Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARINIZI YAZ HASTALIKLARINDAN KORUYUN

Çocuklar için yaz mevsiminin anlami; havuz, deniz ve açik havadaki oyun mekanlarinda özgürce oynamak, gezmektir. Ancak bu aktivitelerle birlikte gelebilecek yaz hastaliklarina karsi ailelerin çok dikkatli olmalari gerekmektedir. Memorial Atasehir Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Gökçe Günbey Eleman, çocuklarda yaz mevsiminde görülen saglik problemleri ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

Sicak hava isilige zemin hazirlayabilir

Kasintili, deriden hafif kabarik ve pembemsi deri döküntüsü ile karakterizedir. Ter bezlerinin tikanmasi sonucu olusur. Sicak ve nemli hava döküntülerin artmasina yol açar. Kasinti sonucunda deride tahribat olusursa enfeksiyonda tabloya eklenebilir. Önlemek için sik banyo yapilmasi, pamuklu giysiler giyilmesi ve derinin mümkün oldugunca hava almasi gereklidir

Pisik çocugunuzun gününü zehir edebilir

Pisik, bebeklerde en sik görülen deri hastaliklarindan birisidir. Bezin temas ettigi kalça ve uyluk bölgesinde kirmizi renkte, kabarik lezyonlar seklinde görülür. Pisikler, bebeginiz bez kullandigi dönem boyunca tekrarlayabilir, yazin sicak ve nemin etkisi ile görülme sikligi artabilir.

Pisiklerin önlenmesi

• Bebeginizin bezini sik sik degistirin

• Bez degistirme sonrasi mümkünse altini ilik suyla durulayin, özellikle bebeginizin cildinin hassas oldugu ilk aylarda islak mendilleri alt temizliginde kullanmayiniz. Daha sonraki aylarda ise alkol ve parfüm içermeyenlerini tercih edin.

• Temiz bir havlu ile nazikçe kurulayin ve bebeginizin altini havalandirin. Böylece cildin kurumasi daha çabuk olacaktir.

• Bezi çok fazla sikmayin ve cildinin hava aldigindan emin olun.

• Her bez degisimi sonrasi çinko oksit içeren pisik koruyucu kremleri kullanmaniz pisiklerin önlenmesinde faydali olacaktir.

Yaz ishali tehlikeli olabilir

Yazin ishale yol açan nedenlerin basinda enfeksiyonlar gelmektedir. Yazin ishal yapan mikroplar; virüsler, bakteriler ve parazitlerdir. Bu mikroplarin bir kismi yaz-kis ishal yapabilmekte iken, bir kismi kis aylarini bir kismi ise yaz aylarini tercih etmektedirler. Ishaller en sik 0-5 yas grubunda görülmekte olup, gelismekte olan ülkelerde ilk 2 yastaki ölüm nedenlerinin basinda gelmektedir.

Tedavi

• Hafif ishal vakalarinda tedavi evde yapilir Anne sütü alan bebeklerde emzirmeye devam edilir. Anne sütü almayan 6 ayliktan büyük bebek ve çocuklara alisik olduklari sivi gidalarin yani sira pirinç lapasi, muz, elma püresi, yogurt, ayran gibi gidalar verilir. Ishal geçene kadar lifli ve yagli gidalardan uzak durulur. Ögün aralarinda su verilmesi önerilir.

• Orta agirlikta ishal vakalarinda hastanede agiz yolu ile sivi tedavisine baslanir (elektrolit solüsyonlari). Tedaviye yanit iyi ise 4-6 saat sonra beslenme baslanir ve hasta eve gönderilir. Kusma olursa tedaviye ara verilip tekrar denenir, asiri kusma ve genel durumda bozulma durumunda damar yolu ile sivi tedavisine geçilmesi gerekebilir.

• Agir ishal vakalarinda hastaya hastaneye yatirilarak damar yolu ile sivi tedavisi uygulanir.

Diskida kan ve iltihap hücreleri varliginda veya ishalin 7 günde düzelmemesi durumunda diski kültürü alinmali ve gerekiyorsa antibiyotik tedavisi baslanmalidir.

Günes yaniklarina dikkat!

Uzun süre günese maruz kalindiginda ciltte önce kizariklik olusur (birinci derece yanik), daha uzun süreli hasarlarda cilt üzerinde su dolu kabarciklar izlenir (ikinci derece yanik). Çocugunuz açik tenli, sarisin veya kizil saçli, renkli gözlü, çilli ise günes yaniklarina karsi daha hassastir.

• Çocuklari günes isinlarinin en yogun geldigi saatler olan 11:00-16:00 arasinda günese çikartmayin.

• Çocugunuza açik renk, pamuklu kumastan, bol giysiler giydirin ve basina genis siperlikli sapka takin.

• Çocugunuza günese çikmadan en az 20 dakika önce günes koruyucu faktörü (SPF) 30 dan yüksek olan (açik tenli çocuklar ve bebekler için koruma faktörü 50 nin üzerinde olmali) koruyucu losyon sürün ve 3-4 saat ara ile tekrar edin.

• Çocugunuz gölgede bile olsa kum ve denizden/havuzdan yansiyan isinlarla yanabilecegini unutmayiniz.

• Bronzlasmak isteyen ergenlerde mutlaka koruyucu losyon kullanmali, ilk gün güneste 15-20 dakika kalmali, daha sonra bu süreyi her gün 5 dakika arttirmalidirlar.

• Çocugunuzun gözlerini de günesten koruyun ve UV korumali günes gözlügü alin.

Böcek ari ve sinekler çocugunuzun sagligini bozmasin

Isirilan bölgeye soguk kompres ve buz uygulayin, igne varsa cimbizla çekerek degil biçak sirti ile siyirarak uzaklastirmaya çalisin. Kasintiyi azaltmak için steroidli ve antihistaminikli pomatlar sürmenin yanisira agizdan surup verilebilir (antihistaminik surup). Agri varsa agri kesici surupta alinabilir. Ari sokmasinda nadiren anafilaksi dedigimiz sok tablosu gelisebilir ve acil müdahale gerektirebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası