Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HER 5 YASLIDAN BIRI KALÇASINI KIRIYOR

Kalça ekleminin alt tarafini olusturan uyluk kemiginin boynu ve civarindaki kiriklara kalça kirigi deniliyor. Bu kiriklar özellikle de yaslilar için önemli bir sorun olusturuyor. Acibadem Kadiköy Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Mustafa Seyhan, yaklasik her 5 yaslidan birinde kalça kirigi ortaya çiktigini, her yil binlerce yasli insanin kalça kirigi nedeniyle hastanelerde tedavi gördügünü belirtiyor.

Kalça kirigi gençlerde nadiren ve ancak trafik kazasi gibi yüksek enerjili travmalarla meydana gelebilirken, yaslilarda basit bir düsme kirik için yeterli neden olabiliyor. Basit düsme sonucu kirik olusmasinda osteoporoz (kemik erimesi) önemli role sahip. Osteoporoz özellikle menopoz sonrasi kadinlarda daha yaygin ve bu nedenle ileri yas döneminde kalça kiriklari kadinlarda daha sik görülüyor. Kalitesi azalmis kemik, kisinin evde ayaginin bir yere takilip düsmesi gibi basit bir nedenle kolaylikla kirilabiliyor. Bazen düsme olmaksizin, zayiflamis kemigin kendiliginden yavas yavas kirilmasi da mümkün.

NEDEN KIRILIYOR?

Kalça kiriklarinin en sik görülen nedenlerini anlatan Dr. Mustafa Seyhan, bunlari söyle siraliyor:

• Ileri yasla birlikte siklikla görülen tansiyon düzensizligi.

• Görme bozuklugu olusmasi.

• Reflekslerde ve kas gücünde zayiflama.

Yasli bir insanin ayaktayken yere düsmesi kalça kirigi için yeterli enerjinin çok daha fazlasini olusturmakla birlikte düsmelerin yüzde ikisinden daha azi, kalça kirigiyla sonuçlaniyor.

KIRIK TARAFTAKI BACAK KISALIYOR, DISA DÖNÜYOR

Yerinden kaymis kalça kiriklarinda tani koymanin kolay oldugunu belirten Dr. Mustafa Seyhan, yaslilarda açiklanamayan kalça veya kasik agrilarinda kirigin akla getirilmesi gerektigini belirterek su bilgileri veriyor:

“Hasta yürüyemez ve kalça bölgesinde hareketle artan siddetli agri vardir. Kirik taraftaki bacak kisalmis ve disa dönmüs vaziyettedir. Tani için röntgen çogu kez yeterlidir. Ancak yerinden kaymamis bazi kiriklarda röntgen yeterli olmayabilir. Bu durumlarda ilaveten bilgisayarli tomografi ve manyetik rezonans gibi ileri tani yöntemlerine basvurulur. Düsme sonrasi kalçada agri ve yürüyememe sikayeti olan yasli hastalarda kalça kirigindan süphelenilmeli ve hasta üzerine bastirilmadan kisa sürede ambulansla hastaneye götürülmelidir.”

AMELIYAT SART MI?

Kalça kirigi tedavisinde amaç hastayi yataga bagimliliktan bir an önce kurtarmak ve eskisi gibi yürümesini saglamaktan geçiyor. Bunun için tek çözümün ameliyat oldugunu ifade eden Dr. Mustafa Seyhan, tedavi hakkinda merak edilen sorulari yanitliyor:

Cerrahi tedavide hangi seçenekler var?

AMELIYAT: Cerrahi tedavide iki farkli seçenekten birine karar veriliyor. Bunlarin ilki kirik parçalari uç uca getirip kaynatmayi hedefleyen ameliyatlardir. “Osteosentez” denilen bu ameliyatlar, kirik kaynama potansiyeli yüksek olan uyluk kemigi boynunun alt bölgesindeki (trokanterik bölge) kiriklarda her yasta, boyun kiriklarinda ise çok yasli olmayip aktif yasam beklentisi olan ve hastaneye gecikmeden getirilmis hastalarda uygulanabilir. Bu ameliyatlarda kirigi sabitlemek amaciyla kalça kiriklari için imal edilmis özel çivi, plak veya vida sistemleri kullanilir. Kaynama süresince hasta o tarafina tam yük vermeden yürür.

PROTEZ: Eger hastanin ve kirigin durumu elveriyorsa osteosentez ameliyati tercih edilmesi gereken seçenektir. Ikinci ameliyat seçenegi ise protezdir. Protez, kirik kaynama potansiyeli düsük oldugu bilinen uyluk kemigi boynunun özelikle yerinden kaymis kiriklarinda ve çok yasli hastalarda tercih ediliyor. Bu ameliyatlarda kirigin üst tarafinda kalan uyluk kemigi basi çikarilip yerine metal protez yerlestiriliyor. Bu ameliyattan sonra hastanin hemen tam yük vererek yürümesi mümkün olabiliyor.

Ameliyat edilmese ne olur?

Yaslilarda güçlükle dengede olan organ sistemleri ve ruhsal durum kalça kirigiyla tamamen bozuluyor. Metabolik dengeler alt üst oluyor. Seker hastaligi, kalp hastaligi, akciger hastaligi gibi önceden var olan hastaliklar giderek agirlasiyor. Kirik ufak hareketlerle dahi çok istirap verdiginden tuvalet ihtiyacinin karsilanmasi ve temizligin saglanmasi hem hasta, hem de bakimi saglayan kisilere ciddi zorluk olusturuyor. Yataga temas eden yerlerde basi yaralari çikabiliyor. Hasta ameliyat edilmeden aylarca bakim ve destek tedavisiyle hayatta tutulabilmisse bile kalça kiriklarinin büyük kismi kendiliginden kaynamaz. Bu da yürümeye engel teskil eden ciddi sakatlik birakacaktir. Bütün bu sorunlar ancak hastanin ameliyat edilmesi ve bir an önce ayaga kaldirilmasiyla asilabilir.

Ameliyatin riskleri nelerdir?

Kalça kirigi geçiren yasli insanlarin, ameliyat edilmelerine ragmen ilk üç ay içinde yasamlarini kaybetme ihtimalleri yüzde 20 gibi çok yüksek oranlardadir. Burada en önemli etmen, hastanin önceden var olan sistemik saglik sorunlaridir. Ayrica ameliyat sahasinda iltihaplanma, bacak toplar damarlarinda biriken kan pihtisinin yol açtigi tikanma ve bu pihtinin akciger veya beyne siçramasi gibi sorunlarla karsilasilabiliyor.

Riskleri azaltmak amaciyla ameliyattan önce hastalara bir seri tetkik ve sistemik muayeneler yapiliyor. Ilgili brans hekimleri beraberce hastayi degerlendiriyor ve gerekli görülen tedaviler uygulanmaya baslaniyor. Durum hasta ve yakinlarina etraflica anlatiliyor. Ameliyat öncesi hazirliklarin eksiksiz ve süratle yapilmasi, ameliyatin basariyla gerçeklestirilmesi, olabilecek tibbi sorunlari öngörerek gerekli önlemlerin alinmasi, ameliyat sonrasi kaliteli bakim ve uygun tedavi ile riskler en aza indirilebiliyor.

Kalça kirigindan nasil korunabiliriz?

• Osteoporozu önlemenin belli basli yollari; kilo almamak, yasa uygun düzenli egzersiz ve yürüyüs yapmak, düzenli olarak günese çikmak ve gidalarla yeterli kalsiyum almaktir.

• Özellikle menopoz dönemi kadinlarda kemik yogunlugu ölçümü kemik kalitesi hakkinda daha somut bilgi edinmeye yardimci oluyor.

• Düsme riskini azaltmaya yönelik yasamla ilgili bazi düzenlemeler yapilabilir. Evde yürüme alanindan hali parçalarinin, kapi esiklerinin ve baglanti kablolarinin kaldirilmasi, halilarin sabitlenmesi, banyo gibi kaygan zeminlere kaymayan zemin örtüleri yerlestirilmesi, banyo ve tuvaletlere tutamak konulmasi ve yasam alaninin yeterli aydinlatilmasi bu önlemlerdendir.

• Özellikle yalniz yasayan yaslilarin yardima ihtiyaçlari oldugunda kendilerini haber verebilmeleri için tuvalete giderken bile yanlarinda cep telefonu bulundurmalari veya boyunlarina düdük asmalari önerilebilir.

• Baston kullanmak eklemlere binen yükü azalttigi gibi dengeye de katki saglar. Düsmemek için evden çikmamaya karar vermek en büyük yanlistir. Aksine emniyetli olmak sartiyla her gün makul mesafelerde ve günes görecek sekilde yapilacak yürüyüsler saglikli kalmak için daha dogru olacaktir.

• Unutulmamalidir ki kalça kirigini önlemek kirigi tedavi etmekten çok daha kolay ve her açidan daha avantajlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası