Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HIPERTANSIYON YASI 13’E INDI

Dünyada 1.5 milyarin üzerinde hipertansiyon hastasi bulunuyor. Her yil, 7 milyon insan, yüksek kan basinci nedeniyle hayatini kaybediyor. Hipertansiyondan ölümlerin basinda; inme, böbrek yetmezligi, kalp krizleri ve yetmezlikleri geliyor.

Ileri yas hastaligi olarak bilinen hipertansiyonun görülme yasi dünyada ve Türkiye’de giderek düsüyor. Özellikle asiri kilolarin kan basinci üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle, 13-14’lü yaslarda hipertansiyon görülme sikligi artiyor.

Gençler arasinda yayginlasan bu hastaligin en önemli nedenlerinden biri de, asiri miktarda tuz kullanimi.

Tuz, Türkiye’de dünyaya göre çok yüksek miktarda tüketiliyor, bu deger ortalama kisi basi 18 gramdir. Günlük kullanim 6 gram (1 tatli kasigi) ile sinirli. Ancak; bir porsiyon iskenderde 8 gram, bir tabak etli kurufasulyede 8.6 gram, bir dilim pizzada 5.5 gram tuz bulunuyor.

Memorial Sisli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem Batukan Esen, tuz tüketiminin hipertansiyonu tetikleyici etkisi ve genç yasta yüksek tansiyon nedenleri hakkinda su bilgileri verdi:

Her yil 7 milyon insan tansiyondan ölüyor

Dünya Saglik Örgütü’nün kayitlarina göre dünyada 1.5 milyardan fazla insanda hipertansiyon bulunmakta ve her yil 7 milyon insan yüksek kan basinci ve bundan kaynaklanan hastaliklar nedeniyle hayatini kaybetmektedir. Yüksek tansiyon kaynakli ölüm nedenlerinin basinda; inme, kalp krizi, kalp yetmezligi ve böbrek yetmezligi gibi hastaliklar gelmektedir.

Obezite ve stres tansiyon yasini düsürdü

Günümüzde tuz tüketimin artmasi, hareketsiz yasam, asiri kilo, stresli yasam sartlari yüksek tansiyona zemin hazirlayan en önemli faktörler arasinda yer almaktadir. Özelikle 13-14’lü yaslardan itibaren alinan asiri kilolar, hareketsizlik ve stres, genç yaslarda tansiyon hastasi olma riskini artirmaktadir. Obezitenin, dünyada en önemli saglik problemlerinden biri olmasiyla, yüksek tansiyon daha küçük yaslarda görülmeye baslamistir. Dünyada 1 milyardan fazla insan sismanlik sorunu yasamaktadir. Bunlarin 300 milyonu da sagliksiz obezite sinirinda oldugu için hipertansiyon ve diyabet hastasidir. Çocuklar da obeziteden en çok etkilenen yas grubudur. Dünyada 6 çocuktan biri asiri kilo sorunu yasamaktadir.

Hipertansiyon Türkiye’de gençlerin hastaligi!

Türkiye’de 20-40 yas arasi yetiskinlerin yaklasik % 30’u hipertansiyon hastasi. Hipertansiyonun özellikle 30-35 yaslari arasinda giderek artan bir saglik sorunu haline gelmesindeki en önemli nedenler ; hareketsiz yasam, stres ve asiri kilolara karaciger yaglanmasinin eslik ettigi santral obezitedir. Bu sorun, dogrudan yüksek tansiyonla iliskilidir. Gençler arasinda kafein ve sigara tüketiminin asiri derecede artmasi da, yüksek tansiyon yasinin düsmesinde etkili olan bir baska nedendir.

Tuz tüketiminin artmasi tansiyonu tetikliyor

Türkiye’de tansiyon sorununun giderek artmasi ve hipertansiyon yasinin düsmesinin en önemli nedenlerinden biri de tuz tüketimidir. Her alanda tuz tüketiminin minimum seviyede olmasi gerekir. Tuzu azaltmanin yaninda daha az kati yag ve hamur içeren yiyecekler tercih edilmelidir. En dogru ve saglikli beslenme tarzi, tuz tüketim aliskanligindan yoksul olanidir.

Sucuklu yumurta tek basina bir günlük tuz ihtiyacini karsilar

Günlük minimum tuz gereksinimi 1 tatli kasigi yani 6 gramdir. Bu miktar, tüm gün tüm besinlerden alinmasi gereken tuz miktaridir. Bu miktarin disina çikmak, yüksek tansiyona zemin hazirlamaktadir.

Örnegin; Sabah kahvaltida yenen bir porsiyon sucuklu yumurta, tek basina bir günlük tuz ihtiyacini karsilar. Çünkü sucuklu yumurtadaki tuz miktari, 5.5 gramdir. Fast food tarzi beslenmeyi aliskanlik haline getirenler ve et agirlikli beslenenler bu riskle karsi karsiyadir.

Yüksek tuz miktarina sahip yiyecekler;

• Sucuklu yumurta 5.5 gram
• Lazanya 3.5 gram
• Kurufasulye 8.6 gram
• Pirzola 3.5 gram
• Fast food 3 gram
• Iskender 8 gram
• 1 dilim pizza 5.5 gram

Sabah kahvaltisinda sucuklu yumurta, ögle yemeginde etki kuru fasulye, aksam da iskender tüketen bir kisinin günlük aldigi tuz miktari; 22.1 gramdir.

Kahvaltida örnek tuz menüsü
3 dilim beyaz peynir (250 mg sodyum)
2 dilim beyaz ekmek (585 mg sodyum)
5-6 adet siyah zeytin (900 mg sodyum)
3 dilim kasar peyniri ( 710 mg sodyum)
1 yumurta (138 mg sodyum)
Tereyagi (85 mg sodyum)
1 salatalik (6 mg sodyum)
1 bardak süt ( 100 mg sodyum)
Toplam: 6.9 gram tuz

Hipertansiyon ölümcül hastaliklara neden olabilir!

• Hipertansiyon göz, böbrek ve kalp gibi organlarda hasara neden olmaktadir. Gözde körlüge neden olabilecek sorunlara yol açabilir. Böbrek fonksiyonlarinin yitirilmesine bagli böbrek yetersizlikleri hipertansiyonun bir sonucu olarak ortaya çikar. Hipertansiyon, aort anevrizmasina neden olmaktadir. Inme ve felçle sonuçlanabilecek beyin hasarlarina da neden olmaktadir.

• Ergenlik döneminde asiri kilolu çocuklarda mutlaka tansiyon ölçümü yapilmalidir. Her eriskinin 20 yasindan sonra tansiyon degerini bilmesi için düzenli ölçüm çok önemlidir. Ideal tansiyon degerinin 12-8’in altinda olmasi gerekmektedir. Ailesinde tansiyon hastasi olan birinin asiri kilolari da söz konusu ise 6 aylik periyotlarla tansiyon kontrolü yaptirmalidir.

• Özellikle menopozun 2’inci ve 3’üncü yilindan sonra kadinlarda hipertansiyon görülmektedir. Ailesel yatkinlik olmasa bile bu dönemde kisi tansiyon hastasi olabilir. Menopoz dönemine kadar tansiyon sorunu yasamayanlar da menopoz sonrasi mutlaka tansiyon açisindan degerlendirilmelidir.

• Tansiyon ölçümü ilk kez yapiliyorsa mutlaka iki koldan da ölçülmelidir. Kisi rahat pozisyonda olmalidir ve genis kiyafetler giymelidir.

• Tansiyon hastalari sarimsagi asla ilaç yerine tüketmemelidir. Toz sarimsak ya da dogal sarimsagin yemek ve salatalara katilmasi, ilaç yerine degil gida takviyesi olarak kullanilmalidir.

Ilaç kullanmayan genç hastalar bilgilendirilmeli

Hipertansiyon hastasi gençlerin yalnizca % 12’si hastaliginin farkindadir. Çünkü genel tabloya bakildiginda hipertansiyon hastalarinin yaklasik % 50’si hastaligini bilmeden hayatini sürdürmektedir. Hipertansiyon hastalari ilaç kullanmamak için çesitli bahaneler bulabildikleri için, yüksek tansiyonu ilaçla tedavi edilmek durumunda olan hastalarin yaklasik %50’si hedeflenen tansiyon degerlerine ulasamamaktadir. Özellikle genç yastaki erkek hastalarin ilaç kullanmak istememelerindeki nedense, bazi ilaçlarin iktidarsizlik gibi yan etkilerinden çekinmelerinden kaynaklanmaktadir. Ancak yeni üretilen ilaçlarin yan etki profili daha düsük oldugu için gençler bu konuda bilgilendirilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası