Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dis çaprasikliklarinin tedavisinde sihirli teller

Dogru yasta yapilan müdahelelerle Ortodontik sorunlarin önüne çok fazla ilerlemeden geçilebiliyor. Ancak bunun saglanabilmesi için çocugunuzun düzenli olarak pedodontist (çocuk dis hekimi) tarafindan takip edilmesi gerekiyor.

Ortodonti dislerin çene kemigiyle ve çenelerin de birbiriyle ve kafa kaidesiyle olan iliskilerini düzenleyen bilim dalidir. En sik görülme nedeninin kalitimsal oldugu düsünülen ortodontik bozukluklar, dogru yasta yapilan basit müdahelelerle engellenebilir. Anadolu Saglik Merkezi Ortodonti Uzmani Berna Evrenol, bunu önlemek için çocuklarin düzenli olarak pedodontist tarafindan takip edilmesi gerektiginin altini çiziyor.

Çevresel faktörlerin kalitimsal faktörlerden daha fazla ortondontik sorunlara neden olabildigini belirten Dis Hekimi Evrenol, çevresel faktörleri söyle siraliyor; süt dislerinin çürük veya travma nedeniyle erken kaybi, parmak emme, uzun süreli emzik ve/veya biberon kullanimi, tirnak yeme ve sürekli agizdan nefes alinmasi.

Ortodontik bozukluklara neden olan faktörlerin basinda gelen parmak emme ve emzik kullanimi gibi aliskanliklarin en geç 2-2,5 yasinda birakilmasi; ayrica çürük süt dislerinin tedavilerinin yapilmasi ve bu sayede erken dönemde süt disi kaybinin önlenmesi büyük önem tasiyor. Bu önlemler ileride çevresel faktörlere bagli olarak gelisebilecek dis çarpiklarinin da önüne geçilmesini saglamis oluyor.

Dis Hekimi Evrenol; çocuklara ilk ortodontik muayenenin 7-8 yasinda yapilmasi gerektigini belirterek; “Çocuklarin ortodontik tedaviye ihtiyaçlarinin olup olmadigini belirlemek ve dogru zamanda müdahele etmek için bu yaslar çok önemli. Özellikle anne/baba ortodontik tedavi gördüyse bu ilk kontrol yasinin geçirilmemesi büyük önem tasir. Ikinci ortodontik muayenenin yapilmasi için gereken yas ise sürekli dislenmenin hemen hemen tamamlandigi 12-13 yaslaridir” diyor.

Günümüzde ihtiyaci olan her yastaki bireye ortodontik tedavi yapilabildigini belirten Evrenol, sözlerini söyle tamamliyor; “Özellikle dis renginde olan porselen braketlerin kullanilmasi ile disaridan gözükmeyen ve kisinin sosyal yasantisini hiçbir sekilde etkilemeyen yöntemler sayesinde dis çaprasikliklarinin kisa sürede giderilebilmesi mümkün. Özel bir teknikle hazirlanan Görünmez Braketler (Invisalign) özellikle is temposu yogun ve meslegi geregi çok fazla göz önünde olan kisilere oldukça büyük kolaylik ve avantaj saglamaktadir.”

Ortodonti konusunda merak edilenler;

• Ortodontik tedavinin süresi, kisinin yasina, dislerindeki çaprasiklik derecesine ve tedaviye olan uyumuna bagli olarak degisebiliyor. Çocuklarda büyüme gelisim devam ettigi için 1

• 2 yil arasinda olan ortodontik tedavi süresi, eriskinlerde 6 -8 ay arasinda tamamlanabiliyor.

• Dislerinizin yüzeyine braketler bir yapistirici ile yapistirilir. Bu islem son derece kolay ve agrisizdir. Ilk birkaç günde dudak ve yanaklarda geçici ve tolere edilebilen rahatsizlik hissi olabilmektedir.

• Disler daha düzenli ve etkili firçalanmalidir.

• Özellikle findik, kabuklu çerezler gibi sert yiyecekler; jelibon, lokum gibi yapiskanli yiyecekler ve kola, gazoz vb. asitli içeceklerden uzak durulmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası