Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaz aylarinda kulaginizi ihmal etmeyin

Tekrarlayan kulak enfeksiyonlari ciddi bir saglik sorununun habercisi olabilir

Yüksek nemin yol açtigi terlemenin, gerekli duyarlilik gösterilmeyip, önlem alinmadigi takdirde kulak hastaliklarini tetikleyerek geçici isitme kayiplarina neden olabiliyor.

Yaz aylariyla birlikte en önemli sorun olan nem, özellikle hassas olan dis kulakta sorunlara yol açarak isitme kayiplari ve önemli hastaliklari beraberinde getiriyor. Bayindir Tip Merkezi Kulak Burun Bogaz uzmani Dr. Dinç Mirata, dis kulak cildinin çok hassas oldugunu ve çabuk tahris olabilecegine vurgu yaparak, ''Dis kulakta en ufak kasinti dahi enfeksiyonu kolaylastirici bir faktördür'' dedi.

Yapisi itibariyle nemin dis kulakta kolayca toplanabilecegini belirten Mirata, ''Özellikle yaz aylariyla birlikte terleme de dogal olarak artar. Ter kulak içinde saklanabilir. Olusan nem, dis kulakta mikroorganizmalarin kolay ve hizli bir sekilde üremesini saglar. Nem, bu bölgede kasintiya yol açar. Kasinti ise dis kulakta zedelenmeyi, beraberinde ise mantar olusumunu tetikler. Nemle birlikte dis kulakta olusacak mikrobik iltihaplanmalar, ilerleyen günlerde isitme kayiplari gibi önemli kulak rahatsizliklarini beraberinde getirir'' dedi.

Dis kulak iltihaplanmalarina karsi alinabilecek önlemler

''Havuza veya denize gireceginiz durumlarda tikaç kullanin. Suya girdikten sonra mutlaka kurulanin. Kulaklarinizi temizlediginiz pamuklu çubuklari çok içine sokmadan hafifçe kullanin. Bünyenizde alerjiye yol açan gidalari tüketmeyin. Doktorunuz tarafindan verilmis kulak damlalarini, özelligi dolayisiyla açildiktan sonraki 15 günlük süreçte kullanin. Kulaginizi kasidiysaniz ardindan suyla temas etmeyin''

Otitis eksterna nedir

Otitis eksterna dis kulak yolunu döseyen cildin akut bakteriyel iltihabidir. Ilk belirti iltihabin baslangicini isaret eden kasintidir. Kasintinin ardindan agrili dönem baslar. Agri otitis eksternanin en belirgin ayirt edici özelligi olup çok siddetlidir. Gelisen ödem zaten dar olan bu kanalda çevre dokulara baski yapar. Kulak kepçesini hareket ettiren her türlü eylem (çigneme gibi) agriyi arttirir. Zamanla ödeme bagli olarak dis kulak yolu tamamiyla tikanir ve geçici isitme kaybi olur.

Otitis ekterna tedavisi mutlaka bir KBB Uzmani tarafindan yapilmalidir. Çünkü kullanilacak kulak damlalarinin dis kulak iç kisimlarina ulasabilmesi için genellikle kanal içerisine ilaçli meçler yerlestirilmesi gerekir. Bu meçlerin de iyilesme gözlenene kadar sik pansumanlarla degistirilmesi gerekebilir. Tabii bunun yaninda uygun antibiyotik ve siddetli agriyi azaltmak için non-steroid antienflamatuar ilaç kullanimi da tedavinin diger ayagini olusturur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası