Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARIN SÜT DISLERINI IHMAL ETMEYIN!

Genel sagligi önemli ölçüde etkileyen agiz ve dis sagliginin ilk adimi bebeklik döneminde basliyor. Küçük yaslardan itibaren dis firçalama aliskanligi kazandirilan çocuklar ileriki dönemlerde saglikli dislere sahip oluyor. Dis Hekimi ve Protez Uzmani Çagdas Kislaoglu, çocuklarda süt dislerinin önemini ve kalici dislerin çikma dönemlerini anlatti...

Süt Disleri 6 Aydan Sonra Çikmaya Baslar

Süt disleri degisken olabilmekle beraber ortalama 6 aydan sonra genellikle alt ön bölgeden baslayarak çikar ve yaklasik 3 yasinda tamamlanir. Bu dönemde çocugun agzinda toplam 20 adet süt disi alt ve üst çenede simetrik olarak yerlesir. Çocuklarda agiz ve dis hastaliklari tedavisinin koruyucu dis hekimliginin temelini olusturdugunu belirten Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu, toplumumuzdaki ‘’süt disleri önemsizdir’’ kanisinin tamamen yanlis oldugunu belirterek sözlerine söyle devam etti;

’’Süt disleri dogumdan ergenlige kadar uzanan süreçte görev gören dislerdir. Yapilari kalici dislere göre biraz daha farklidir. Eger süt disleri zamanindan erken çürür ve çekilirse yan disler kayacak ve alttan gelen kalici dislere yer olmayacagi için kalici dislerde olusan çaprasiklik ortodontik tedaviye neden olacaktir. Eger çekilmeyip kronik bir iltihap olustururlarsa da hem alttan gelen kalici disin kalsifikasyonu hem de çocugun genel sagligi etkilenecektir. Ayrica süt dislerinin alttan gelen kalici dislere rehberligi söz konusudur. Bu nedenle çocuklara agiz bakimi aliskanliginin kazandirilmasi ve süt dislerinin sagligi çok önemlidir.”

6 Yas Disini Süt Disiyle Karistirmayin!

Bebeklerde süt dislerinin düsüp yerlerini genç süreklilerin almasi, asagi yukari süt dislerindeki sürme sirasini takip eden bir süreçte olusur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktanin süt disi sanilan 6 yas disi oldugunu vurgulayan Kislaoglu, süt dizisi tamamlandiktan sonra yaklasik 3 yasindan 6 yasina kadar dis kavislerinde herhangi bir hareket olmadigini, çocuk 6 yasina geldiginde ilk sürekli disi olan 6 yas disinin, süt azi dislerinin arkasinda yerini aldigini belirtti.

6 yas dislerini takiben ilk süren disler kesiciler grubudur. Onu izleyerek birinci süt azilari, ikinci süt azilari ve süt köpek disleri dökülür. Üst sürekli köpek disleri en son süren dislerdir. 11–13 yas arasi sürme tamamlanir. Bunlarin disinda 6 yas dislerinin arkasindan 12 yasinda ikinci sürekli azilar ve 16–24 yas arasi ‘’20 yas disleri’’ yani üçüncü büyük azi disleri sürer.

Çocuklarin Disleri Neden Çürür?

• Süt disleri daimi dislere oranla daha çok organik madde içerdiginden daha kolay ve hizli çürürler.

• Çocuklar, çürügün erken döneminde görülebilen soguk sicak hassasiyeti ve hafif agri gibi sinyalleri zamaninda yorumlayamazlar. Olayi ancak dayanilamayacak kadar agri oldugunda fark ederler ki bu durumda çok geç kalinmis olabilir.

• Çocuklar agiz bakimina yetiskinler kadar dikkat edemezler. Çocugun el becerisi, meraki ve ebeveynlerinin tutumu dis firçalama aliskanligini belirler.

Çürük Olusumu Engellenebilir mi?

Çürügü tamamen engelleyebilecek bir asi ya da ilaç henüz gelistirilemedi, ancak çürük sayisini azaltmaya yönelik malzemeler günümüzde kullanilmaktadir.

Fissür Örtücüler: Azi dislerinin çignemeye yüzeyinde fissür denilen küçük çukurcuklar vardir. Fissür örtücü malzemeyle çukurcuklarin üzeri kapatilip; o bölgeye mikrop, yemek artigi vs. nin sizmasi engellenerek çürügün baslamasi önlenir. Bu islem 6 yasindan itibaren kalici azi ve küçük azi dislerine uygulanabilir.

Flor Uygulamasi: Çürügü engellemenin baska bir yolu da çürüge karsi direnci arttirmaktir. Dislere yüzeysel flor uygulanmasi suretiyle bu direnç kazandirilir.

Dis Firçalama: Çocuklarin ileride dis firçalama aliskanligini sürdürmesi için en etkili yöntem erken yaslarda bu aliskanligin kazandirilmasidir.

Dis Firçasi ve Macun Seçimi Önemli!

Çocugun agiz büyüklügüne uygun, yumusak ve naylon killardan üretilmis dis firçalarini öneren Kislaoglu, çocuklarin dis macununu yutma riski oldugu için 3 yas altinda kullanilmamasi gerektigini belirtti. Pütürsüz dis macunlarini öneren Kislaoglu, firçaya konulacak macun miktarini ise ‘’nohut büyüklügünde’’ seklinde tarif etti.

Dis Firçalama Aliskanligi Için Bunlari Deneyin...

* Dislerini firçalarken ayri bir dis firçasi ile siz de kendi dislerinizi firçalayin. Ona birkaç tane farkli renk ve sekillerde dis firçasi ve dis macunu alin. Her seferinde baska bir ikili seçmesini saglayin. Bu seçim onun dis firçalama istegini ve motivasyonunu artiracaktir.

* Mutlaka dis firçalama panosu olusturun ve her firçalamadan sonra pano üzerinde isaretleme yapin.

* Banyoya bir kum saati yerlestirin ve her firçalamada kum saatini ters çevirerek zaman tutun. Yaklasik 2 dakikalik dis firçalama yeterli olacaktir.

* Çocugunuzun dis çürügü hakkinda hiçbir bilgisi yoktur. Ona yapiskan özelligi olan seker, çikolata, bisküvi yedirin ve aynada dislerinin üzerine nasil yapistigini gösterin. Daha sonra dislerini firçalatin ve dislerinin ne kadar güzel, temiz ve beyaz oldugunu yine aynada kendisine gösterin.

Dis Hekimi ve Protez Uzmani
Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası