Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZ KAZALARI ADRENALIN TUTUKUNLARINI SAKAT BIRAKABILIR

Yaz aylarinda tatil bölgelerinde yasayanlar; açik ortamlardaki aktivite, doga sporlarinda yasanan kazalar ve sicak nedeniyle sivi kaybina bagli sicak çarpmasi tehlikesi ile karsi karsiya… Zevk ve saglik için yapilan bu aktivitelerin, adrenalin ile birlestiginde kazalara neden olmamasi için, bazi zorunlu önlemler alinmasi, riskleri de ortadan kaldiracaktir.

Memorial Antalya Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Bülent Fahri Kilinçoglu, yazin tatil beldelerinde ortaya çikan kazalar, kafa travmalari ve sicaktan korunma önerileri hakkinda bilgi verdi.

Su kaydiragindan atlarken bacaklarinizi açmayin!

 Aquaparklardaki su kaydiraklarinda, özelikle yüksek hiza ulasilan inislerde bacaklarin kapali konumda tutulmasi çok önemlidir. Bacaklar açik ve hizli bir sekilde havuza düsmek, genital bölge yaralanmalarina neden olmaktadir. Bacaklarin kapali olmasi bu tehlikeli ortadan kaldirir.

 Derinligi bilinmeyen havuz veya sig sulara özellikle baliklama (bas asagi) atlanmamalidir. Ani atlayislar kafa travmalarina neden olabilir.

 Su alti solunum aygiti kullanilarak dalis yapmak anlamina gelen “Skuba”, özel egitim ve ekipman gerektiren bir spor dalidir. Bu nedenle, yalniz basina veya egitmen olmadan dalinmamali, aletlerin tam, çalisir durumda ve yeterli olmasina dikkat edilmelidir. Kullanilan aletlerin hijyenik temizligi yapilmis olmalidir.

 Aletli veya aletsiz dalis yaparken iç kulak basincinin dengelenmesi gerektiginden, üst solunum yolu enfeksiyonu varliginda dalis yapilmamalidir.

Bisiklet kullanirken iyi kalitede kask takin!

 Bisiklet, kaykay, paten ve scoter kullanirken mutlaka kisinin yasina, kafa yapisina uygun kaliteli kask kullanilmasi gerekir. Tüm yas grubunda ancak özellikle çocuklarda darbelere dayanikli sert dizlik, dirseklik ve eldiven kullanimi aliskanlik haline getirilmelidir.

 Sürücüler, bisiklet, kaykay, paten ve scoter gibi araçlari kullananlara çok dikkatli olup, onlara diger araçlardan daha fazla özen göstermeli, her an saga veya sola düsme ihtimalleri göz önünde bulundurarak onlara bir araç gibi davranarak uçaktan geçis yapmalari gerekir. Ayni kurallar motosiklet kullanicilari için de geçerlidir. Bir kaza aninda yolcuyu ve sürücüyü arabanin kaportasi belli bir düzeye kadar korurken, motosiklet bisiklet, kaykay ve paten gibi araçlari kullananlari koruyacak olan sadece üzerlerindeki ekipmanlaridir. Onlarin korumasiz ve dengesiz olduklari unutulmamalidir.

Su kayagi kiyidan 400 metre açikta yapilmali!

 Bazi tatil beldeleri, özellikle kiyi yapilarina uygun olarak; parasaling, jetski, skuba, su kayagi, rüzgar sörfü, muz ve aquaparklar gibi su sporlarina uygun konumdadir. Bu noktalarda su kayagi ve jet ski kullanimi konusunda hassas davranilmali, plaj ve yüzülen alanlarin en 400 m uzagindan geçilmelidir. Bu tür araçlarin kullaniminda mutlaka can yelegi giyilmelidir.

 Su sporlari yapanlarin saat 11.00 ile 15.00 arasi direk günes isinlarindan uzak durmalari ya da özel koruyucu dalis elbiseleri, gözlük kullanmalari önerilir.

Doga sporlarinda tuz kaybini önlemek için yaniniza peynir ve zeytin alin!

 Yüksek enerji gerektiren tüm doga sporlarinda sivi ve elektrolit kaybi ile günesin zararli etkilerinden korunmak çok önemlidir. Bu amaçla yapilan spor ve aktiviteye özel korunma malzemelerinin yaninda, mutlaka kaybedilen sivinin yerine konulmasi gerekir. Suyun yaninda tuz kaybi için de; küçük bir parça peynir, siyah zeytin veya her ikisinin alinabilecegi esdeger miktar tuzlu ayran tüketilmesi gerekir.

 Kanyon geçisi, dag bisiklet ve motokros gibi aktiviteler yapiliyorsa; kask, dizlik, dirseklik, bel koruyucu, eldiven gibi tüm koruyucular kullanilmalidir.

 Kaya tirmanisi, yürüyüs, rafting, yamaç parasütü, dag bisikleti gibi farkli pek çok aktivitenin bir arada yapilabildigi noktalarda, özel parkur alanlarinin bulunmasi gerekir. Bu noktalarda, belli araliklarla dinlenme evleri insa edilmeli, gerektiginde helikopter ambulans sistemi organize edilmeli, düzenli isaretlemeler yapilmalidir.

 Kaya tirmanisi yapilacaksa; koruyucu malzemeler yaninda en az 2 kisi ile tirmanisin gerçeklestirilmesi gerekir. Bilinmeyen parkurlara gidilecekse yakin çevreye ve gerekirse jandarmaya haber verilmesi uygun olur. Yamaç parasütü ve delta kanatlar, pilot sertifikasi ile yapilabilen sporlardir. Mümkünse dernek ve gruplarla egitmenlerin gözetiminde yapilmalidir.

 Günesin zararli etkilerinden korunmak için vücudun açik kalan yerlerine; burun ve alt dudaga yüksek faktörlü kremler sürülmelidir. Ince ve açik renkli örnegin; sile veya buldan bezi gibi kumaslardan, mümkünse uzun kollu tisörtlerin giyilmesi, sapka ve ultravioleyi engelleyen günes gözlüklerinin kullanilmasi son derece yararlidir.

Sicakta ani tansiyon düsmesine karsi günde 2.5 litre su için!

 Sicaklik artisi ile vücudun hormonal, ruhsal yapisi da degismekte bazi hastaliklar açisindan risk olusturmaktadir. Bunlarin en önemlisi hipertansiyon, kalp ve akciger hastalaridir.

 Sicakta uzun süre korumasiz sekilde kalinirsa tansiyonun kontrolünde güçlük, tansiyon yükselmesi ve buna bagli beyin kanamalari görülebilir. Bu nedenle özellikle ögle saatlerinde disari çikmamali, günesin dik konumda olmadigi saatlerde ise koruyucu sapka ve gözlük kullanilmalidir.

 Sicak, ani sivi kaybina bagli olarak, ani tansiyon düsmelerine de neden olabilir. Bu sorunu olan hastalar için öncelikle alinmasi gereken önlem, ilaçlarinin düzenli kullanilmasidir. Bunun yaninda; terlemeye bagli sivi kaybindan kaçinilmasi, günlük 2-2.5 lt kadar sivi alinmasi, “tehlikeli saatler” denilen 11.00 -15.00 saatleri arasinda sicak veya günese maruz kalinmamasi önemlidir. Asiri sicak, nem ile birlestiginde akciger yetmezligi gibi sonuçlara da neden olabilecegi için, bu hastalarin ögle saatlerinde disari çikmamasi ve direkt maruz kalmamak sarti ile isi derecesi 22 dereceye ayarlanmis klimali ortamlarda bulunmalari önerilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası