Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hangi Dönemde Hangi Vitamin Alinmali?

Her ilaç aslinda bir zehir; ilaci zehirden ayiran tek özellik kullanilan doz. Günümüz tibbinda vitaminlerin hangi sartlarda tedavi ve tedbir amaci ile kullanilacaginin belli oldugunu belirten International Hospital Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Ibrahim Bagcivan, vitaminlere ne zaman ve neden ihtiyaç oldugu hakkinda su bilgileri veriyor.

Bilinçsiz alinan vitaminler saglik sorunlarina yol açiyor:

Süt çocuklugu dönemi: D Vitamini

Gebelik: Folik asit

Böbrek yetmezligi olanlar ve diyaliz hastalari: Folik asit, D vitamini

Mide ve bagirsak ameliyati geçirenler: B12 vitamini

Barsaktan emilim problemi ile seyreden hastaliklar: D vitamini, B12

Yogun alkol kullanimi: B1, B12

Seker hastalari: B1, B6

Vejetaryen: B12

VITAMIN EKSIKLIGI HASTALIGA YOL AÇAR MI?

Vitamin eksikliginin hastaliklara yol açabilecegi ilk olarak 1896 yilinda anlasiliyor ve su sonuç ortaya çikiyor:

• C vitamini eksikliginde cilt ve diseti problemleri,

• A vitamini eksikliginde görme problemleri,

• D vitamini eksikliginde kemik problemleri,

• B vitamini eksikliginde cilt ve sinir sistemi problemleri olusuyor.

Gelismis ve gelismekte olan ülkelerde beslenme problemlerinden kaynaklanan vitamin eksikliklerine pek sik rastlanmiyor. Bununla beraber vitamin eksikligi yalnizca yetersiz beslenmeye bagli olarak ortaya çikmiyor. Yasamimizin bebeklik, gebelik, ergenlik gibi degisik dönemlerinde artmis ihtiyacin karsilanamamasi; diyabet, böbrek yetmezligi, bagirsaktan emilim bozukluguyla seyreden hastaliklar, mide ameliyatlari, yogun alkol kullanimi gibi birçok durumda vitamin eksiklikleri ortaya çikabiliyor. Bu risk gruplarina özel vitamin tedavisi denildiginde tedavi yapilmasi gerekiyor.

FAZLA ALINAN A, D, K VITAMINLERINE DIKKAT!

Vitaminler kimyasal özelliklerine göre suda eriyen ve yagda eriyen vitaminler olmak üzere iki gruba ayriliyor. B ve C vitaminleri suda eriyebildigi için vücudumuzda depo edilmesi söz konusu olmuyor. Bu nedenle eksiklikleri yagda eriyen vitaminlere göre daha sik görülüyor. Fazla tüketilmeleri vücutta birikim yapmadigi için çogu zaman sorun olusturmuyor. Yagda eriyen vitaminler (A, D, E, K vitaminleri) fazla alindiginda vücutta birikiyor ve kontrolsüz kullanildigi zaman “hipervitaminoz” denilen vitamin fazlaligina yol açabiliyor. Vitamin eksikligi kadar fazlaligi da bir saglik sorunu haline dönüsüyor. Örnegin D vitamini fazla alindiginda kalsiyum fazlaliginin yani sira, D vitamini zehirlenmesine yol açiyor. Artmis D vitamini vücutta fazla kalsiyum emilmesine, dolayisiyla ciddi kalsiyum fazlaliligina neden oluyor. Bu da kalp ve böbrek sagligi açisindan ciddi ve önemli sonuçlar doguruyor. Fazladan alinmis A vitamini, ciltte koyulasmaya, pullanmaya, kafa içi basincinin artmasina, siddetli bas agrisina, görme sorunlarina neden olabiliyor. K vitamini ise kanin pihtilasmasina yönelik sorunlari ortaya çikarabiliyor.

FAZLA D VITAMINI ALMAK KANDAKI KALSIYUMU ARTIRIYOR

Ayni sekilde anne sütü ve özellikle de inek sütündeki D vitamini düzeyinin süt çocugundaki ihtiyaci karsilamayabilecegi için, çocuga tedbir amaçli D vitamini veriliyor. Örneklerden de anlasilacagi gibi vitaminlerin belirli durumlarda tibbi olarak kullanilmasi gerekiyor. Günümüzde dogal besinlerle alinmasi gereken vitaminler ihtiyaç olusmadan ilaç olarak rastgele aliniyor. Vitamin kullanimi ile karsilasilan sorunlar, bu ilaçlarin ilaç gibi degerlendirilmeyip masum ve zararsiz sanilmalari gibi yanlis bir kanidan kaynaklaniyor. Ancak doktor önerisi olmadan, kontrolsüz ve bilinçsiz vitamin kullanimi degisik saglik sorunlarina da yol açabiliyor. Özellikle ihtiyaçtan fazla alindiginda vücutta depo edilebilen yagda eriyen vitaminlerin fazlaligina daha sik rastlaniliyor.

VITAMININ FAZLALIGI HANGI SORUNLARA YOL AÇIYOR?

D vitamini fazlaligi kan kalsiyum düzeyinde artmaya ve buna bagli olarak kas kramplari, kalp ritim problemleri, kabizlik gibi sorunlara yol açabiliyor.

A vitamini fazlaligi beyin basincinin artmasina, kas güçsüzlügü, bas agrisi ve görme sorunlarina sebep olabiliyor.

C vitamini vücutta depo edilmemesine ragmen idrarla atildigi için bazi böbrek taslarina yol açabiliyor.

Son dönemlerde yapilan bilimsel çalismalar, yüksek dozda kullanilan E ve C vitaminlerinin akciger kanserinin olusumunu artirdigini gösteriyor.

Yine yapilan çalismalarda, yüksek doz A, C ve E vitamini kullanmanin mide-bagirsak, prostat kanserinde kanser gelisimine neden olmasa bile beklenen yasam süresini kisalttigi, tümörün büyümesi ve ilerlemesine katki sagladiginigösteriyor.

Arastirmalar, dogal gidalardan günlük ihtiyaç kadar alinan vitaminlerin ise herhangi bir soruna yol açmadigini gösteriyor.

Tüm bu nedenlerden dolayi ihtiyaç gruplari disinda saglikli beslenmenin vitamin alimi için yeterli oldugu, ek vitamin ihtiyacinin ise doktor tavsiyesine göre planlanmasinin gerekliligi vurgulaniyor.

VEJETARYEN BESLENMEYE DIKKAT!

Günlük beslenmesinde vitamin kadar diger besin ögelerinin dengeli sekilde aliminin çok önemli oldugunu söyleyen Dr. Ibrahim Bagcivan, etten uzak duran kisilerin ette bulunan vitaminlerden mahrum kaldigini söylüyor. Vejetaryen beslendigi bilinen bir kisinin yalnizca hayvansal gidalarda oldugu bilinen B12 vitamin ihtiyacini mevcut beslenme sekliyle karsilayamayacagini, bu nedenle vejetaryen beslenmeyi tercih eden kisilere tedbir amaçli B12 vitamininin önerildigini belirtiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası