Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadinlarda Sik görülen bir Ayak Sorunu: Halluks Valgus

Halluks valgus yani ayak basparmaginin kendiliginden ve kalici olarak dis yana dogru yönelmesi, özellikle kadinlarda daha çok görülen bir hastalik. Bunun baslica nedenleri arasinda uzun süre topuklu ve sivri burunlu ayakkabi giymek yer alir. Uzun süre bu tarz ayakkabi giyen kadinlarda, 40'li yaslarindan baslayarak Halluks valgus görülme orani çogalir. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Doç. Dr. Ali Erdem Bagatur Halluks Valgus hakkindaki en önemli sorulari yanitladi.

Halluks valgus nedir?

Halluks valgus ayak basparmaginin kendiliginden ve kalici olarak dis yana dogru yönlenmesi, basparmagin tarak kemigi ile eklem yaptigi bölgede, ayagin iç yaninda agrili bir kemik çikintisinin olusmasi, tarak kemikleri bölgesinde ayagin genislemesi ile kendini belli eden bir ayak hastaligidir. Agri nedeniyle yürümeyi güçlestirir, ayagin genislemesi ve kemik çikintisi nedeniyle de ayakkabi giymeyi zorlastirarak insan hayatini olumsuz yönde etkiler. Basma bozuklugu sonucunda ayak tabaninda agrili nasir gelisimi görülebilir.

Halluks valgus kimlerde görülür?

Halluks valgus herkeste görülebilir, kadin erkek ayrimi yapmaz. Bazi insanlarda dogustan sahip olduklari ve ayagin sekli ile ilgili özelliklerden dolayi halluks valgus'a egilim vardir. Ancak, dar, sivri burunlu ve topuklu ayakkabilarin halluks valgus'a yol açtigi bilinmektedir. Bu nedenle, özellikle kentlerde yasayan, sivri burunlu ve topuklu ayakkabi giyen kadinlarda çok daha siklikla görülür. Yillarca bu tür ayakkabilar giyen kadinlarda özellikle 40'li yaslarda baslayarak ayakkabi kullanimini ve yürümeyi güçlestiren halluks valgus görülme orani daha yüksektir. Ancak, bazen çok daha genç yaslarda da görülebilir.

Halluks valgus'un tedavisi nedir?

Halluks valgus’un ilerlemesini engellemek ya da tedavi etmek amaciyla kullanilan bir takim cihazlar vardir, ama bunlar hastaligi tedavi etmedigi gibi genellikle ilerlemesi de engellemez. Halluks valgus'un tedavisi ameliyattir.

Özellikle kadinlar arasinda bu ameliyatin çok zor oldugu konusunda bir inanç var, bu dogru mu?

Hayir, dogru degil. Günümüzde modern merkezlerde bu ameliyatlar epidural anestezi denilen bir anestezi yöntemiyle yapilmakta ve böylelikle hastalarin ameliyat sonrasinda da hiç agrisi olmamaktadir. Hastalarin her iki ayagini birlikte ameliyat etmek mümkündür. Hastalar hastanede yalnizca bir gün kalmakta, hemen ertesi günde ev içinde yürümeye baslamaktadirlar. Yaklasik 20 gün içinde de sokaga çikabilir hale gelebilirler.

Nasil bir ameliyat bu?

Halluks valgus için uygulanan çok sayida ameliyat yöntemi var. Tek bir ameliyat teknigini her hastaya uygulamak uygun degildir. Hastaya hangi ameliyatin yapilacagina hastanin yasi, sosyal durumu, ayagin anatomik özellikleri ve en önemlisi halluks valgus'un ne kadar ilerlemis olduguna göre karar verilir. Ameliyat öncesi ayagin özellikleri ile birlikte ayakta basarak çekilen röntgenleri üzerinde ölçümler yapilir ve bunlarin sonucuna göre hastaya en uygun ameliyat yöntemi uygulanir.

Ameliyattan sonra halluks valgus tekrarlar mi?

Hasta için dogru seçilmis ve dogru uygulanmis bir ameliyat ile kesinlikle tekrarlamaz. Hastalar daha rahatlikla ayakkabi giyerler ve daha rahat yürürler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası