Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ergen Kiziniz Yetiskin Bir Kadin Gibi Davranirsa...

Asiri makyaj, daracik giysiler… Çok degil bundan 10 yil öncesine kadar belki kisa etek bile aileden izin almadan giyilemezken, günümüzde 12 – 16 yaslarindaki ergen kizlarin yetiskin birer kadin gibi görünmeleri ve bu yönde davranmalari ebeveynleri endiselendiriyor.

Acibadem Maslak Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmani Dr. Arzu Önal, bu tarz davranislar sergileyen ergen genç kizlari ne tür tehlikelerin bekledigini ve bunu önlemek için nasil bir yol izlenmesi gerektigini anlatti.

AMAÇ ‘POPÜLER’ OLMAK!

Eskiden daha çok çaliskan ögrenciler popülerdi. Bugün ise popülerligi yakalamak için genis bir çevreye sahip olmak, moda ve teknolojiden anlamak gerekiyor. Bu nedenle ergenler popüler olmak ve büyüdüklerini kanitlamak için sadece okulda degil, sosyal hayatlarinda da bir seyler yapma ihtiyaci hissediyorlar. Yasitlarina fark atmanin tek yolunun, daha eriskin görünmekten geçtigini düsünüyorlar.

KISILIK BOZUKLUGU GELISEBILIYOR!

Ergenlerin dis görünümlerine bu kadar önem vermeleri deger yargilarinin gelismesine olanak tanimayacagi için yüzeysel düsünce yapisi ortaya çikiyor. Yüzeysellik ön plana geçtikçe ileride çözümü en zor psikiyatrik durumlardan biri olan narsist kisilik bozuklugu gibi bazi kisilik bozukluklarinin görülme riski artiyor. Çünkü ergen kizlar yetiskin bir kadin gibi davranmalari nedeniyle özellikle erkekler tarafindan dikkat çektiklerinde kendilerinin ‘mükemmel’ olduklarina inaniyorlar. Yetiskin döneminde de bu popülerligin devam edecegini düsünüyorlar. Örnegin kendilerini mükemmel biri olarak gördükleri için yeterli egitimleri olmasa bile üst düzeyde egitim isteyen bir ise basvuruda bulunabiliyorlar. Ise alinmadiklarinda da ‘Benim gibi birini nasil ise almazlar?’ diyerek karsi tarafi suçlama egiliminde oluyorlar. Kendilerinin vazgeçilmez biri olduguna inandiklari için de diger kisilerden çok daha fazla ruhsal darbe aliyor, bunun sonucunda depresyondan kaygiya kadar çesitli hastaliklara yakalanabiliyorlar.

VAAZ VERMEYIN, DIYALOG KURUN!

- Çocugunuzun büyüdügünü kanitlamaya çalismasini hos karsilayin, fakat sinirin nerede baslayip nerede bittigini ona mutlaka hatirlatin. Çünkü kendi kararlarini verme haklari olsa da ‘ergen’ demek ‘küçük bir eriskin’ olduklari anlamina gelmiyor.

- Her ailenin kültürel özellikleri ve hayata bakisi farkli oluyor. Dolayisiyla ne zaman ‘kirmizi isik’ yakmaniz gerektigine kendi deger yargilariniza göre karar verin.

- Çocugunuzun açik kiyafetlerle dolasmasindan rahatsizlik duydugunuzda ‘bir daha bunlari giymeyeceksin’ seklinde emir veya siddet içeren cümleler kullanmayin. Çünkü ergenler emir içeren cümlelerden hiç hoslanmaz ve tam aksini yapmaya çalisirlar. Bunun yerine ‘Bu makyaj sanki seni gereginden fazla yasli gösteriyor. Dogal halinle sanki çok daha güzelsin, ne dersin?’ diyerek ilimli bir sekilde yaklasin. Ona erken yaslarda çekiciligi kullanmanin bazi hos olmayan sonuçlari olabilecegini söyleyerek “sence ne gibi sonuçlari olabilir?” seklinde sorular yöneltip diyalogu “vaaz” verme formatindan çikarin ve konusmayi monolog degil, karsilikli iletisimin oldugu diyalog haline getirin.

DAVRANISLARINDA ISRAR EDERSE CEZA UYGULAYIN

- Ailesi davranislarina sinir koyduklarinda ergenler genellikle ‘Ama sunun annesi babasi izin veriyor. Sen niye vermiyorsun?’ ya da ‘Sunun annesi kizina-ogluna arkadas gibi yaklasiyor, sen ise gereksiz yere sürekli yasaklar getiriyorsun.’ seklinde oluyor ve ergen davranislarinda israr edebiliyor. Bu tür durumlarda ona detayli yanit vermek yerine sadece ‘Bu hareket bizim ailemizin kurallarina uymuyor. Çok istiyorsan açik bir renk ruj sürebilir.” seklinde yanit verin.

- Davranislarinda yine bir degisiklik olmazsa, bu kez asiriya kaçmadan ceza verilebilirsiniz. Ancak aslinda ergenlerin bu tarz israrli yaklasimlarini önlemenin yolu, çocukluk döneminde verecegimiz egitimden geçiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası