Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Menisküs yirtiklarinda, artroskopik cerrahiyle tedavi süreci kisaliyor

Yaz aylarinda menisküs yirtiklari gibi spor yaralanmalari da artiyor. Artroskopik cerrahi bu yaralanmalarda en güncel ve hizli tedavi yöntemi. Anadolu Saglik Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Ahmet Kiral, “Artroskopik cerrahi sayesinde menisküs yirtigi olan hasta, ertesi gün degnek kullanmak zorunda kalmadan evine gidebilir. Ayrica ev içindeki gereksinimlerini kendisi görebilecek kadar yürümesine izin verilir” diye bilgi veriyor.

Anadolu Saglik Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Ahmet Kiral, artroskopinin menisküs yirtiklari cerrahisindeki uygulamalarini “Her dizin içinde menisküs denilen, ikiser tane yarim ay seklinde kikirdak yastikçiklar bulunuyor ve buralarda zorlama, yaslanma ya da yapisal nedenlerle yirtiklar meydana gelebiliyor. Artroskopik cerrahide dizin ön kismina iki delik açiliyor, birinden girilen optik kamera ile eklem içi video ekranindan izlenirken, digerinden girilen aletlerle cerrahi islemi gerçeklestiriliyor” diye anlatiyor.

Prof. Dr. Ahmet Kiral, artroskopinin ortopedide kullanimindan önce menisküs ameliyatlarinin açik yapildigini, dizin kesilerek açildigini ve çogunlukla menisküsün tümünün çikartildigini belirterek, “Menisküsün tümü alinmissa dizde ciddi hasarlar olusur. Çünkü bu organ iki eklem yüzeyi arasinda yastik görevi görür, esneklik saglar ve dize gelen bir soku hapsedebilir. Yoklugunda ise bölgede asinmalar olur. O nedenle günümüzde menisküsün tamami alinmiyor, mecbur kalinirsa da menisküs nakli yapiliyor” diye bilgi veriyor.

Menisküs cerrahisinde hasta, yatisinin yapildigi gün ameliyata aliniyor ve bir gece hastanede kaliyor. Artroskopik cerrahi sayesinde hasta ertesi gün evine degnek kullanmak zorunda kalmadan ve ev içindeki gereksinimlerini kendisi görebilecek kadar yürümesine izin verilerek gönderiliyor. Ayrica dize elastik bandaj takiliyor. Prof. Dr. Kiral, hastalarin fazla yürümemeleri gerektigini belirterek, “Mümkünse iki hafta evden çikilmamasi öneriliyor. Ikinci haftanin sonunda giris deliklerindeki dikisler aliniyor ve hasta normal yasantisina dönüyor. Bir ay boyunca dizde duyarlilik devam edebiliyor” diyor.

Artroskopinin kullanim amaçlarini anlatan Prof. Dr. Kiral, “Muayene, röntgen, MR gibi incelemelerle tam tani koyamadigimiz durumlarda kamera ile diz eklemine girip diz içi yapilari inceliyoruz. Artroskopi, diz eklemi, ayak bilegi, kalça eklemi, el bilegi, dirsek ve omuz gibi diger eklemlerle ilgili sorunlarin tani ve tedavisinde kullaniliyor. Menisküs yirtiklarinin yani sira, eklem yüzü harabiyetleri, çapraz bag kopmalari, eklem içi kiriklarda artroskopiyi, cerrahi girisimle tedavi amaçli kullaniyoruz” diye bilgi veriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası