor. Midede veya gögüste baslayip, gögüs kafesinin bitiminde, hatta bogazda bile hissedilebiliyorsa, bu tip agri genellikle Helicobakter Pylori’nin sorumlu tutuldugu reflünün habercisi olabiliyor. Yapisal sorunlari da unutmamak gerekiyor, özellikle gece uykudan uyandiran agri ülserin habercisi olabiliyor.

Bas dönmesi: Bas dönmesi çogunlukla yüksek tansiyon, diyabet veya damar sertliginden kaynaklaniyor. Bunlarin yani sira iç kulaktaki denge merkezindeki sorunlardan olusan vertigo, besin veya polen alerjisi ve enfeksiyonlar da bas dönmesine yol açabiliyor.

Yorgunluk: 6 ay boyunca geçmeyen, kas ve eklem agrisi ile uyku sorunlarinin eslik ettigi yorgunluk, kronik yorgunluk sendromunun habercisi olabiliyor. Yorgunluga yüksek ates ve boyun bezlerinde sislik de eslik ediyorsa, bu yakinmalar enfeksiyon sonucu olusabiliyor. Ayrica depresyon, kalp damar, karaciger ya da böbrek hastaliklari da yorgunluk belirtileriyle seyredebiliyor.

Gece terlemeleri: Aksam yemegini geç tüketmek gece terlemelerine neden olabiliyor. Ancak eger gece terlemesi siddetliyse ve buna ates, öksürük ile kilo kaybi de eslik ediyorsa, bu durum tüberküloza isaret edebiliyor.

Asiri su tüketmek: Asiri su tüketmek ve idrara çikmak, özelikle de daha önce böyle bir durum söz konusu degilse, diyabetin (seker hastaligi) habercisi olabiliyor.

Sik idrara çikmak: Bu belirti de yine diyabetin habercisi olabiliyor, ancak 45 yasin üzerindeki bir erkek sik idrara çikiyor veya idrarini tutamiyorsa, bu sorun prostattan da kaynaklaniyor olabilir.

Kilo alimi veya kaybi: Farkina varmadan alinan veya verilen kilolar öncelikle tiroitle ilgili bozukluklara isaret ediyor. Ani kilo kaybinin daha ciddi nedenleri olabilecegi de akilda tutulmali.

Sirt agrisi: Sirt agrilari, genellikle durus bozuklugu gibi basit nedenlere bagli olsa da, sigara içenlerde önemli bir bulgu olma özelligini koruyor. Özellikle gece uykudan uyandiran sirt agrisinda pankreas kanseri mutlaka düsünülmesi gerekiyor.

Menopoz sonrasi kanamalar: Menopoz sonrasi olusan tüm kanamalar, mutlaka dikkate alinmali. Çünkü kanamalar selim hastaliklarin yani sira rahimle ilgili kanserlerin belirtisi de olabiliyor.

Yürürken nefes nefese kalmak: Herkes egzersiz kapasitesini bilir. Eger daha önce kolayca yürüyebildigi mesafede artik nefes nefese kaliyor ve yoruluyorsa, alarm zili çaliyor demektir. Çünkü bu sorun kansizliktan kalp damar hastaliklarina kadar pek çok ciddi sorunun belirtisi olabiliyor.

15 günden uzun süren üzüntü hali: Depresyon siklikla gözden kaçan önemli bir saglik sorunu. Özellikle de kisi melankolik bir kisilik yapisina sahip ise. Bu nedenle hayattan zevk alamama hali 15 günden uzun sürmüsse, hemen bir uzmana basvurmak gerekiyor. Çünkü depresyon hemen tedavi edilmezse tedavisi daha güç bir hal alabiliyor, tekrarlayabiliyor.

Uzun süren öksürük: Iki haftadan uzun süren öksürük varsa, buna kanli balgam eslik ediyorsa, zaman kaybetmeden bir hekime basvurmali. Bu durumda özellikle sigara kullanimiyla birlikte ise akciger kanserinden süphelenilmeli. Uzun süreli öksürüklerde tüberküloz da olabilecegi düsünülmeli.

YILDA BIR KEZ CHECK-UP SART!

Acibadem Fulya Hastanesi Chek-up Merkezi Sorumlusu Aile Hekimligi Uzmani Dr. Demet Karadenizli, yasimiz kaç olursa olsun daha saglikli bir yasam için düzenli araliklarla check-up yaptirmamiz gerektigine dikkat çekiyor. Çünkü muayene ve tetkiklerden olusan check-up’ta vücudumuzda sinsice olusan ve henüz belirti vermeyen hastaliklara bile erken dönemde tani konabiliyor veya ileride hastaliga dönüsebilecek risk durumu tespit edilebiliyor. Böylece hastalik erken dönemdeyken tedavi sansi yakalanmis oluyor, hatta ortaya çikmasi geciktirilebiliyor ya da önlenebiliyor. Dr. Demet Karadenizli, bu nedenle hiçbir yakinmasi olmasa bile herkesin 35 yasindan itibaren mutlaka check-up’tan geçmesi gerektigini belirterek, “Check-up’in hangi siklikta yapilmasi gerektigi ise kisinin yasina, aile öyküsüne, yasam tarzina ve sahip oldugu risk durumuna göre degisiyor. Ancak birinci derece akrabalarinda yüksek kolesterol, diyabet, kanser ve kalp damar hastaliklari bulunan veya 40 yasini asmis olanlarin her yil düzenli olarak kontrolden geçmeleri gerekiyor!” diyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası