Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZ SEBZE VE MEYVELERI HER DERDE DEVA

Yaz mevsimi sebze ve meyveleri, saglikli vücuda sahip olmada büyük bir rol oynuyor. Memorial Sisli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Yesim Çelik, “yaz aylarinda sebze ve meyve tüketiminin önemi” hakkinda bilgi verdi.

Karpuz bagirsak kanserine karsi koruyucudur

Hem likopen, hem de vitamin ve mineral açisindan zengin, antioksidan kapasitesi yüksek bir yaz meyvesi olan karpuz, bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelligi ile çesitli kanser türlerine karsi etkili olan Beta karoten içerir. Içerdigi yüksek potasyum kalp fonksiyonlarinin ve kan basincinin düzenlenmesine yardimci olur. Iyi bir lif kaynagi oldugundan bagirsak hareketlerini düzenler ve bagirsak kanserini önlemede de rol oynar. Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan Cucurbocitrin adli madde ile kan basincini düsürmeye ve böbrek fonksiyonlarinin düzenlenmesine yardimci olur.

Erik gençlik meyvesidir

Yüksek antioksidan kapasitesine sahip olan erik, detoks yapici gücüyle de önemli bir anti-aging besindir. Kalp çarpintisini azaltir. Bagirsaklari yumusatici bir etkiye sahiptir. Istah açar ve hazmi kolaylastirir. Dis temizligine de yardimci olur

Kayisi kemik erimesini önleyici etkiye sahiptir

Kayisi da bulunan betakaroten adli madde, kanserin özellikle de akciger kanserinin, kalp hastaliklarinin ve kataraktin önlenmesine yardimcidir. Kayisi, içerdigi kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemik erimesinin önlenmesine faydalidir. Kan yapicidir, cildi ve saçi canli tutma özelligi vardir. Lifli bir meyve oldugundan bagirsaklari korur ve peklige iyi gelir,

Sinirleri gevsetip uyku verir.

Seftali hazmi kolaylastirir

Kalp rahatsizliklari ve kansere karsi vücudu koruma özelligi olan seftali, sindirim sistemini çalistirir ve hazmi kolaylastirir. Böbreklerin ve safra kesesinin düzenli çalismasini saglar. Idrar sökücüdür.

Çilek sigara dumaninin etkilerini azaltir

Kansere yakalanma riskini azaltan çilek, mide ve bagirsak zayifliklarini giderir, sigara dumaninin etkilerini azaltir. Sakinlestirici etkisi vardir. Safra kesesi hastaliklarina iyi gelir.

Yüksek atesi düsürür. Suyuyla gargara yapilirsa dis taslarinin olusmasini engeller. Cilde canlilik kazandirir.

Kiraz böbrek dostudur

Idrar söktürücü özelligiyle böbrek dostu olan kiraz, böbreklerin tas ve kum yapmasini önler. Böbrekteki zararli maddelerin de zamanla atilmasini saglar. Safra kesesi tasinin dökülmesine yardimci olur. Sindirim gücünü artirir. Yapisindaki bol fosforuyla sinirleri kuvvetlendirerek sakinlik saglar. A vitamini kaynagi karoten içeren kiraz, ayni zamanda gözlerin de dostudur. Içerdigi antosiyanin maddesinden dolayi agrilarin dindirilmesine yardimci olur.

Visne kas aglarini hafifletir

Visne, içerdigi 'antosiyanin''den dolayi kas agrilarini hafifletir. Seker orani düsük oldugu için az kalori içerir. Ates düsürür, susuzlugu giderir. Idrar söktürücü özelligi vardir.

Siyah üzüm hücre yenileyicidir

Üzümün kabugu, içerigi ve çekirdegi ortalama 20 civarinda degisik antioksidan madde içermektedir. Böbreklerin çalismasini uyarip kalp atisini düzenler. Karacigeri temizler. Siyah üzüm kabuklari ve çekirdekleriyle yenirse hücre yenileyicidir.

Patlican karaciger ve pankreasi kuvvetlendirir

A vitamini, fosfor ve kendine has bazi esanslara sahip olan patlican, sinirleri teskin edip kalp çarpintisini gidermeye yardimcidir. Pankreas, karaciger ve böbrekleri kuvvetlendirir, idrar söktürür ve vücuttaki fazla suyun atilmasina yardimci olur.

Karaciger dostu enginar kalbi de kuvvetlendirir

Karaciger ve kalbin en iyi dostu olan enginar kani temizler ve yorgunlugu gidermeye yardimci olur. Vücuttaki zehirli maddeleri ve yorgunluk maddelerini idrarla disari atarak vücuda dinçlik verip dinlendirmede etkilidir. Enginar, beyin yorgunlugunu geçirir, kalp adalelerini kuvvetlendirir, onu rahatsiz eden üre ve kolesterolü düsürerek kalbin rahat çalismasina yardimci olur.

Semizotu kani temizler

Semizotu, kanama hastaliklarinda faydalidir. Kani temizler. Bol idrar söktürür. Sinir krizleri ve beyin yorgunlugunu geçirir. Böbrekteki kum ve tasi atilmasinda yardimci olma etkisi vardir.

Domates cildi besler

Domates, yaslilarin bedensel ve zihinsel sagligini korumada son derece etkili bir antioksidan olan likopenin en zengin kaynagidir. Likopen kanser riskini azaltir. Damarlari korur. Cildi ve bellegi destekler.

Kabak yaslilarin diyetinde mutlaka olmalidir

Kabak, kolay sindirilebilen bir sebze oldugu için hasta ve yasli kisilerin diyetinde mutlaka yer almadir. Özellikle basta akciger kanseri olmak üzere, kansere yakalanma riskini azaltan etkileri vardir. Yemek borusu, mide, mesane (idrar torbasi), girtlak ve prostat kanserlerine yakalanma riskini en aza indirgemektedir.

Sogan enfeksiyonlardan korur

Özellikle kirmizi sogan güçlü bir saglik koruyucusudur. Kansere karsi önemli bir koruma saglayan antioksidan etkili quarcetin açisindan en zengin besinlerden biridir. Soganin enfeksiyonlardan koruma gücü de vardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası