Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GEBELIK KALBI ETKILIYOR

Gebelik kadinin hayatinda yasadigi en önemli deneyimlerden birisidir. Hem duygusal hem de fizyolojik olarak pek çok degisikligi beraberinde getirir. Kendisini nelerin bekledigini bilmeyen gebe bu duruma uyum saglamada güçlük yasayabilir. Bu degisimlerin iyi anlasilmasi normal ve anormal ayriminin saglikli yapilabilmesi için son derece önemlidir.Kalp ve Damar Cerrahi Op.Dr.Orçun Ünal, gebeligin bütün vücutta degisikliklere neden oldugu gibi kalbin dolasimi yani kardiyak sistemde de birçok degisiklige neden olabilecegini belirtiyor ve Op.Dr.Orçun Ünal gebelikte kardiyak sistemde meydana gelen degisiklikleri hakkinda bir çok önemli noktanin altini çiziyor.

Gebelikte kardiyak sistemdeki degisiklikler; kan hacminde, kalp yükünde ve kalp hizinda artistir.Özellikle gebeligin ilerleyen dönemlerinde eforla gelen nefes darligi,halsizlik,uzun süren çarpintilar,ayak bileklerinde asiri sisme gebeligin tetikledigi bir kalp rahatsizliginin önemli bir habercisi olabilir.Mitral kapak sarkmasi gibi bazi kalp problemleri, ha¬milelik döneminde tehlike yaratabilir ve dogum sirasinda antibiyotik kullanimini gerektirebilir. Dogumsal kalp problem¬leri gibi diger kalp hastaliklari, ciddi bi¬çimde gebelerin sagligini etkileyebilir.Doguma bagli olmayan gebelikle ilgili en sik ölüm nedeni gebelik kalp hastaliklaridir.Kalp Hastaliklari,tüm gebeliklerin %1 ini etkiler. Romatizmal kapak hastaliklari en sik tip olmak üzere, gebeligin en sik karsilasilan kardiyak komplikasyonu kalp kapak hastaliklaridir. Gebelikle ilgili riskin derecesini kalp kapagi lezyonlarin ciddiyeti belirler. Bu hastalarin kabaca %90 i, gebelik boyunca artan kardiyak yükün artmasina bagli olarak giderek kötülesen obstrüksiyonla (kapakta daralma) sonuçlanabilen mitral darliga sahiptir. Ciddi kapak darligi veya ritm bozuklgu olan gebelerde kalp yetmezligi riski artmistir.

Gebelerin Kalp ve Damar Sagligi Için Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor ?

• Gebelikte asiri tuz tüketiminden kaçinilmali

• Agir efor gerektirecek isler yapilmamasi gerekiyor

• Gebelik öncesinde var olan kalp hastaligi olan anne adaylarinin gebelikleri sirasinda yakindan izlenmeleri gerekir.Kardiyolog ve kadin dogum uzmanlarinin birlikte çalismasi gereken gebeligin sonunda özellikle dogum sirasinda olusan ani degisikliklerin olasi olumsuz etkilerinin bertaraf edilmesi için gerekli tedbirlerin alinmasi gerekir.

• Gebelikte kilo alimina dikkat edilmesi gerekiyor.Fazla kilo alimi vücutta su tutulumunu arttirabilecegi için kalbin yükünü arttirmaktadir.

• Aneminin sadece kendisi bile kalp yetmezligine neden olabilecegi için gebelikte anemi olan hamilelerin Demir takviyesi ve diyetle beslenmelerini düzenlemeleri gereklidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası