Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sicaklarda havuz ve denize kosarken hastaliga yakalanmayin

Havuz ve deniz keyfi basiniza is açabilir

Mikroplu havuz ve deniz suyu ciddi kulak enfeksiyonuna yol açiyor. Sicaklar nedeniyle havuz ve denize kosanlar; siddetli kulak agrisi, akinti, kasinti ve isitme azligiyla seyreden kulak iltihabina yakalanabiliyorlar. Tedbir alinmamasi durumunda kulak zari delinebiliyor, geçici veya kalici sagirlik meydana gelebiliyor. Özellikle mikroplu havuz ve deniz sularinin yol açtigi enfeksiyonlarin ciddiye alinmasi ve mutlaka tedavi ettirilmesi gerekiyor.

Yaz aylari ile birlikte havuz ve deniz keyfi, dikkat edilmemesi halinde tatilinizi zehir edebilir. Özellikle havuz ve denize girme sonucu ortaya çikan kulak enfeksiyonlari, kulagin vücudun en agrili ve hassas bölgelerinden birisi olmasi nedeniyle hastalara zor anlar yasatiyor. Dis kulak yolu veya kulak zarinda görülen enfeksiyonlar, gelisen ödem dolayisiyla çok agrili seyredebiliyor. Bayindir Hastanesi Sögütözü Enfeksiyon Hastaliklari Klinigi’nden Dr. Asli Karademir, havuz ve denizden alinan mikroplarla; ishal, solunum sistemi enfeksiyonlari, kulak göz ve cilt enfeksiyonlari gözlenebilecegini belirterek, “ Mavi yesil algler ölümcül toksinlere sahiptir. Ayrica Leptospira denen bir mikrop potansiyel ölümle seyredebilen Weil hastaligina neden olabilir” dedi.

Mikroplu havuz ve deniz sulari ciddi kulak enfeksiyonuna yol açiyor. Sicaklar nedeniyle havuz ve denize kosanlar siddetli kulak agrisi, akintisi, kasintisi ve isitme azligiyla seyreden kulak iltihabina yakalanabiliyorlar. Tedbir alinmamasi durumunda kulak zari delinebilir, geçici veya kalici sagirlik meydana gelebilir. Eger daha önceden geçirilmis orta kulak iltihabina bagli kulak zarinda delik varsa, mikroplu su direkt orta ve iç kulaga gidebilmekte ve daha ciddi bir tablo ortaya çikabilmektedir. Bu durumda diger sikayetlere ilaveten hastalarda bas dönmesi, bulanti, kusma, dengesizlik ortaya çikabilmektedir. Tatilin zehir olmamasi için hastalara dikkatli olmalari önerisinde bulunan Karademir, enfeksiyon belirtilerinin ortaya çikmasi durumunda hemen bir Kulak Burun Bogaz (KBB) uzmanina gidilmesi gerektigini belirtti.

Havuz ve denizin keyfini çikarmak için ipuçlari

Durgun ve kirli sularda, yüzeyi köpüklü ve yesil görünümde olan denizde yüzülmemelidir. Suya atlarken burun tutulmali veya tikaç kullanilmalidir. Havuz ve deniz suyu yutulmamalidir. Ciltte siyrik ve kesik alanlari varsa, yüzme sonrasinda temiz su ve sabunla yikanmalidir. Kulak enfeksiyonlarini önlemek için kulak tipalari takilmalidir. Göz enfeksiyonlarini önlemede sualti gözlügü veya maskeleri kullanilmalidir. Lagim karisan alanlara yakin bölgelerde ve siddetli yagmurlar sonrasinda yüzülmemelidir. Gelisebilecek ishal, solunum sistemi, cilt, kulak ve göz enfeksiyonlarinin tedavileri konunun ilgili uzmanlarina danisilarak yapilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası