Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mezuniyette bembeyaz disler artik hayal degil!

Mezuniyet mevsiminin açildigi su günlerde dislerini beyazlatmak isteyen gençlerin sayisi artiyor. Özellikle de ofis beyazlatma isleminin 45 dakika gibi kisa bir sürede dislerin renginin 4 – 5 ton açilmasini saglamasi yöntemi gençler için cazip hale getiriyor. Böylece gençler zahmetsizce ve kisa bir süre içinde bembeyaz dislerle yeni hayatlarina baslama sansini elde ediyorlar. EDAD (Estetik Dis Hekimligi Akademisi Dernegi) Baskani Prof. Dr. Ata Anil, dis beyazlatma hakkindaki en önemli sorulari yanitladi!

Günümüzde kozmetik dis hekimliginin çok yaygin ve tercih edilen bir uygulamasi olan dis beyazlatma islemi, marketten alinan ürünlerle hastalarin hekime danismadan uygulama kolayligi çogu zaman faydadan çok zarar verebilir. Dis beyazlatma yapilmadan önce disler ve disetleri titiz bir saglik kontrolünden geçmelidir. Gerekli tedaviler yapilip, agizda korunmasi gereken bölgeler kontrol altina alinarak yapilan beyazlatma isleminin sonuçlari ise bir o kadar saglikli ve kalicidir.

Eger birey dislerinin formundan memnun ise, renginden memnun degilse dis beyazlatma en koruyucu yöntemdir. Dislerimizin beyazliklari her zaman saglik ve estetigin vazgeçilmez unsuru olarak kabul edilmistir. Dislerimiz yasayan, dis ortamla iliski halinde ve ondan etkilenen canli dokulardir. Yedigimiz ve içtigimiz bir çok madde onlar üzerinde etkiye sahiptir. Bunlar arasinda kahveyi, sigarayi, çayi öncelikliler arasinda sayabiliriz. Bunlarin yani sira genetik ve fizyolojik yapimiza bagli olarak da dislerimizde renklenmeler olusabilir.

Dislerde ne tür renklenmeler meydana gelir?

Dislerde iki çesit renklenme meydana gelebilir. Iç renklenme ve dis renklenme.

Iç renklenme: Disin içine islemis ve firçalama ile çikarilamayan renklenmelerdir. Dislerin olusumlari esnasinda meydana gelen yapisal bozukluklar da (ilaçlara bagli veya fazla flor alimina bagli vb.) bu sinifa girer. Bleaching islemi bu tip vakalarin büyük bir kisminda çok basarili olur.

Dis lekelenmeler: Dis yüzeyine bazi gidalardan, sigara, çay, kahve gibi boyayici ajanlardan yapisan renklenmelerdir. Çogunlukla distasi temizligi ve sonrasinda yapilan profesyonel firçalama ile bu lekelerden kurtulmak mümkündür.

Günümüzde geçmis dönemlerle karsilastirildiginda oldukça basarili ajanlarla, dislerde yüksek derecede fark edilir bir beyazlatma saglamak artik mümkün olmaktadir. Temel prensip olarak mine yapisina sinmis renklenmeler mine yapisina hiç zarar verilmeden alinmakta ve yapi oksijen ile kuvvetlendirilmektedir.

Farkli renklenmeler farkli tedaviler gerektirir. Bu nedenle ne tip bir uygulama yapilmasi gerektigine dis hekiminiz ile birlikte karar vermeniz en dogrusudur.

Sikça yapilan bir hata piyasaya sürülmüs hiçbir kontrolü olmayan ve denetlenmemis ürünlerle dislerin beyazlatilmaya çalisilmasidir. Bu ürünler disleri geri dönüsümsüz beyazlatmadan çok uzak ve minede onarilmasi güç zararlar olusturan yapida ajanlardir.

Bu yüzden dislerinizin canli dokular olduklarini unutmadan onlarla ilgili kararlar ve uygulamalar hekiminizle birlikte yapilmalidir.

Beyazlatma (bleaching) islemi nasil yapilir?

Su anda bilinen iki degisik beyazlatma yöntemi vardir.

1- Home Bleaching ( Ev Tipi Beyazlatma yöntemi )

Bu yöntemde hekim dislerden ölçü alarak laboratuara bu ölçüyü verir . Alinan bu ölçüden dislerinizin üzerine tam oturan, ince seffaf bir plak hazirlanir.

Bu plagin içine geceleri yatmadan evvel dis beyazlatma ajani uygulanarak dis beyazlatma islemi gerçeklestirilir. Beyazlatma islemi gece uykuda gerçeklesir. Kaç gece yapilacagi hekiminizin yapacagi muayene sonucunda ortaya çikacaktir.

2-Office bleaching (ofis tipi beyazlatma)

Bu yöntem yüksek konsantrasyonda ajanlar kullanilarak muayenehane ortaminda dishekimi kontrolunde uygulanir. Yumusak dokularin izolasyonu sonrasi beyazlatici ajanin dis yüzeyine sürülüp beklenmesiyle yaklasik 1 saat süren bir uygulamadir. Bazi ajanlari dental lazerler ile aktive ederek uygulamak da mümkündür.

Kimler beyazlatma islemi yaptiramaz?

Basta hamileler ve emziren kadinlar olmak üzere kanser tedavisi gören hastalar kisilere beyazlatma islemi uygulanamaz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası